Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos teisinis reglamentavimas

Remigijus Žemaitaitis. / remigijaus.lt nuotr.Seimo nario komentaras:

ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos teisinis reglamentavimas

Norint užtikrinti žemės ūkio gyvybingumą ir efektyvumą stambinant ūkius, užtikrinti tam tikro lygio pajamas vyresnio amžiaus valdų valdytojams, nusprendusiems pasitraukti iš prekinės žemės ūkio gamybos, bei ūkių darbuotojams, kurie praranda darbo vietą, numatyta galimybė pasinaudoti parama pagal ankstyvojo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkiu gamybos priemonę.

Šiuo metu pasitraukimo tvarką reglamentuoja Žemės ūkio ministro įsakymas dėl Žemės ūkio ministro 2007 m. rugsėjo 3 d. įsakymo Nr. 3D-399 „Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės „Ankstyvasis pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos” įgyvendinimo taisyklių” pakeitimo.

Teisę teikti prašymus dėl paramos turi šie asmenys: valdos valdytojai (fiziniai asmenys), įsipareigojantys perleisti valdą tinkamam perėmėjui, ūkio darbuotojai, perleidėjo (paramos gavėjo) sutuoktinis kaip ūkio darbuotojas.

Pareiškėjas yra laikomas tinkamu, jei paraiškos pateikimo dieną vyras yra ne jaunesnis kaip 55 metų amžiaus, tačiau dar nesulaukęs 62 metų 6 mėnesių amžiaus, o moteris ne jaunesnė kaip 55 metų amžiaus, tačiau dar nesulaukusi 60 metų amžiaus. Taip pat pareiškėjas žemės ūkio veikla turi užsiimti ne trumpiau kaip 10 pastarųjų metų. Pažymima, jog pareiškėjas teikdamas privalo pateikti šį faktą patvirtinančius dokumentus.

Pagal minėtą Žemės ūkio ministro įsakymą, metinę kompensacinę išmoką pagal šią priemonę sudaro kintamoji ir pastovioji dalys. Pagal numatytų taisyklių 14  punktą, pastoviąją išmokos dalį sudaro iki 1549 eurų dydžio kompensacinė išmoka vienam paramos gavėjui per metus.

Beje, ši dalis paramos gavėjui, gaunančiam valstybines socialinio draudimo pensijas, mažinama metine pensijų suma. Jei metinė valstybinių socialinio draudimo pensijų suma yra didesnė kaip 1549 eurų, pastovioji dalis nėra mokama. Taip pat yra numatomas priedas už išlaikomą sutuoktinį – 774 eurai mokami, kol sutuoktinis sulaukia pensinio amžiaus arba pradeda gauti valstybinio socialinio draudimo išmokas ar darbines pajamas.

Paramos gavėjams kompensacija mokama 15 metų, bet ne ilgiau kaip iki paramos gavėjui sukanka 70 metų. Paskutiniais paramos teikimo metais, kai paramos gavėjui sukanka 70 metų, parama mokama už visus kalendorinius metus.

Žemės ūkio valdytojas perleisti savo valdą gali perėmėjui, kuris laikomas tinkamu, kuomet pakeisdamas perleidėją įkuria ūkį pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas” arba yra ne jaunesnis kaip 18 metų amžiaus ir dar nesulaukęs 50 metų amžiaus ūkininkas, t.y. teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs žemės ūkio valdą, taip pat turi žemės ūkio srities profesinių įgūdžių ir (arba) kvalifikaciją.

Pastebima, jog perėmėjas šį kvalifikacijos laipsnį turi patvirtinti įrodančiais dokumentais. Perėmėju taip pat gali būti ir juridinis asmuo, kuris yra ekonomiškai gyvybingas, jo pajamos viršija išlaidas.

Pažymima, jog žemės ūkio valdos perleidėjui suteikiama teisė pasilikti ne daugiau kaip 3 hektarus žemės.

Norintys gauti paramą turi užpildyti paraišką ir nustatytu laiku pateikti ją Nacionalinės mokėjimų agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Kontrolės departamento teritoriniam skyriui pagal pareiškėjo valdos įregistravimo vietą. Pareiškėjas gali pateikti tik vieną paraišką pagal šią priemonę.

LR Seimo narys Remigijus Žemaitaitis