Aiškėja 2021-ųjų švenčių sąrašas: džiaugsimės ne visais pamėgtais renginiais

Šią savaitę rajono politikams jau pateiktas svarstyti kitų metų Šilutės rajono strateginių kultūros renginių sąrašas. Toks sąrašas sudarytas atsižvelgiant į rajono tradicijas, istorines datas, įvykių sukaktis, naujovių aktualumą.

Kultūros darbuotojai turi vilties, kad Šilutės miesto šventė, kurioje pasirodo visos rajono seniūnijos, išliks ir kitais metais. Tai bus jau 510-asis miesto gimtadienis.

Aiškėja, kad ir kitais metais rajono gyventojai galės pasilinksminti daugelyje iki šiol jau pamėgtų švenčių. Bet tik daugelyje nes kai kurių, ypač gausius būrius smalsuolių sutraukdavusių renginių, deja, nebelieka. O ir įprastos datos, kada tos numatytos šventės vyks, dar gali keistis, mat situaciją gali koreguoti nežinia į kokią pusę pakrypsianti pandemija.

Įvyks daug pamėgtų renginių

Nemaža dalis įvairių renginių organizatorių papildomų lėšų savo idėjoms įgyvendinti ieško ir kitose programose, fonduose, todėl jiems ypač svarbu įgyvendinti renginių veiklas pagal sutartis. Savivaldybės tarybos sprendimas renginį įtraukti į strateginių renginių sąrašą rengėjams padeda ieškoti partnerių ir rėmėjų.

Šilutės savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis patvirtins 2021 m. numatytų renginių organizavimo kalendorių. Tačiau esant poreikiui, jų datos galės būti lanksčiai ir operatyviai keičiamos pagal organizatorių prašymus.

Kultūros poskyrio vedėja Vilma Griškevičienė krašto politikams pasakojo, kad strateginių kultūros renginių sąraše išskiriamos keturios dalys: valstybinės šventės ir istorinės datos; tradiciniai renginiai; profesionalūs renginiai; krašto žinomumą garsinantys renginiai.

Pirmoje grupėje – Lietuvos valstybinės šventės, atmintinos dienos, istorinės datos. Jos minimos ne tik kultūros įstaigose, bet ir bendruomenėse, švietimo įstaigose ir kt. Pasak V. Griškevičienės, šioje grupėje naujiena bus renginys, kuriame bus minimas Laisvės gynėjų dienos 30 – metis.

Antroje grupėje – tradiciniai renginiai ir seniūnijų bendruomenių šventės. Tokius renginius organizuoja kultūros centrai ir seniūnijos, pasitelkiant bendruomenes, švietimo įstaigas ir kt. 2021 m. Šilutė pasitinka 510 m. sukaktį, kurią minėti tradiciškai planuojama gegužės paskutinį savaitgalį. Tradiciškai, kas penkeri metai, yra organizuojama ir Šilutės kraštiečių sueiga, todėl ir ji planuojama 2021 m.

Nebebus „Bikavos žiogelių“

Pasak V. Griškevičienės, gaila, bet Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras kitiems metams jau nebeplanuoja gerai žinomos kapelų šventės „Grajikit, Bikavos žiogeliai“.

Tūkstantines žmonių minias sukviesdavęs ir svečių net iš užsienio sulaukdavęs Vainuto seniūnijos Bikavėnų kaime vykęs festivalis „Grajikit, Bikavos žiogeliai“ kitais metais nebeįvyks.

Ilgametė šio centro direktorė ir kaimo bei visos Vainuto seniūnijos kultūros renginių siela Marytė Matevičienė sakė, kad pagrindinė priežastis, dėl ko nebelieka daugiau nei du dešimtmečius organizuoto renginio yra ta, jog ji pati išeina į užtarnautą poilsį. Visus darbus perduoti kolegoms ji žada jau artimiausiu metu.

Be to, rajone planuojama kultūros centrų reforma, tad M. Matevičienės nuomone, ir tokio Senųjų kaimo tradicijų centro nebeliks.

Tačiau, pasak jos, išliks rekonstruotas kultūros namų pastatas, kuriame be kita ko, registruota ir Bikavėnų kaimo bendruomenė. Todėl ji neabejoja, jog kultūrinis šio kaimo gyvenimas nemirs. „Tikrai dirbsime kartu su bendruomene, organizuosime šventes, o gali būti, kad ir kiek kuklesnius „Bikavos žiogelius“ surengsime. Juk yra išlikę kontaktai, bičiulystė ir su ukrainiečiais, ir su kitais kaimynais, tad gali būti, kad ir juos pasikviesime. Tik darysime tai jau be didelių įsipareigojimų“, – sakė ji.

Tiesa, V. Griškevičienė šioje vietoje taškų dėti neskuba. Ji tik informuoja, jog dar iki karantino buvo sudaryta darbo grupė, kuriai ir teks išdiskutuoti, kaip kultūrinis darbas rajone vyks artimiausiu metu. Bus svarstomi bent trys skirtingi variantai. Tačiau ir tos grupės darbą sustabdė pandemija, tad kol kas reikalas įstrigo.

COVID-19 neleidžia nustatyti datų

Profesionalaus meno renginių sąraše tokie renginiai, kaip Saugų muzikos festivalis „Muzikos malūnas“, Kintų muzikos festivalis. Tradiciškai (kas 3 m.) F. Bajoraičio viešoji biblioteka organizuoja renginį „Literatūrinis ruduo „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį“.

Profesionalaus meno projektai – Kintų emalio pleneras „Pamario ženklai“ ir „Tarptautinis dailės pleneras „Nuo Indijos iki Rusnės“ bus finansuojami kaip projektai, gavę paramą iš kitų fondų.

Ketvirtoje grupėje mūsų krašto žinomumą didinantys renginiai: Žuvienės virimo čempionatas, renginys „Mes už šviesą“ Švėkšnoje, „Rusnės festivalis“ ir Savivaldybės strateginiame plėtros plane numatytas renginių ciklas – „Lietuvos kultūros kelias „Vėtrungių kelias“. Patvirtinus šį sąrašą bus galima ieškoti papildomų finansavimo šaltinių Kultūros rėmimo ir kituose fonduose.

V. Griškevičienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad renginių organizatoriai šiemet turėjo nemažai galvosūkių, kaip planuoti renginius ir kaip juos įgyvendinti, jeigu ir 2021 m. siaus COVID-19 virusas ir nebus išvengta karantinų. Todėl šiemet suplanuotiems kitų metų strateginiams renginiams nėra iš anksto nustatytos datos, nustatyti tikslias datas Taryba įgalios Savivaldybės administracijos direktorių. Renginių datos pakeitimui Tarybos sprendimo įprastai reikia laukti mėnesį, o Administracijos direktoriaus – dvi, tris dienas.