Ant naujojo Lietuvos pašto ženklo – skiautere pasidabinęs kukutis

Rugsėjo 16 d. Lietuvos paštas išleido menininko Tomo Dragūno kurtą pašto ženklą Lietuvoje saugomam paukščiui kukučiui. Pašto ženklo nominalas – 0,85 Eur, tiražas – 35 tūkst. vnt.
Naujasis pašto ženklas priklauso „Lietuvos raudonosios knygos“ serijai. Po vieną ar kelis pašto ženklus, kuriame vaizduojami mūsų šalyje saugomi reti gyvūnai ar augalai, pasirodo kasmet nuo pat 1991 m.

Uputis, kukucis, luputis – tokiais įvairiausiais vardais kukutis yra vadinamas skirtinguose Lietuvos regionuose. Šis margais sparnais ir pašiaušta skiautere išskiriantis paukštis labiausiai paplitęs Dzūkijoje – čia gyvena didžiausia lietuviškosios populiacijos dalis. Maža to, dzūkai 2015 m. jam suteikė ir regiono paukščio titulą.

Įdomi detalė, kad nacionaliniu paukščiu kukutį yra išrinkęs ir Izraelis. Taip, minint 60-ąsias šios valstybės nepriklausomybės metines, nusprendė specialioje apklausoje savo balsą atidavę izraeliečiai.

Nors ryški kukučio išvaizda patraukia žmonių dėmesį, tačiau pats paukštis, anot gamtininkų, į juos dėmesio beveik nekreipia. Tai judrus ir ganėtinai drąsus paukštis, itin mėgstantis vietoves su neaukšta žole. Neretai kukutis įsikuria žmonių gyvenamose sodybose, o lizdus šie paukščiai suka pačiose įvairiausiose vietose, pradedant drevėmis ir išpuvusiais kelmais, baigiant pastatų plyšiais, pastogėmis ar inkilais.

Lietuvoje į šalies raudonąją knygą kukutis buvo įtrauktas 1989 m. Per metus AB Lietuvos paštas išleidžia 20–25 pašto ženklus.