Anksčiau dalindavo po trupinėlį, o dabar septynetas gavo 44,7 tūkst. eurų

bendruomeniu projektai deguciaiKetvirtadienį (balandžio 14 dieną) Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) paskelbė bendruomeninės veiklos stiprinimo projektų finansavimo 2016 metais atrankos konkurso rezultatus.
Projektus šiam konkursui pateikė per dvidešimt Šilutės rajono bendruomeninių organizacijų, o finansavimą gavo septynios: Žemaičių Naumiesčio bendruomenė, Šylių kaimo bendruomenė „Švylys“, Pempiškių kaimo bendruomenė „Želvesys“, Laučių kaimo bendruomenė, Kintų bendruomenė, Degučių bendruomenė „Rytdiena“ ir Leitgirių kaimo bendruomenė. Jos pasidalins 44 733 Eur.

Šis naujas bendruomenių finansavimo modelis pakeitė Vietos bendruomenių savivaldos 2013-2015 metų programą, pagal kurią lėšos būdavo paskirstomos pagal gyventojų skaičių savivaldybėse. Tuomet Šilutės rajono bendruomenės kasment gaudavo apie 30 tūkst. eurų ir tas lėšas po trupinėlį išdalindavo visų seniūnijų kelioms dešimtims bendruomenių.

Pinigai bendruomenes pasieks tiesiogiai

Šiemet SADM ėmėsi bendruomenių finansavimo sistemos pertvarkos, pagal kurią pinigai bendruomenines organizacijas nuo šiol pasieks tiesiogiai, be tarpininkų (anksčiau pagal gyventojų skaičių seniūnijoms paskirstytus pinigus bendruomenėms dalindavo jų išrinktos vietos bendruomenių tarybos).

Šiemet visos Lietuvos bendruomenėms išdalyta 2,6 mln. eurų. Ankstesniais metais Vietos bendruomenių savivaldos 2013-2015 metų programos įgyvendinimui būdavo skiriama apie 2,3 mln. eurų.

2015 metais Šilutės rajono savivaldybei buvo skirta 32 330 Eur. Gardamo seniūnijos bendruomenės iš programos gavo 1 992,61 Eur, Juknaičių – 2 317 Eur, Katyčių – 1 675 Eur, Kintų – 1 971 Eur, Rusnės – 1 854 Eur, Šilutės – 10 779,02 Eur, Švėkšnos – 2 587,08 Eur, Usėnų – 1 738 Eur, Vainuto – 2 143,17 Eur, Žemaičių Naumiesčio – 2 601,76 Eur.

Kiekvienos seniūnijos vietos bendruomenių taryba gautus pinigus išdalijo po 100-500-700 eurų įvairioms bendruomeninėms organizacijoms, kurios pirko savo veiklai inventorių, rengė vaikų žaidimų, krepšinio aikšteles, klojo takelius, statė suoliukus, tvarkė aplinką, rengė kultūrinius, socialinius, vaikų užimtumo renginius, statė aplinkos puošmenas.

Džiaugiasi nauju finansavimo modeliu

Šiemet solidžiu finansavimu džiausiasi septynios mūsų rajono bendruomenės, kurios parengė stipriausius projektus ir savo veiklai dabar gavo žymiai didesnes sumas.

Žemaičių Naumiesčio bendruomenės projektui „Auginkime bendruomeniškumą kartu“ skirti 9 750 Eur. Bendruomenės pirmininkė Vilma Bartušienė pasakojo, kad projekte numatytų veiklų metu bendruomenės narius kvies tvarkyti miestelio aplinką, ir jaunimui, ir vyresniems žmonėms rengs edukacinius renginius, stiprindami kartų bendravimą, rengs  bendradarbiavimo susitikimus su kitomis bendruomenėmis, pirks sporto inventorių, skatins įvairaus amžiaus žmonių fizinį aktyvumą paskaitų metu, treniruotėse, varžybose.

Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Degučių bendruomenės „Rytdiena“ projektas „Skirtingo amžiaus kartų bendravimo skatinimas“ gavo 5 375 Eur finansavimą. Bendruomenės pirmininkė Irena Vismantienė sakė, kad projekto metu numatyta edukacinė išvyka į Žemaitiją, mokymai apie augalų gydomąsias savybes ir naudą sveikatai, šeimų sporto žaidynės prie Degučių tvenkinio, tradicinė vasaros kaimo šventė, baigiamoji konferencija, kurios metu bus aptartas projekto įgyvendinimas ir surengtas protų mūšis iš to ką matė, girdėjo, patyrė.

Gardamo seniūnijos Šylių kaimo bendruomenės „Švylys“ projektas „Šylių kaimo tradicijas tęsiant“ gavo 3 494 Eur finansavimą. Bendruomenės pirmininkas Arūnas Juozas Uselis sakė, kad pagal šį projektą bendruomenė yra numačiusi prie mokyklos įrengti vaikų žaidimų aikštelę, sūpynes su čiuožykla, smėlio dėžę ir du suoliukus. Taip pat ketinama kaimo parke pastatyti skulptūrą. Skatindama kartų bendradarbiavimą, bendruomenė vykdys „Vilnos kelią“, kurio metu vyresnio amžiaus žmonės rodys jaunimui, kaip reikia išdirbti vilną – nuo avinuko nukirpimo iki gaminio paruošimo. Dalis gautų lėšų bus skirta įgarsinti tradicinę Šylių kaimo šventę „Gandro dovanos“. A.J.Uselis džiaugiasi, kad jų projektas įvertintas ir gavo tokią didelę paramą, anksčiau Šylių bendruomenė tiek pinigų negaudavo.

Gardamo seniūnijos Pempiškių kaimo bendruomenės „Želvesys“ projektas „Knyga kviečia kartas“ gavo 7 140 Eur finansavimą. Bendruomenės atstovas Edvardas Jurjonas pasakojo, kad šias lėšas jie panaudos tęstinei veiklai – nesenai įkurtos bibliotekos puoselėjimui. Bendruomenės nariai jau turi surinkę per 4000 knygų, tačiau joms sudėti trūkta lentynų. Dalis projekto lėšų bus skiriama ir bibliotekininkės darbo užmokesčiui, kuri darbą bibliotekoje pradės nuo liepos 1 dienos ir dirbs pusę metų. Pinigų bus skiriama ir knygoms įsigyti, ypač – apie sveikatinimo veiklą. Bendruomenės nariai taip pat numatė pasikviesti žolininką Virgilijų Skirkevičių, kuris pristatys naują knygą apie vaistažoles. E.Jurjonas sakė, kad bendruomnenė ir toliau renka knygas, todėl norintys paaukoti, jas gali pristatyti į „Guolių“ parduotuvę (Klaipėdos g. 2, Šilutė).

Šilutės seniūnijos Laučių kaimo bendruomenės projektas „Kartų bendravimo ir savanorystės stiprinimas“ gavo 7 560 Eur finansavimą. Bendruomenės pirmininkė Sonata Dauskartė džiaugiasi, kad jų projektas laimėjo tokią sumą, nes anksčiau bendruomenė pagal SADM programą gaudavo vos kelis šimtus eurų. Anot S.Dauskartės, nuo 2009 metų bendruomenė yra įsigijusi patalpų dujinį šildytuvą ir tenisto stalą už 500 Lt, todėl labai džiaugiasi gautu finansavimu šiemet. Ką ketina šiemet nuveikti už gautas lėšas, bendruomenės pirmininkė kol kas nenorėjo atskleisti.

Juknaičių seniūnijos Leitgirių kaimo bendruomenės projektas „Bendruomeninės veiklos stiprinimas Leitgirių kaime“ gavo 3 454 Eur finansavimą. Bendruomenės pirmininkė Rita Raulynaitienė sakė, kad bendruomenės nariai turi daug idėjų, kurias aptars susirinkimo metu. Ką konkrečiai ketina įgyvendinti, ji kol kas nenorėjo atskleisti. Naują finansavimo modelį R.Raulynaitienė vertina teigiamai, nes galima laimėti didesnę sumą ir už ją daugiau nuveikti.
Kintų bendruomenės projektas „Kintų miestelio gyventojų užimtumo ir bendruomeniškumo stiprinimas“ gavo 7 960 Eur finansavimą. Susisiekti su bendruomenės pirmininke „Šilutės naujienoms“ nepavyko.

Mokysis iš klaidų

Švėkšnos seniūnijos Inkaklių bendruomenės „Ašva“ projektas „Būkime kartu“, Juknaičių  bendruomenės projektas „Juknaičiai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė“, Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ projektas „Kartu po pastoge 2016“ yra rezerviniame projektų sąraše.

Keliolika Šilutės rajono bendruomeninių organizacijų, teikusių projektus SADM konkursui, paramos negavo.
Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis apgailestavo, kad nė viena Švėkšnos bendruomenė nelaimėjo konkurso. Jis svarstė, kad galbūt šios bendruomenės neturi dalyvavimo projektinėje veikloje patirties. „Kai atsiųs oficialius rezultatus, bus galima matyti konkrečias klaidas ir iš jų pasimokyti kitais metais“, – sakė jis.

Švėkšnos seniūnas neslėpė, kad švėkšniškiams priimtinesnis buvo ankstesnis bendruomenių finansavimo modelis, kuomet, kad ir mažesnę paramą, bet gaudavo daugiau bendruomenių.

Švėkšnos seniūnui pritaria ir Juknaičių bendruomenės pirmininkė Laima Barkauskienė. „Buvo garantuota suma, kad ir nedidelė, už kurią buvo galima kad ir nedidelius darbelius atlikti – ar suoliukus pastatyti, ar šiukšliadėžę, ar kažką kultūros namuose pasitvarkyti“, – sakė ji.

„Tikėjomės, kad gausime finansavimą, bet kadangi daug bendruomenių rašė projektus, tai aišku, kad kažkas turėjo negauti“, – sakė finansavimo negavusios bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininkas Raimondas Plikšnys. Jis svarstė, kad galbūt jų projektas buvo mažiau socialus. Bendruomenė norėjo statyti skulptūrų parką, kur galėtų žmonės susirinkti, pažaisti šachmatais, dalyvauti žaidimuose, pabendrauti.