Akcija #Brangink gyvybę kvies prisiminti žuvusius keliuose

Valstybės įmonė Lietuvos automobilių kelių direkcija su partneriais – Lietuvos policija ir jaunųjų kelininkų klubu „Kelelis“ – šių metų lapkričio 21 d., sekmadienį, kviečia paminėti Pasaulinę dieną žuvusiems eismo įvykiuose atminti.

Šią dieną Katedros aikštėje, Vilniuje, vyks akcija „Brangink gyvybę“ , kurios metu Vilniaus arkikatedros bazilikos fasadas nuo 17.00 iki 22.00 val. bus apšviestas stacionariu apšvietimu, ant pastato sienos sužibs žvakės ir kiti simboliai, primenantys, kaip svarbu branginti savo ir kitų gyvybę. Šalia arkikatedros bazilikos veiks jaunųjų kelininkų klubo „Kelelis“ parengta nuotraukų, kuriose užfiksuoti eismo įvykiai, ekspozicija.

„Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti – tai diena, skirta dar kartą prisiminti žuvusiuosius eismo įvykiuose ir pažadėti kelyje būti dėmesingiems ir atsakingiems ir už save, ir už kitus eismo dalyvius. Net ir vienas kelyje žuvęs eismo dalyvis yra daug. Prisidėti prie saugių kelionių galime kiekvienas ir tai padaryti nėra sunku – svarbu visada laikytis Kelių eismo taisyklių,“ – kalbėjo Kelių direkcijos direktorius Remigijus Lipkevičius.

Pasauline diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti primenama, kad didžiausia vertybė yra žmogaus gyvybė. Žmogaus, kuris yra eismo sistemos dalis ir kuriam tenka didžiausias vaidmuo dalyvaujant eisme. Daugiau nei 90 proc. eismo įvykių įvyksta dėl žmonių kaltės – jų daromų Kelių eismo taisyklų pažeidimų, todėl kiekvienas eismo dalyvis, dalyvaudamas eisme, negali elgtis taip, kaip nori, ir privalo laikytis Kelių eismo taisyklių.

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys, atkreipdamas dėmesį į Pasaulinės dienos žuvusiems eismo įvykiuose atminti svarbą, teigia: „Dalyvavimas viešajame eisme nesvarbu kur, gimtajame krašte ar svečioje šalyje, yra atsakingas darbas ir tai turime suprasti, ir pradėti įsisąmoninti nuo mažų dienų. Mūsų šiandieninis gyvenimas – nenuspėjamas, daugeliu aspektų paremtas skuba, kartais tinkamai ir racionaliai nepamatuotų užmojų ir siekių, noru išsiskirti, bet kelyje visi esame lygūs. Saugumas kelyje labai priklauso nuo mūsų – eismo dalyvių – tinkamo elgesio. Tikrai galiu tvirtinti, kad Lietuvos keliai, jų infrastruktūra yra ganėtinai geri, bet juose ne visi mokame tinkamai elgtis. Savitarpio pagarba ir atsargumas, savisauga ir atsakomybės jausmas, Kelių eismo taisyklių paisymas turi būti deklaratyviai priimtas visų eismo dalyvių. Vadovaudamiesi šiais principais, galėsime jaustis saugesni, išvengti eismo nelaimių ir ypač beprasmių žūčių kelyje“.

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, iki š. m. lapkričio 19 d. mūsų šalyje eismo nelaimėse jau netekome 132 eismo dalyvių, t. y. 11,4 proc. mažiau nei 2020 m. Pernai per tą patį laikotarpį Lietuvoje eismo įvykiuose žuvo 149 žmonės. Nors žuvusiųjų keliuose skaičius mažėja, beprasmių aukų skaičių dar labiau galėtų sumažinti atsargesnis vairavimas, Kelių eismo taisyklių laikymasis. Kad išvengtume skaudžių nelaimių keliuose, mums visiems reikia būti atsakingesniems, saugoti save ir kitus. Pėstieji į tamsų kelią turėtų išeiti su atšvaitais, vairuotojai ir keleiviai segėti saugos diržus, o vairuotojai visada rinktis saugų greitį

„Mes, jaunųjų kelininkų klubas „Kelelis“, siekdami atkreipti visuomenės dėmesį į kasdien keliuose žūstančius ir sužalojamus žmones, į kiekvieno žmogaus asmeninę atsakomybę už savo elgesį kelyje, kasmet prisidedame prie Pasaulinės dienos žuvusiems eismo įvykiuose atminti minėjimo. Matome, kad statistinė eismo įvykių kreivė kasmet leidžiasi žemyn ir mes tampame vis sąmoningesni. Tikime, kad ši akcija padeda skleisti žinią apie opią visuomenės problemą ir prisideda prie situacijos keliuose gerėjimo. Kelyje būkime budrūs, saugokime save ir aplinkinius,“ – jaunųjų kelininkų vardu kalbėjo klubo prezidentas Gustas Mensevičius.

2005 m. lapkričio 26 d. Jungtinių Tautų Organizacija priėmė rezoliuciją, kuria kreiptasi į šalių vyriausybes, kad kiekvienais metais trečiasis lapkričio sekmadienis būtų skirtas žuvusiesiems eismo įvykiuose paminėti. Pagrindinis šios atmintinos dienos tikslas – solidarumas ir dvasinis palaikymas, skirtas šeimoms, kurių nariai, artimieji, draugai, pažįstami žuvo eismo įvykiuose. Minint šią dieną taip pat siekiama dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į kiekvieno asmeninę atsakomybę už savo elgesį kelyje, Kelių eismo taisyklių laikymąsi.

Atsakingu savo elgesiu galime išvengti skaudžių netekčių dėl keliuose prarastų savo šeimos narių, draugų ar pažįstamų. Saugokime vieni kitus kelyje.