Afrikinis kiaulių maras jau artėja prie Šilutės

Iš Lietuvos afrikinio kiaulių maro virusas (AKM) dar nesitraukia. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad AKM užsikrėtusių šernų nustatoma nuolat.

Pexels.com nuotr.

Per šiuos metus AKM patvirtintas 120 šalies vietų, o naujausias atvejis praėjusią savaitę užfiksuotas Kretingos rajono Darbėnų seniūnijos apylinkėse aštuonioms rastoms šernų gaišenoms.

Naujausi atvejai nutolę 22 km atstumu nuo ankstesnio AKM atvejo Plungės rajone, kur virusas buvo patvirtintas 5 šernų gaišenoms. AKM 4 šernų gaišenoms buvo aptiktas ir maždaug tokiu pat atstumu esančioje Latvijos teritorijoje. Nustačius teigiamus AKM atvejus, šernų gaišenos visuomet saugiai sunaikinamos, vykdoma intensyvi gaišenų paieška, informacinė sklaida kiaulininkystės ūkiams dėl saugumo reikalavimų.

Pasak veterinarijos specialistų, šių metų pradžioje virusas buvo nustatytas tik Plungėje ir Ignalinoje, tačiau vėliau AKM virusas vėl nustatytas 11-oje šalies rajonų, kuriuose kurį laiko nebuvo nustatomas: Telšių, Šiaulių, Kaišiadorių, Trakų, Šalčininkų, Vilniaus, Švenčionių, Ignalinos, Zarasų, Kretingos bei Plungės.

Gyventojams, radusiems šernų gaišenų, primenama jų neliesti, o apie tai pranešti VMVT teritoriniams padaliniams arba bendruoju nemokamu VMVT telefonu 8 800 40 403. Pranešus apie rastą šerno gaišeną mokama 30 eurų kompensacija.

Apie naujus AKM atvejus laukinėje faunoje praneša ir Europos valstybės. Liga neaplenkia ir kiaulių laikymo vietų Europoje: Latvijoje šiemet patvirtinti 2 židiniai, Estijoje – vienas, Lenkijoje – 110, Bulgarijoje – 5, Vokietijoje – 3, Ukrainoje – 9, Serbijoje – 33, Rumunijoje – per 1,3 tūkst.
Nors Lietuvoje AKM kiaulių laikymo vietose 2021 m. nenustatytas, VMVT primena laikytis visų biosaugos reikalavimų, padedančių apsisaugoti nuo pavojingos užkrečiamos ligos. Svarbu užtikrinti, kad kiaulių laikymo vietoje nesilankytų pašaliniai asmenys, kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų, ganyklų parginti gyvuliai, šerti kiaules tik termiškai apdorotais pašarais.