Aplinkos ministerija praneša, jog įpusėjo kasmetinės akcijos „Lašiša“ pirmasis etapas, pavadintas „Migracija“. Per rugpjūčio mėnesį šalies aplinkos apsaugos pareigūnai organizavo 108 reidus ir patikrino 1232 asmenis bei 35 verslinės žvejybos įmones.Šilutės gyvosios gamtos inspekcijos pareigūnai per tą laiką atliko 27 reidus, kurių metu patikrino 591 žveją mėgėją ir 19 verslinės žvejybos įmonių. Per rugpjūtį skaudžių nuobaudų krašto žvejams neskirta, užtat liepos mėnesį viena įmonė už vieną šlakį turėjo pakloti kone tūkstantinę baudą.
Mūsų upėse lašišų vos viena – kita
Aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad šiemet migruojančių neršti ir neršiančių lašišų bei šlakių apsaugai skirta akcija prasidėjo anksčiau nei įprastai, nes pernai liepos pabaigoje jau buvo fiksuojama prasidėjusi šių žuvų migracija. Taip pat tik nuo šių metų „Lašiša 2019“ vykdoma dviem etapais.
Šilutės gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas Stanislovas Sudeikis pasakoja, jog kol kas į mūsų krašto upes užklysta dar labai mažai lašišinių žuvų. Tai labiausiai praėjusios vasaros sausros padariniai, kuomet upės taip smarkiai nuseko, kad dar ir dabar didžiojoje jų dalyje vandens lygis nepasiekė įprastinio. O lašišos ir šlakiai žemo vandens nemėgsta. Šiek tiek lašišinių žuvų pastebima tik didžiosiose jų nerštavietėse – Minijos ir Veiviržo upėse, tuo tarpu menkesni upeliai – Ašva, Šustis, Šaltė ir kiti, lašišinių greičiausiai dar nė neregėjo.
Nuo rugsėjo 1-osios buvo šiek tiek pakoreguotos verslinės žvejybos taisyklės.
Todėl dabar Kuršių mariose žvejojančios įmonės aplinkosaugininkams telefonu turi pranešti apie kiekvieną sugautą lašišinę žuvį. Žvejai taip pat privalo informuoti tuomet, kai eina tikrinti gaudyklių, nes labai daug lašišų mariose pagaunama būtent gaudyklėmis. Tai, pasak S. Sudeikio, vis šios akcijos ypatumai. Gavę informaciją aplinkosaugininkai gali prognozuoti, kokie kiekiai žuvies gali atplaukti ir į upes.
Bet ir Kuršių mariose kol kas pagaunami labai maži kiekiai.
Už vieną šlakį – kone tūkstantinė suma
Žvejai verslininkai, pasak S. Sudeikio, apskritai tikrinami labai dažnai, ir pastebima, kad jų pranešimai sutampa su tikrinimų metu nustatytais žuvies kiekiais.
Iš viso šiemet per rugpjūtį Šilutės gyvosios gamtos inspekcijos pareigūnai atliko 27 reidus. Jų metu patikrintas 591 žvejas mėgėjas, nustatyta 14 mėgėjų žvejybos taisyklių pažeidimų. Patikrinta ir 19 verslinės žvejybos įmonių, nustatyti 2 taisyklių pažeidimai. Tačiau tai vadinamieji smulkūs (dokumentų pildymo) pažeidimai, nenustatyta nė vieno rimto pažeidimo, t. y., bandymo nuslėpti pagautą žuvį.
Užtat vienas toks atvejis buvo nustatytas liepos mėnesį, kuomet patikrinimo metu rastas į žurnalą neįrašytas šlakis. Įmonei tai kainavo didelę sumą: 580 eurų teko sumokėti už gamtai padarytą žalą, papildomai skirta ir bauda.
Beje, tokios solidžios nuobaudos galioja ne tik akcijų metu, nelegalios lašišinių žuvų žvejybos „įkainiai“ vienodi yra visus metus. Akcijos skelbiamos tam, kad kažkuriuo metu būtų galima sukoncentruoti dėmesį į vieną kažkurią žuvų rūšį ar kažkurias ypač aktualias vietoves.
Visgi, pasak S. Sudeikio, mūsų krašto žvejus galima vadinti atsakingais verslininkais, suvokiančiais žalos gamtai padarinius.
Dar 53 saugomų teritorijų reglamento ir lankymosi pažeidimai tų pačių reidų metu buvo nustatyti Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje. Parko lankytojai nubausti ar įspėti už važinėjimą per žolės dangą, mašinos statymą prie vandens telkinių, stovyklaviečių ir laužaviečių kūrimą bei kitus pažeidimus. Už šiuos pažeidimus taip pat yra numatytos įvairios baudos.
Aplinkosaugininkai prašo pranešti
Aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad iš viso per rugpjūtį Lietuvoje atliktų reidų metu nustatyta 40 mėgėjų žvejybos taisyklių pažeidimų, 7 iš jų – šiurkštūs. Taip pat nustatyti 2 verslinės žvejybos pažeidimai ir daugiau nei pusšimtis saugomų teritorijų reikalavimų pažeidimų.
AAD tikisi ir visuomenės pagalbos bei primena, kad apie pastebėtus aplinkos apsaugos pažeidimus, kitus nustatytų reikalavimų nesilaikymo atvejus, pastebėtus aplinkos apsaugos teršimo ar niokojimo atvejus, galima pranešti skubios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 arba tiesiogiai AAD telefonu 8 (5) 2732995.
Antrasis akcijos etapas „Nerštas“ nuo spalio 1 d. tęsis iki gruodžio 1-osios.
Rašyti atsakymą