Afrikinis kiaulių maras artėja prie Pamario

kiaules tvarte_12Pastarosiomis dienomis Lietuvoje kasdien nustatoma po vieną ar net du naujus afrikinio kiaulių maro (AKM) židinius. Per pastarąsias dvi savaites dar penkiose kiaulių laikymo vietose Lietuvoje užfiksuoti AKM židiniai.

Paskutinieji ligos protrūkiai užfiksuoti Jurbarko, Radviliškio, Raseinių ir Trakų rajonuose esančiuose ūkiuose, kuri savo reikmėms žmonės augino tik 1 – 4 kiaules. O didžiausius nuostolius patirs Kėdainių rajone esantis ūkis, kuriame buvo auginama 850 riestasnukių.

Arčiausiai Šilutės liga Seredžiuje

Nuo šių metų pradžios AKM laukinėje faunoje patvirtintas 943 vietose 2 335 šernams (2 136 nugaišusiems ir 199 sumedžiotiems).
Riestasnukėms pradėjus gaišti Lazdijų, Mažeikių ir Kėdainių rajonuose, ūkininkai informavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vietinius padalinius, kurių inspektoriai paėmė mėginius ištirti dėl AKM. Diagnozė pasitvirtino – kiaulės nugaišo nuo maro. Visos ūkiuose laikytos kiaulės sunaikintos.

Atliekant epizootinį tyrimą, nustatyta, kad Lazdijų rajone gyvenantis ūkininkas šių metų balandžio mėnesį netoli savo namų buvo radęs šerno gaišeną, užkrėstą AKM. Specialistų nuomone, liga į ūkį galėjo patekti dėl netiesioginio kontakto su laukine fauna.

Arčiausiai Šilutės rajono AKM užfiksuotas už pusantro šimto kilometrų esančiame Seredžiuje (Jurbarko r.) ir Mažeikių rajone.

Taip pat afrikinis kiaulių maras nustatytas ir Kaliningrade, tad į Šilutės rajoną jis gali ateiti ir iš rytinės pusės. Apie vis naujus ligos atvejus praneša ir kaimyninės Lenkijos tarnybos. Šios šalies kolegos informavo apie protrūkius Vlodavos apskrityje esančiame ūkyje, kuriame buvo laikoma 20 kiaulių. Nugaišus vienai penimai kiaulei ir pasitvirtinus AKM diagnozei, visos ūkyje augintos kiaulės nugaišintos ir utilizuotos.

VMVT tikrina ūkius

Šilutės VMVT viršininkas Vytautas Jasaitis sako, jog vasara yra tas metas, kuomet dėl šiltų orų žmonės vis dažniau eina į miškus, ir taip parsineša į savo ūkius užkratą. Šilutės VMVT pataria gyventojams, laikantiems riestasnukes geriau nesilankyti aplinkinių rajonų miškuose, kur patvirtinti AKM židiniai, o grįžus iš miškų su tais pačiais drabužiais, avalyne neiti į tvartus ir neleisti lankytis atvykusiems svečiams.

Šilutės VMVT informuoja, kad veterinarijos gydytojai iki birželio 1 dienos patikrino visas 267 mūsų rajone esančias kiaulių laikymo vietas.

Ūkininkams, kurių kiaulių laikymo vietose rasta biologinio saugumo reikalavimų pažeidimų, skirtos baudos, ir tie ūkiai tikrinti papildomai.

Patikrinimų metu inspektoriai vertino, kaip laikomąsi biologinio saugumo priemonių reikalavimų, ūkininkai buvo konsultuojami, kaip sumažinti riziką kiaulėms užsikrėsti AKM. Kiaulių laikytojams išdalinti VMVT parengti aktualios informacijos rinkiniai apie gyvūnų užkrečiamąsias ligas bei pagrindines veterinarinės sanitarijos priemones.

„Kiaulių laikytojai, radę netoli namų šernų gaišenų, turi išlikti itin budrūs, kadangi tokiais atvejais viruso patekimo į ūkį rizika padidėja.

Pastebima, kad virusas dažniausiai pasireiškia kiaulių laikymo vietose ten, kur apylinkėse buvo nustatyti AKM atvejai laukinėje faunoje. Todėl labai svarbu nuolat naudoti dezinfekcines medžiagas, keisti avalynę ir drabužius prieš einant į kiaulių laikymo patalpas. AKM plitimas ūkiuose rodo, kad ne visi kiaulių laikytojai pakankamai suvokia šios ligos grėsmę ir įvertina dėl jos patiriamus nuostolius, kai kurie nepaiso biologinio saugumo reikalavimų, neįvertina jų svarbos“, – primena VMVT direktorius Darius Remeika.

Per 2017 metus AKM Lietuvoje buvo nustatytas 32 rajonų savivaldybių teritorijose. Ligos protrūkiai buvo užregistruoti 30 kiaulių laikymo vietų ir 1 328 atvejai – laukinėje faunoje. Liga diagnozuota 2 456 šernams (310 sumedžiotų ir 2 146 nugaišusiems).

Gyventojai, pastebėję naminių kiaulių ar laukinių šernų gaišenas, nedelsiant turi apie tai pranešti Šilutės VMVT telefonu 8 441 62286, 62285 ar privačiam veterinarijos gydytojui, arba nemokamu, visą parą veikiančiu telefono numeriu 8 800 40 403.