Akcijos „Lašiša 2014“ metu Pamaryje įkliuvo 4 brakonieriai

brakonieriai lasisosOficialiai akcija „Lašiša-2014“ Pamario vandenyse vyko iki spalio 20-osios, o kituose šalies regionuose – mėnesį ilgiau.

Per visą akcijos laikotarpį Šilutės gyvosios gamtos inspektoriai surengė pusšimtį reidų mūsų rajone ir 7 kartus talkino Tauragės rajono kolegoms. Į gretimą rajoną vykstama todėl, kad šiemet per Tauragę tekančioje Jūros upėje neršė ypač dideli lašišinių žuvų kiekiai.

Atkurti išteklius trukdo brakonieriai

Lašišinės žuvys – lašišos ir šlakiai – nuo seniausių laikų yra labiausiai vertinamos mūsų šalies upių žuvys. Kaip tik dėl tos vertės jų ištekliai smarkiai mažėti pradėjo jau praėjusio amžiaus viduryje ir per porą dešimtmečių šių žuvų beliko tiek, kad jos buvo įrašytos į Raudonąją knygą.

Lašišos ir šlakiai kasmet plaukia neršti iš jūros į upes ir iki neršto vietų nuplaukia po kelis šimtus kilometrų. Kaip tik tuo metu jas gaudantys brakonieriai labiausiai trukdo atkurti jų išteklius.
Kasmet rugsėjį pradedama lašišinių žuvų apsaugos akcija „Lašiša“ siekiama apsaugoti šias žuvis ir jų migracijos kelius. Tuo metu aplinkosaugininkai organizuoja reidus žvejybos vietose, tikrina įtarimą sukėlusių asmenų automobilius.

Vilniuje brakonieriavo Žuvininkystės tarnybos atstovas

Akcijos metu neteisėtai žvejoję asmenys turės atlyginti padarytą žalą žuvų ištekliams, kuri, susumavus akcijos rezultatus Lietuvos mastu, viršija 30 tūkst. litų. Suskaičiuota, kad didžiausia žala lašišinių žuvų ištekliams buvo padaryta Vilniaus regione, ir siekia ji 20 tūkst. litų.

Vieno brakonieriaus aplinkosaugininkai pasaloje tykojo net dvi paras. Už dvi draudžiamu užkabinamuoju būdu pagautas neršiančių lašišų pateles Žeimenos valstybiniame ichtiologiniame draustinyje vyrui teks atlyginti daugiau kaip 13 tūkst. litų gamtai padarytą žalą, jam gresia ir iki 2 tūkst. litų bauda.

Lapkričio 14 d. Vilniaus rajone pareigūnai sustabdė ir Žuvininkystės tarnybos atstovą, kurio automobilyje rastos dviejų lašišų galvos. Dėl šio pažeidimo aplinkosaugininkai kreipėsi į teisėsaugą.

Daugiau nei 7,5 tūkst. litų gamtai padarytos žalos turės atlyginti Klaipėdos regiono pažeidėjai. Vienas jų aplinkosaugininkams įkliuvo tinklais sugavęs 2 šlakius. Jam priskaičiuota daugiau kaip 4 tūkst. litų gamtai padarytos žalos bei iki 1 tūkst. litų bauda, gresia ir priemonių įrankių konfiskavimas.

Šiemet akcijos metu Šilutės gyvosios gamtos inspektoriai surengė 50 reidų, jų metu patikrino 543 žvejus mėgėjus, 32 automobilius ir 52 žvejybos verslo įmones. Per tą laiką nustatyti 4 brakonieriavimo atvejai, iš brakonierių atimti 5 vnt. (660 m) statomų tinklų ir viena valtis.

Gaudė ir Tauragės brakonierius

„Šilutės rajone labai rimtų pažeidimų šiemet nenustatėme“, – konstatuoja inspekcijos viršininkas Stanislovas Sudeikis.
7 kartus šilutiškiai rengė reidus Tauragės rajone, jų metu sulaikė vieną „darbui“ su tinklais jau pasirengusį brakonierių.

Už pagautą lašišą ar šlakį dabar brakonieriai priversti „atskaičiuoti“ 800-1000 litų baudą, be to, dar yra konfiskuojami jų žvejybos įrankiai bei priemonės (pavyzdžiui, valtys), ir tenka atlyginti gamtai padarytą žalą – už vieną žuvį gali tekti sumokėti ir daugiau nei 2000 litų.

Dar blogiau, jei brakonierius pasikėsino į ichtiologinio draustinio ar rezervato lašišinių žuvų išteklius – tada jam priskaičiuojama trigubai didesnė bauda, tad už vieną žuvį gali tekti pakloti ir daugiau nei 6000 litų.
Padidintos baudos išbaidė brakonierius

Gyvosios gamtos inspektoriai pastebi, kad Aplinkos ministerijos veiksmai – sugriežtintos baudos ir išieškomos net 10 kartų didesnės sumos už gamtai padarytą žalą – davė rezultatus: brakonieriavimo mastai Pamaryje mažėja.

Štai, pavyzdžiui, prieš kelerius metus už neleistinoje vietoje ar draudžiamu metu pagautą karšį žalos gamtai buvo priskaičiuojama apie 20 litų, o dabar ši suma siekia iki 200 litų.

Už nelegaliai pagautą lydeką brakonieriui prieš kelerius metus tekdavo pakloti apie 30 litų, dabar jis jau priverstas rasti apie 500 litų.

Prie šių sumų dar skaičiuojamos ir baudos. Štai mūsų Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje anksčiau už mėgėjiškos žūklės pažeidimus brakonieriai sumokėdavo vos iki 200 litų, dabar jie jau kloja iki 600 litų.

Už žvejybą draudžiamais įrankiais baudos dar prieš kelerius metus buvo nuo 200 iki 700 litų, o dabar jos siekia jau 400-1000 litų.
„Per pastaruosius porą metų brakonierių labai sumažėjo, – beveik perpus. Reiškia, didesnės baudos duoda didesnį efektą“, – konstatuoja S.Sudeikis.

Padaugėjo šiurkščių pažeidimų

Visoje Lietuvoje aplinkosauginės akcijos „Lašiša-2014“ metu buvo surengta per 320 reidų ir patikrinta daugiau kaip 2 700 žvejų. Nustatyta, kad 78 iš jų neturėjo leidimų mėgėjų žvejybai. Iš akcijos metu užfiksuotų 194 administracinių teisės pažeidimų 39 prilyginami šiurkštiems.

Pernai akcijos metu užfiksuoti šiurkštūs pažeidimai sudarė apie 12 proc. nuo visų užfiksuotų pažeidimų, šiemet – apie 20 proc. Be leidimo žvejoję pažeidėjai šiemet kaip ir pernai sudarė apie 3 proc. nuo visų patikrintų žvejų.

Pažeidėjai, įkliuvę akcijos „Lašiša-2014“ metu, taip pat neteks 8 valčių, 33 tinklų, 4 užkabinamųjų žvejybos įrankių, per 80 kitų mėgėjų žvejybos įrankių.