Akliesiems ir silpnaregiams nerimą kelia ateinantys metai

akluju nauja pirmininkeĮpusėjus rudeniui į kasmetinį ataskaitinį susirinkimą rinkosi Šilutės aklieji ir silpnaregiai. Jie išklausė Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Šilutės skyriaus pirmininkės Danutės Antanaitienės ataskaitą, sužinojo bendrą visos šalies silpnaregių situaciją, galimybes gauti finansavimą ir vykdyti kultūrinę veiklą kitais metais, išsirinko naują pirmininkę.

Ragino pasikeisti pažymėjimus

Prieš 59 metus draugėn susibūrusiems mūsų rajono akliesiems ir silpnaregiams šiuo metu vadovavo Danutė Antanaitienė. Pernai organizacija vienijo 99, šiemet – 92 narius. Beveik pusė jų yra darbingo amžiaus, bet dirba tiktai 2. Įskaitoje yra ir 21 aklas arba silpnaregis vaikas, bendrojo lavinimo mokyklas gali lankyti tik pusė jų.  

D.Antanaitienė priminė, kad birželį Vilniuje įvyko LASS XXII suvažiavimas, kuriame dalyvavo 70 delegatų iš visų šalies rajonų.

Pirmininkės pastebėjimu, 2012-ieji bus neramūs metai akliesiems ir silpnaregiams. „Kyla klausimai, ar gausime finansavimą, kaip gyvensime, jei gausime mažai lėšų, kaip teiksime paslaugas, organizuosime kultūrinę veiklą, kaip sutarsime su savivaldybe?..“ – svarstė D.Antanaitienė.

Nuo kitų metų sausio Lietuvoje didinamas pensinis amžius, todėl gyventojai, kuriems nustatytas darbingumo lygis, turės pasikeisti neįgaliojo pažymėjimus. Tai padaryti jie galės visuose Neįgalumo ir nedarbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) skyriuose. Už neįgalųjį tai padaryti gali ir jo juridiškai įgaliotas asmuo. Dokumentai gali būti pateikti ir registruotu laišku.

Nuo šiol pirmininkaus Š.Urbonaitėakluju draugija

Šilutės aklieji ir silpnaregiai svarsto galimybę aktyvinti kultūrinę veiklą. Jie norėtų įkurti vokalinį ansamblį ir įsigyti kompiuterių, lėšų reikėtų ir vadovo atlyginimui, neįgaliųjų lankymui.

D.Antanaitienė kvietė visus padėti silpnaregiams, kurie dar nežino, kur kreiptis pagalbos, ar jų šeimoms.

D.Antanaitienė yra viena šios organizacijos veteranių – joje dirba jau 35 metai. Bet šiemet ji pareiškė norą atsisakyti pirmininkės pareigų.

Susirinkusieji į pirmininkės postą pasiūlė medikės diplomą turinčią Šarūnę Urbonaitę ir Audronę Domeikienę. Daugumos pageidavimu, nuo šiol organizacijai vadovaus Š.Urbonaitė.  

Sulaukė ir svečių iš Klaipėdos

Šilutiškiai sulaukė ir viešnių – atvyko Klaipėdos ir Telšių regionų centro direktorė Daina Vitkauskienė ir socialinio darbo koordinatorė Rita Imbrasienė. Direktorė ypač džiaugėsi galėdama aplankyti mūsų miestą, kuriame prabėgo daug gražių jos gyvenimo akimirkų.

D.Vitkauskienė kalbėjo, kad šiemet tarptautinė Baltosios lazdelės diena buvo skirta socialinei partnerystei bendruomenėje stiprinti ir socialiniam dialogui tarp LASS ir kitų institucijų gerinti. Anot direktorės, aklieji ir silpnaregiai būtinai turi burtis, nes jų nėra daug. Organizuojami projektai, mokymai, padeda regėjimo netekusiems žmonėms tapti labiau savarankiškiems, drąsesniems. Aklieji jau mokėsi orientacijos ir mobilumo, savęs apsitarnavimo ir būtiniausių buities įgūdžių, Brailio rašto, daugeliui padėjo psichoterapijos užsiėmimai.

Savaitę truko programa Palangos poilsio namų „Baltija“ reabilitacijos centre. Užsiėmimus vedė didelę darbo patirtį turintys tiflopedagogai ir reabilitologai, jiems talkino savanoriai. Direktorė apgailestavo, kad šiuose užsiėmimuose nebuvo nė vieno šilutiškio, ir ragino ateityje pasinaudoti tokia galimybe.

Su silpnaregiais vaikais dirbanti tiflopedagogė šilutiškė Alma Nausėdienė perskaitė aklo molėtiškio Prano Pliuškos rašinį, kuris pavasarį šalies žmonių su negalia meninio žodžio konkurse užėmė III vietą.

A.Nausėdienė dėkojo Klaipėdos aklųjų ir silpnaregių techninės pagalbos centro darbuotojams už priemones, kurios padeda dirbant su nereginčiais vaikais.

Ji taip pat pasidžiaugė šilutiškės Vitalijos Petkutės pasiekimu. Mergina šiemet gegužę Vilniuje vykusiame skaitovų Brailio raštu konkurse tarp 24 dalyvių pelnė I vietą. Vitalija ir šį kartą pradžiugino susirinkusiuosius savo dainomis, stebino dvasine stiprybe.

Susirinkimas baigėsi maloniu pabendravimu prie arbatos puodelio.