Akademikai džiaugėsi galimybe bendrauti su šilutiškiais

mokslu akademija visiPenktadienis Šilutėje buvo Lietuvos mokslų akademijos diena – sulaukėme gausaus būrio garbių mokslo vyrų ir moterų. Kai kurie jų Šilutėje lankosi jau antrą ir trečią kartą.

Svečiai susitiko su rajono vadovais, žiniasklaida, Šilutės ligoninės ir „Šilutės šilumos tinklų“ vadovais, svečiavosi Kintų Vydūno kultūros centre ir aptarė su pamariškiais šių sričių problemas bei naujoves.

Svečius priėmęs rajono meras Virgilijus Pozingis pasidžiaugė, kad bendradarbiavimas tarp Savivaldybės ir Mokslų akademijos tęsiasi. Siekiama, kad šis bendradarbiavimas duotų naudą abiem pusėms. Pamaryje kasmet susikaupia temų, kuriomis norima išgirsti mokslininkų nuomonę, gauti patarimų, kaip spręsti vieną ar kitą problemą.

Net keli akademikai išsakė savo sentimentus Pamario kraštui. Mokslų akademijos prezidentas profesorius, habil. dr. Valdemaras Razumas pažymėjo, kad šis kraštas jam be galo mielas, mat jis pats gimęs Klaipėdoje. Prezidentą stebina, kai su mokslininkų grupėmis lankydamasis regionuose mato, kaip susitelkusios yra regionų bendruomenės, kiek nuostabių dalykų jos organizuoja. Toks bendradarbiavimas naudingas abiem pusėms, todėl jo geografija kasmet plečiasi, sudaromos sutartys su vis naujomis savivaldybėmis.

Profesoriui Domui Kaunui atrodo, jog mūsų kraštas jau tapo gimtine – taip dažnai jis čia lankosi. Bendradarbiavimas su Šilute, anot profesoriaus, jau tapo Mokslų akademijos kasdienybe, užmegzta daugybė kontaktų. Mokslo darbuotojams taip pat būtina parodyti savo potencialą, o tokie susitikimai virsta bagažu, kurį vėliau galima išnaudoti.

Šilutės visuomenės sveikatos biuro parengtą Tuberkuliozės prevencijos projektą gyrė dr. Edita Davidavičienė, VĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos filialo Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės Tuberkuliozės registro ir programų skyriaus vedėja, pavadinusi jį iškiliu.

Pagal sergamumą tuberkulioze Lietuva, pasak viešnios, jau įeina į pirmąjį Europos Sąjungos 18-tuką ir tai yra didžiulis iššūkis visai visuomenei. Nors vis dar gaji nuomonė, kad tuberkulioze serga tik asocialūs žmonės, bet ji neteisinga – asocialių tarp sergančiųjų tėra vos 5 proc. Tokį požiūrį reikia keisti. Jau gydoma daug tuberkulioze sergančių teisininkų, gydytojų, liga aukas renkasi nekreipdama dėmesio nei į turtinę padėtį, nei į užimamas pareigas, o jos pažabojimas priklauso ne tik nuo medikų.

Energetinių resursų žinovas profesorius, habil. dr. Juozas Augutis Šilutės kraštą pavadino Lietuvos poligonu vėjo energetikos srityje ir susitikimuose su šilutiškiais sakė kalbėsiąs apie energetinį saugumą. Atsinaujinančių šaltinių energetika ir kito svečio – dr. Juozo Savicko iš Lietuvos energetikos instituto sritis.

Profesorius Vytautas Basys, Lietuvos mokslų akademijos Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus pirmininkas, pristatė Sveikatos apsaugos ministerijos projekto tyrimą apie vaistų prieinamumą, kainas ir kompensavimo mechanizmą.

Kad kraštotyriniai keliai ne kartą buvo atvedę į Pamarį, prisipažino habil. dr. Libertas Klimka, Lietuvos edukologijos universiteto Baltų proistorės katedros profesorius, ne kartą čia lankėsi, ir Vydūno draugijos pirmininkas Vacys Bagdonavičius, kaip pats prisipažino, su Vydūnu draugaujantis nuo 1966-ųjų. Jis pasidžiaugė, kad plėtojant Vydūno idėjas ir skleidžiant jo palikimą, Šilutė jau padarė labai daug.