Advento pradžia Ramučiuose – su teatro premjera

DSC 0657 copyPenktadienio vakare Ramučių kaimo bendruomenės „Navata“ nariai gausiai susirinko į renginį, skirtą advento pradžiai.

Ramutiškiai susikaupimo metą pasitiko su giesmėmis, burtais, žvakelėmis ir naujai pastatytu spektakliu, kuris susirinkusiesiems itin praskaidrino nuotaiką.

Prisiminė advento papročius

Susirinkusiųjų širdis sušildė Degučių ansamblio „Pilutė“, vadovaujamo Admos Baltutienės, atliekamos giesmės, lietuvių liaudies dainos, užmintos mįslės. Pasakota apie advento papročius, burtus, prisiminta senolių išmintis.

Kolektyvo merginos priminė, kad seniau per adventą jaunimas smagiai vakarodavo spėdamas ateitį ir mėgindamas sužinoti, iš kurios pusės laukti piršlių.

Jaunos mergelės prisiberdavo į prijuostes kanapių ar sėmenų, ir bėgdavo aplink šulinį tris kartus, kanapes, sėmenis sėdamos ir kalbėdamos: „Andriejau, kanapes sėju, leisk sužinoti, su kuo amžių nugyvensiu“. O paskui žvilgtelėdavo į šulinį, kad pamatytų, su kuo likimas skirs amželį nugyventi.

Netekėjusios merginos iš svetimo sodo nuskindavo vyšnios ar slyvos šakelę. Jei ji Kūčių rytmetį pražydėdavo, tikėdavo, kad naujais metais jaunikis su piršliu tikrai atbildės.

Viešnios iš Degučių tikino, kad iš gamtos reiškinių galima atspėti būsimą derlių: jei daug ir gilus sniegas, tuomet bus geras vasarojus, jei adventas saulėtas – lauk gero daržovių derliaus, o lietingas gruodis gali rugius vasarą sugadinti.

Senoliai sakydavo, kad per adventą nereikia pilti pagalvių, nes varnos kitais metais žąsiukus išnešios. Negalima ir avių kirpti, nes siūlai bus labai šiurkštūs.

Ramutiškiams reikia savo teatroDSC 0730 copy

Ramutiškiai labai laukė savo teatro pasirodymo. Šįkart režisierė Dalia Minkevičienė su Ramučių kaimo dramos teatro mėgėjais pastatė spektaklį „Šiurpūs įvykiai Pabališkių karčemoje“ pagal Remigijaus Kaškausko pjesę. Spektaklyje vaidina: Šutinienė – Dalia Venckienė, Ruzgienė – Dalia Minkevičienė, Patamsis – Romualdas Višinskas, Grikis – Dainius Dulkys, Mikasė – Vilma Rogienė, Sidabranosis – Šarūnas Mačijauskas.

Pjesė apie tai, kaip grįždamos iš bažnyčios dvi kaimo moterėlės užsuka į karčiamą, kurioje neva velniai vaidenasi. Kai moteriškės prisiragauja užpiltinės ir užsirūko karčiauniko pypkės, ima žemė po kojomis liūliuoti ir velniai vaidentis pradeda…

Tai jau penktasis ramutiškių spektaklis. Pasak dramos kolektyvo vadovės D.Minkevičienės, kaime surasti aktorių – labai sunku.

„Buvo minčių nebestatyti spektaklio, nes trūko vieno aktoriaus. Tuomet atvažiavo Romas ir įrodė, kad reikia jį pastatyti. Net artisto pats ieškojo. Reiškia, žmonėms reikia vaidinti, reiškia, jie to nori“, – kalbėjo D.Minkevičienė.

Vadovė džiaugiasi kiekvienu savo aktoriumi. Prasitarė, kad labiausiai jos širdį džiugina tai, kad į kolektyvą atėjo Dainius – jaunas vaikinas, kuris buvo patyręs itin sunkią avariją. Teatre jis atgimsta.

„Nors Ramučiuose – nedaug dūšelių, bet joms reikia savo teatro“, – neabejodama kalbėjo Dalia.

DSC 0739 copySulaukta ir svečių

Į Ramučių bendruomenės namus pavakaroti atvyko ir Gardamo parapijos klebonas Antanas Gylys bei seniūnas Tomas Balčytis.

Dvasininkas priminė, kad keturios advento savaitės paprastai yra skiriamos maldoms ir pasninkui. Tai susikaupimo metas, laukiant kūdikėlio Jėzaus gimimo. Sielų ganytojas patarė visiems pagalvoti, koks yra mūsų gyvenimo tikslas, ką gyvenime padarėme gero.

Ramučių kaimo bendruomenės „Navata“ pirmininkė Laimutė Rupainienė kolektyvams įteikė padėkos raštus.

Netikėtai išsakyti padėką atskubėjo Janina Tumaitienė. Moteris iš širdies dėkojo seniūnui T.Balčyčiui, nes jis jai ir jos šeimai labai padėjo tuomet, kai namus užklupo nelaimė – įgriuvo stogas. „Mūsų šeimoje nėra vyriškų rankų, kurios galėtų viską atstatyti. Seniūnas surado žmonių, kurie man padėjo tai padaryti. Ačiū jam“, – nuoširdžiai dėkojo Janina.

Seniūnas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad stengiasi kiekvienam padėti, kiek gali, o žmonės už tai dažniausiai nepamiršta pasakyti ačiū.