Algų didinimas – didelė našta smulkiesiems verslininkams

PINIGAI 7„Situacija žiauri“, – taip minimalios algos didinimą ir energetinių resursų brangimą vertina Šilutės verslininkė Virginija Mirauskienė, kavinės „Klumpė“ savininkė.

Šie jos žodžiai atspindi ir daugumos kitų Šilutės smulkiųjų ir vidutinių verslininkų nuomones.

200 tūkst. Lietuvos gyventojų gaus didesnes algas

Nuo šio mėnesio 1 dienos didėja minimali mėnesinė alga. Šis išpildytas politikų pažadas, duotas per rinkimus, nudžiugino darbuotojus, bet stumia į kampą darbdavius. Juk brangsta kuras, elektra, kas mėnesį reikės rasti kelis papildomus tūkstančius didesnėms algoms ir mokesčiams.

Minimali mėnesinė alga didėja 150 litų ir sieks 1000 litų. Atskaičius mokesčius, minimalią algą gaunantys darbuotojai „į rankas“ dabar gaus 824,5 litus, o iki šiol gaudavo 715 litų. Nuo didesnės algos gyventojai mokės ir didesnį pajamų mokestį. Pasak Klaipėdos valstybinės mokesčių inspekcijos atstovės spaudai Laimos Domarkienės, anksčiau jis siekė 58,5 litus, dabar teks mokėti 85,5 litus.

Kalbėdami apie didesnes algas gausiančių žmonių skaičių Lietuvoje, politikai nurodo, kad daugiau pajamų gaus apie 200 tūkst. darbuotojų. Finansų specialistai abejoja šiuo skaičiumi, tačiau tikslesnių duomenų niekas nežino. Pasirodo, „Sodra“ nefiksuoja, kiek žmonių gauna minimalią algą, todėl „Sodros“ Klaipėdos skyrius, kuriam pavaldus Šilutės skyrius, negalėjo „Šilutės naujienų“ informuoti, kiek mūsų rajono gyventojų pajus algos padidėjimą ir kiek papildomai sumokės „Sodros“ mokesčių.

Politikams atrodo, kad minimalios algos didinimas sumažins emigraciją ir pagerins šalies ekonomiką. Finansų specialistai tokius argumentus vadina nepagrįstomis fantazijomis ir šalies ekonomikai absoliučiai nenaudingu žingsniu. Taigi, minimalias pajamas gaunančių darbuotojų ir jų darbdavių situaciją pagerintų tik neapmokestinamo minimumo didinimas.

Smulkiojo ir vidutinio verslo savininkai irgi ekonomikos pagerėjimo neįžvelgia. Jie svarsto atvirkščiai: gal reikės mažinti darbuotojų skaičių ar ilginti jų darbo laiką, kelti savo produkcijos ir paslaugų kainą ir taip suktis iš padėties.

Pastariesiems valdžia žada ištiesti pagalbos ranką – svarstoma, kad darbdaviai galės prašyti atidėti mokesčių mokėjimą. Anot premjero Algirdo Butkevičiaus, dėl to jau tartasi su Valstybine mokesčių inspekcija.

„Šilutės naujienos“ pasidomėjo, ką apie šiuos pokyčius mano mūsų krašto verslo atstovai.

Pažeminimas verslininkui

Gardžiais didžkukuliais garsėjančios „Klumpės“ savininkė V.Mirauskienė teigė dar nežinanti, kaip surinks pinigų algoms ir mokesčiams. A.Butkevičiaus deklaruojama pagalba smulkiesiems verslininkams – mokesčių mokėjimo atidėjimas – moters nuomone, verslininkui yra tikras pažeminimas. Iš mokesčių laikino atidėjimo nėra jokios naudos, nes juos vis tieks reikės kažkokiu būdu uždirbti ir sumokėti.

Moteris atviravo, kad sukasi kaip tik gali – kavinėje dirba ir pati, padeda ir šeima. Didesni mokesčiai įmonei bus didelis smūgis. Ką jau kalbėti apie brangstančią elektrą – kas buvo „Klumpėje“, matė, kad kavinės patalpas reikia apšviesti visą dieną. „Mokesčius reikėjo mažinti, o ne algas didinti“, – konstatuoja V.Mirauskienė.

Tokios pat nuomonės dėl mokesčių mažinimo ir UAB „Vinardo taksi“ vadovas Rolandas Norkus. Vyras algos didinimą laiko absurdu. „Nesuprantu, ką pagerins didesnė alga? Kuro kainos, net nepakėlus algų, jau spėjo pakilti 10 centų, tai kas bus vėliau? Sunkiu darbu uždirbame pinigus ir turim juos atidavinėti mokesčiams. Už ką tiek mokam? Politikoje visi – su aukštuoju išsilavinimu, protingi, gal jie turi kažkokias vizijas tai darydami. Aš jų nematau“, – teigia R.Norkus.

Minimalią algą gaunančių darbuotojų yra ir šaldytus pusfabrikačius gaminančioje ir jais prekiaujančioje Traksėdžių įmonėje „Gilanda“. Jos vadovas Modestas Vilkas teigia, kad algas didins, bet kad naujovė neigiamai paveiks įmonės finansinę situaciją, abejonių nėra. Pernai rūgpjūtį minimali mėnesinė alga buvo padidinta tik 50 litų, ir iškart prislėgė padidėję įmonės mokesčiai. Po poros mėnesių bus matyti, kaip įmonę paveikė dabartinis algos pakėlimas. Bet M.Vilkui jau dabar baisu, kai sudeda visus energetinių resursų kainų pakėlimus ir algų didinimą.

„Algas didinti reikia, bet ir mokesčių politika turi būti kitokia. Dabar viskas apmokestinta, visi tiekėjai reikalauja mokėti iš anksto, o mokesčiai vis didėja“, – juodomis spalvomis situaciją piešė M.Vilkas.

Minimali alga turėtų būti 1500 Lt

Geresnės nuotaikos dujų balionais, dujiniais prietaisais ir jų priedais prekiaujančios, degalinių tinklą ir servisus turinčios UAB „Jozita“ vadovai. Serviso vadovas Darius Stakvilevičius sako, kad dauguma „Jozitoje“ dirbančiųjų gauna minimalias algas, tačiau svarstoma, kad dėl jų algų pakėlimo didelių nuostolių įmonė neturėtų patirti. Pašnekovas mano, kad kitose įmonėse algų didinimas gali būti užkrautas ant darbuotojų pečių. „Bet kuris darbdavys visada gali sužaisti – didinti arba mažinti darbo laiką“, – sako jis.

Elektros kainos augimą įmonė jau spėjo pajusti, o dėl kuro vadovas ramus – patys juo prekiauja.

O duris, langus ir valtis gaminančios UAB „Skatulė“ darbuotojai minimalios algos didinimo nepajus. Šioje įmonėje mažiausia darbuotojo alga siekia 1000 litų. „Anekdotai su tuo algos didinimu. Minimali alga turėtų būti 1500 litų“, – tvirtino įmonės vadovas Silvas Kaulius. Paklaustas apie įmonės išlaidas, 21-erius metus įmonei vadovaujantis vyras sako, kad kasmet viskam brangstant nieko kita nebelieka, kaip tik kelti produkcijos kainas. Šiemet jau pabrangino „Skatulėje“ gaminamas valtis.

„Viskas brangsta ir brangs, gyventi vis tiek reikės“, – reziumuoja S.Kaulius.