Afrikinis kiaulių maras smogė su nauja jėga

12197 7c2df0fa3f496b0e47ae9a5385da7d8dValstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, afrikinis kiaulių maras (AKM) grėsmingai plinta ir apima vis naujus Europos regionus. Ligos protrūkiai nuolat fiksuojami ir viruso jau apimtose teritorijose. Ne išimtis ir Lietuva.

Naujausias AKM protrūkis  užfiksuotas Kauno apskrityje, Jonavos rajone, Šilų kaime, UAB „Beržų kompleksas” kiaulių fermoje, kurioje laikomos 23 464   kiaulės.

Skubus tyrimas pradėtas fermoje nugaišus keletui paršavedžių ir paršelių. Vienai iš nugaišusių paršavedžių ir 4 paršeliams Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje nustatytas AKM virusas. Atsižvelgus į skubaus tyrimo rezultatus, šiandien UAB „Beržų kompleksas” priklausančioje kiaulių fermoje patvirtintas afrikinio kiaulių maro (AKM) židinys.

Ligos protrūkiui suvaldyti aktyvuotas VMVT užkrečiamųjų ligų kontrolės centras ir pradėtos taikyti priemonės pagal patvirtintą AKM neatidėliotinų priemonių planą. Siekiant, kad liga neišplistų į kitas teritorijas, visos komplekse  laikomos kiaulės turės būti nugaišintos, aplink ligos židinį nustatytos 3 km ir 10 km apsaugos ir priežiūros zonos, kuriose bus tikrinamos visos kiaulių laikymo vietos, atrenkami mėginiai AKM diagnostikai.

Be to, atliekamas epizootinis tyrimas, kuriuo siekiama nustatyti ar virusas nepateko ir į kitas, „kontaktines“ UAB „Beržų kompleksas“ priklausančias fermas.

Pasak VMVT direktoriaus pavaduotojo V. Paulausko, nuostoliai bus milijoniniai. Išvados dėl aplinkinių fermų turėtų paaiškėti penktadienį popiet.

Tai antras didelis nuo šios ligos nukentėjęs ūkis per pastaruosius pusketvirtų metų, kai Lietuvoje išplito afrikinis kiaulių maras, – 2014 metais Danijos kapitalo „Idavang“ komplekse Ignalinos rajone liga sunaikino 19 tūkst. kiaulių.

2011 m. šioje UAB „Beržų kompleksas“ kiaulių fermoje buvo užfiksuotas klasikinio kiaulių maro židinys. Tuo metu likviduojant maro židinį teko nugaišinti ir sunaikinti beveik 16 tūkst. kiaulių.

Pastarosiomis savaitėmis nauji AKM židiniai nustatyti ne tik Kėdainių r. sav. Josvainių sen., bet ir Pasvalio r. Daujėnų sen. bei Lazdijų r. Kapčiamiesčio sen. nekomerciniuose ūkiuose. Juose taip pat bus išplėsta III AKM zona. Iš viso nuo 2017 m. pradžios Lietuvoje užfiksuoti 8 AKM židiniai smulkiuose nekomerciniuose ūkiuose, juose buvo laikomos 26 kiaulės.

AKM taip pat plinta ir  Lietuvos miškuose – birželio mėn. AKM  nustatytas 14 seniūnijų, kuriose iki šiol teigiamų ligos atvejų nebuvo fiksuojama. Viso Lietuvoje per šiuos metus gauti 285 pranešimai, AKM nustatytas 572 šernams. Neatsilieka ar net gerokai lenkia AKM skaičiumi laukinėje faunoje ir kaimyninės šalys, štai, pavyzdžiui, Estijoje gauti 384 pranešimai, AKM nustatytas 566 šernams, Latvijoje – 318 pranešimų, AKM nustatytas 677 šernams, Lenkijoje – 233 pranešimai, AKM nustatytas 298 šernams. AKM pasiekė ir Čekijos Respubliką, ten gauti 25 pranešimai, AKM nustatytas 25 šernams.

Pasak VMVT direktoriaus pavaduotojo V. Paulausko, dažniausia viruso plitimo priežastis – žmogiškasis faktorius

„Nors su maru kovojame jau kelerius metus, bet auginti kiaules komerciniais tikslais ar savo reikmėms yra įmanoma. Tačiau, kiekvienas ūkininkas privalo objektyviai įvertinti savo galimybes. Griežtai ir atsakingai taikomos biologinio saugumo priemonės ūkyje turi tapti įprasta ūkininkavimo praktika. Tai vienintelė efektyvi priemonė, kuri gali padėti apsaugoti tiek savo, tiek ir kaimynų ūkius nuo ligos atneštų nuostolių“, – pabrėžia VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas M. Masiulis.

Ūkininkus prašome stebėti auginamų kiaulių sveikatos būklę bei griežtai laikytis biosaugos priemonių. Kilus bet kokiam užkrečiamosios ligos įtarimui informuoti VMVT visa parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba pranešti privačiam veterinarijos gydytojui.