Agrarinės paslaugos – užtikrinta pagalba ūkininkams

Žemės ūkis apima daugybę sričių, iš kurių Lietuvoje populiariausios – gyvulininkystė, žemdirbystė ir miškininkystė.

Pexels.com nuotr.

Nuolat didėjanti žemės ūkio produkcijos paklausa skatina jos sričių nuolatinę plėtrą ir tobulėjimą. Tačiau norint pasiekti maksimalius derliaus rezultatus, ne visada pakanka turimų pajėgumų, tuomet tenka ieškoti pagalbos. Ir tam puikiai gali praversti agrarinės paslaugos. Kurios iš jų yra reikalingiausios Lietuvoje ir kodėl verta jomis pasinaudoti?

Ekologinis piktžolių naikinimas. Tai labai populiari ir reikalinga paslauga, nes kenkėjų kontrolė yra viena iš svarbiausių paslaugų ūkininkams, užsiimantiems žemdirbyste, augalininkyste ar sodininkyste. Apie kokybišką piktžolių naikinimą reikia išmanyti, nes netinkamai pasirinktas piktžolių naikinimo būdas, toks kaip žemės nupurškimas neaiškios kilmės cheminėmis priemonėmis ar užbėrimas žieve ar pjuvenomis, gali padaryti nemažai žalos. Pavyzdžiui, užbėrus pjuvenomis, jos rūgština dirvą, todėl augalams gali pradėti trūkti azoto ir tuomet augalas labai lėtai augs arba pradės geltonuoti ir galiausiai nuvys. Laimei, yra ūkininkų pagalbininkų, kurie konsultuojasi su ekobiologais ir agroverslininkais, todėl gali pasiūlyti visiškai saugų ekologinį piktžolių naikinimą. Vienas iš populiarių variantų – užberti dirvą organinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, kompostu, smulkiais šiaudais, žaliosiomis trąšomis ar organiniais likučiais. 

Žolinių pašarų ruošimas (pjovimas, grėbimas, presavimas). Tam reikalinga ir gera technika (priemonės, įrankiai), ir tinkamai parinktas laikas, ir kruopščiai atliekami darbai. Jeigu bent vienas iš šių dalykų pasirinktas netinkamai – žolinių pašarų ruošimas ir jo kokybė gali nukentėti. Tam yra sukurtos paslaugos, kurių metu paruošiami (pjaunami, grėbiami ir presuojami) žoliniai pašarai. Dirbantys šioje srityje žino, kad pagrindinis žolinių pašarų ruošimo principas – kuo mažesni konservuojamos žolės maisto medžiagų nuostoliai ir jų biologinės vertės išsaugojimas.

Kultivavimas. Tai paslauga, kurios metu dirva gali būti purenama, trupinama, maišoma ir lyginama be apvertimo, pakertant ir išdarkant piktžoles kultivatoriumi (žemės ūkio padargu). Šių darbų kokybė priklauso nuo jų atlikimo išmanymo ir kokybiško padargo. Ne visi ūkininkai gali ir nori įsigyti naujesnius kultivatorių modelius, o įmonės, kurios specializuojasi šiose srityse, dažniausiai naudoja naujesnius, šiuolaikinius kultivatorius, kurių dauguma modelių yra su vaizdo apdorojimo įranga ir aktyviomis pozicionavimo sistemomis, kad įdirbami būtų tik tarpueiliai nepažeidžiant kultūrinio augalo šaknų. Taip pat gali būti naudojami ištisiniai dirvos dirbimo kultivatoriai, kurie užtikrina tolygų žemės ploto nudirbimą. Kultivavimas – kaip agrarinės paslaugos – turėtų būti pasirenkama tada, kai reikia pagerinti armens oro ir drėgmės režimą, paspartinti mikroorganizmų veiklą, sudaryti tinkamas sąlygas kultūrinių augalų sėklų tolygiam sudygimui ir augimui.

Žemės ūkio produkcijos transportavimas. Tam gali prireikti daug skirtingų rūšių technikos – savivarčių, transporto priemonių su specialiomis priekabomis, cisternų. Pasirinkimas priklauso nuo gaunamos žemės ūkio produkcijos. Pavyzdžiui, savivarčiais gali būti vežamos kalkės, klintys, žvyras, smėlis, visų tipų grūdai ir įvairi kita žemės ūkio produkcija. Specialiomis priekabomis su slankiojančiomis grindimis gali būti vežamos trąšos, durpės ir įvairios žaliavos didmaišiuose. Silo cisternose paprastai vežami pašarai, kurie skirti perkelti į pašarų bokštus, o cheminėse cisternose – skystosios trąšos. Tada, kai žemės ūkio produkcijos transportavimas atliekamas tinkamai, šiuos darbus galima nudirbti žymiai lengviau ir greičiau, nepatirti nuostolių.

ES paramos konsultacijos. Norint turėti didelį ūkį ir sėkmingai jį vystyti, reikia ne vien profesionaliai nudirbti darbus, bet ir turėti tam reikalingų finansų. Europos Sąjunga teikia paramą daugeliui žemės ūkio sričių. Tačiau norint ją gauti, pirmiausia, reikia susitvarkyti formalumus – teikti paraiškas, rengti projektus ir išmanyti visas paramos gavimo procedūras. Ne visi nori ar gali tam skirti laiko, todėl renkasi profesionalias ES paramos konsultacijas, kurios padeda ne tik sėkmingai pasiekti tikslą, bet ir sutaupyti daug laiko.

Tiek ir daugybę kitų agrarinių paslaugų galima rasti „Agro rangovai“ – agrarinių paslaugų tiekėjų kooperatyvo, siekiančio padidinti savo narių teikiamų paslaugų žinomumą, apimtis bei efektyvumą – interneto puslapyje agrorangovai.lt. O jeigu esate tarp tų, kurie nori pasiūlyti savo teikiamas agrarines paslaugas ūkininkams – paskelbkite apie jas „Agro rangovų“ svetainėje, kad būtumėte matomi ir žinomi. Bendradarbiaujant ir tinkamai padidinus žemės ūkio darbų pajėgumus, šie darbai bus įveikti greičiau, lengviau ir kokybiškiau!

Plačiau: https://agrorangovai.lt/