Afrikinis kiaulių maras jau Šilutėje: židinys Pašiliškiuose

sernai-79839023Afrikinis kiaulių maras (AKM) peržengė ir Šilutės rajono ribas: Gardamo seniūnijos Pašiliškių miške rugpjūčio 16 d. sumedžiotam 3 metų šernui, atlikus tyrimus dėl šios ligos, gautas teigiamas rezultatas. 

Pašiliškės kaimas yra beveik pats Šilutės rajono centras. Tad nuo šiol dar labiau griežtinami visi biosaugos reikalavimai mūsų krašto medžiotojams ir kiaulių laikytojams.

Tai didelė bėda rajonui

Dar neseniai – tik rugpjūčio 9 d. pranešėme, kad AKM užsikrėtęs šernas sumedžiotas Pagėgių savivaldybės Pavilkių miške. O jau rugpjūčio 26-ąją ši liga tyrimais patvirtinta Pašiliškių miške sumedžiotam šernui.

Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas Vytautas Jasaitis sako, kad rajone nuo 2018 m. liepos mėnesio visi sumedžioti šernai yra tiriami nuo AKM ir trichineliozės. Ir tik gavus neigiamus tyrimų atsakymus iš laboratorijos, mėsa naudoja maistui. Visų tyrimų rezultatai iki šiol buvo neigiami.

Tačiau gavęs paskutiniojo Pašiliškėse sumedžioto šerno mėginių tyrimo rezultatus, V. Jasaitis ištarė: „Tai didelė bėda visam mūsų rajonui“.

Trečiadienį į VMVT buvo sukviesti visi stambieji rajono kiaulių augintojai, visi jie įspėti apie sugriežtintus biosaugos reikalavimus. Šiandien organizuojamas susirinkimas medžiotojų klubų atstovams ir privatiems veterinarijos gydytojams.

Pasak VMVT viršininko, nuo šiol visas Šilutės rajonas patenka į II apribojimų zoną. „Dabar tie, kas laiko paršavedes ir parduoda paršelius tolesniam laikymui, privalo gauti Šilutės VMVT leidimą juos parduoti“, – įspėja V. Jasaitis.
Papildomi reikalavimai nustatyti Saugų medžiotojų būreliui, kurio nariai nuo šiol privalės kartą per savaitę organizuoti savo medžioklės plotų apžiūrą, juose ieškodami nugaišusių šernų.
Šernų medžioklė intensyvinama ir visame Šilutės rajone, siekiant mažinti jų populiaciją.

Parduodant paršelius privalomas VMVT leidimas

„Kiekvienas kiaulių laikytojas turi žinoti, jog pagrindinė priežastis, dėl kurios ir kiaulių ūkyje gali kilti protrūkis, yra aplaidumas laikantis biosaugos reikalavimų. Negalima šerti kiaulių šviežia žole ir maisto atliekomis, rizikuojama virusą parnešti į ūkį ir lankantis miškuose, renkant sraiges, uogas, grybus, medžiojant. Grėsmę kelia ir kitų gyvūnų laikymas kartu su kiaulėmis toje pačioje patalpoje. Didžiausią pavojų kelia vis dar pasitaikantys atvejai, kuomet kiaules gyventojai augina nelegaliai, tai yra, jų nedeklaravę. Dar blogiau, kad tokie ūkininkai nesilaiko biologinio saugumo reikalavimų“, – vardija V. Jasaitis.

Pasak jo, tikrinant kiaulių laikytojus vis dar randama įvairių pažeidimų: prie įėjimų į fermas nebūna dezinfekcinių kilimėlių, įėjimai dažnai nėra aptverti, nenaikinami graužikai, laikomos kiaulės neženklinamos ir įsigyjamos be privalomų dokumentų.

Ūkininkai, norintys apsaugoti savo ūkius, dabar turi dar griežčiau laikytis biologinio saugumo reikalavimų: keisti avalynę ir darbinius drabužius, švariai plauti rankas eidami į kiaulių laikymo patalpas, naudoti dezinfekcinius kilimėlius ir juos nuolat užpildyti virusą veikiančiomis dezinfekcinėmis medžiagomis, kiaules šerti tik termiškai apdorotais pašarais.

Gyventojai, pastebėję savo ūkiuose susirgimo požymių turinčias kiaules, nedelsiant turi apie tai pranešti Šilutės VMVT telefonais: (8 441) 62286, 62285, ar privačiam veterinarijos gydytojui, arba nemokamu visą parą veikiančiu telefonu 8 800 40 403.