Iš pirmo žvilgsnio atrodo keistai, kad aštuoniolikmetis Rydas Rodžersas (Reed Rodžers), gimęs ir užaugęs Kanadoje, ten įgijęs vidurinį išsilavinimą, nutarė likti „antriems metams“ – dar kartą mokytis baigiamojoje klasėje. Tik „antramečiauti“ abiturientas savanoriškai pasirinko Šilutės pirmąją gimnaziją ir čia nuo rugsėjo 1-osios kremta mokslus.
Rydas gimtojo miestelio mokyklą baigė gana aukštais rezultatais, tad po metų ketina grįžti į Kanadą, stoti į universitetą ir studijuoti vadybos bei inžinerijos mokslus.
O paklaustas apie neįprastą norą dar kartą pasimokyti, jis tikino, jog tai yra puiki galimybė ne tik susipažinti su unikaliu nežinomu kraštu – Lietuva, bet ir pailsėti, kaip populiaru Kanadoje, prieš studijas universitete.
Į Šilutę – pagal mainų programą
Galimybė kanadiečiui atvykti į Pamario kraštą, pažinti mūsų kultūrą, tradicijas, švietimo sistemą atsivėrė aktyviai dalyvaujant „Rotary“ jaunimo klube ir įgyvendinant mainų programą.
Apsikeisdamas vietomis su šilutiške, Šilutės pirmosios gimnazijos mokine Justina Pikelyte, kuri irgi pagal Rotary moksleivių mainų programą šiuo metu mokosi JAV, Rydas perėmė ir jos suolą gimnazijoje.
Lietuvoje Rydas jau nuo rugpjūčio mėnesio, kuomet Šilutės „Rotary“ klubas minėjo savo dvidešimtmetį, o kitą dieną miestas skendėjo apgaubtas Žuvienės virimo čempionato aromatu. Tąkart Rydas ne tik pamatė, kaip mokame smagiai linksmintis, kokių laikomės tradicijų, bet ir plaukiojo laivu Kuršių mariomis.
Vaikinas sako, kad nors jam čia šiek tiek sunkiau, nes reikia įveikti nežinomos kalbos barjerą, tačiau jis jau bando tarti kai kurias frazes lietuvių kalba, nemažai žodžių supranta.
Paklaustas, kas padeda mokytis kalbėti lietuviškai, Rydas prisipažino, jog dar ruošdamasis kelionei į mūsų šalį lietuviškų žodžių mokėsi internetu, vėliau, tik atvykęs į Vilnių, lankė privačias pamokas. O dabar kalbą pažinti padeda bendravimas su šilutiškiais.
Mūsų mokyklose daugiau streso
R.Rodžersas gimė ir užaugo nedideliame Kanados miestelyje, kuriame yra vos 500 gyventojų, o mokykloje mokosi per 90 mokinių. Toje pačioje mokykloje, kurią baigė Rydas, mokytoju ir dirba jo tėtis. Kadangi mokykla nedidelė, kiekvienas mokytojas moko kelių dalykų.
Atvykus į Šilutę, užsieniečiui pirmiausia reikėjo priprasti prie visai kitokios aplinkos.
Paklaustas, kaip sekasi mokytis lietuviškoje gimnazijoje, Rydas prisipažino, jog labiausiai jam sekasi matematika. Nekeista – juk skaičių kalba visur vienoda. Kiek sunkiau tose pamokose, kur daug kalbama lietuviškai, todėl Rydas dažniausiai per šias pamokas būna stebėtojas.
Lygindamas lietuviškas pamokas su savos šalies, Rydas atviravo, jog lietuvaičiai mokykloje patiria daugiau streso. Apie tai vaikinas sprendžia stebėdamas bendraklasių reakcijas per pamokas.
Pamaryje žvejos ir lauks potvynių
Pirmosiomis dienomis Lietuvoje Rydas jautėsi neįprastai, jo paties žodžiais tariant, gyveno tarsi karaliaus ar prezidento režimu: visos dienos jam būdavo suplanuotos iš anksto.
Tačiau dabar svetimšalis nesijaučia Šilutėje vienišas, draugų jis čia jau rado ir tarp merginų, ir tarp vaikinų. Laisvalaikiu kartu su bendraamžiais lankosi sporto klube, eina pasivaikščioti, užsuka į parduotuves.
Kanadietis paneigia populiarius teiginius, esą lietuviai niūrūs ir liūdni, jam atrodo, jog mūsų šalies žmonės šiomis savybėmis nelabai skiriasi nuo kitų tautų žmonių. „Matau gatvėse ir žmonių, kurių veidai gal kiek ir paniurę, bet tai, manau, dėl kasdienio streso, išgyvenimų. Tai – nėra liūdesys. Jei žmogui nėra dėl ko šypsotis, tai per prievartą to daryti tikrai nereikia“, – mano Rydas.
Šilutėje vaikinas gyvens iki kitų metų rugpjūčio, čia jis sutiks ir gražiausias metų šventes. Paklaustas, ar nesiilgi artimųjų, Rydas sakė, jog kol kas dar ne, tačiau artėja Kalėdos, o per jas vaikinui tikrai trūks artimųjų. Šiuo metu su Kanadoje pasilikusiais draugais bei šeima jis bendrauja per socialinį tinklą „Facebook“ ir elektroniniais laiškais.
Pagal „Rotary“ jaunimo klubo mainų programą atvykusieji kas 3 mėnesius keičia šeimas. Šiuo metu Rydas jau gyvena antroje šeimoje, o Kalėdas ko gero sutiks jau pas kitus šilutiškius. Kanadietis prisipažino, jog keičiant šeimas taip dažnai sunku prisirišti, tad prieš didžiąsias šventes laukia nauji potyriai.
Rydas džiaugiasi jam tekusia galimybe atvykti į tokį unikalų kraštą kaip Šilutė. Kiti jo draugai gyvena didesniuose miestuose, kuriuose, anot kanadiečio, sunkiau pajusti gamtos grožį, išskirtinumą.
Viešėdamas Pamaryje Rydas tikisi ir pažvejoti, Kanadoje jis tam laiko rado retai. Taip pat vaikino laukia dar vienas išskirtinis gamtos reiškinys – mūsų potvyniai, jis žada būtinai važiuoti jų pažiūrėti.
Rašyti atsakymą