„Esu vienintelis taikomosios ichteologijos specialistas“, – taip save pristato gamtos mokslų daktaras rusniškis Kazys Gaigalas.
Prieš dvi savaites pasaulį išvydo antroji jo knyga – monografija „Lietuvos žuvininkystė Nemuno žemupio regione“. 84-uosius metus pasitikęs Rusnės mokslininkas sako, kad jaučia pareigą 50 metų mokslinio tiriamojo darbo rezultatus pateikti knygose ir taip jaunajai kartai perduoti sukauptas žinias.
Monografija „Lietuvos žuvininkystė Nemuno žemupio regione“ išleista tik 800 egzempliorų tiražu. Spaudai ją parengė rusniškio Kęstučio Demerecko leidykla „Libra Memelensis“, esanti Klaipėdoje. Knyga išspaudinta „Aušros“ spaustuvėje. Knygos leidybą parėmė Žemės ūkio ministerija, UAB „Šilutės vandenys“, UAB „Kavesta“ ir mokslininko žentas Donatas Rutkauskas.
K.Gaigalas mano, kad naujoji knyga, kaip ir pirmoji jo knyga „Kuršių marių baseino žuvys ir žvejyba“, išleista 2001 metais, taps bibliografine retenybe.
Jis tiki, jog naująja knyga – originaliu žuvininkystės verslo apžvalginiu leidiniu – susidomės moksleivija, ekologijos mokslus studijuojantis jaunimas, gamtosaugininkai, žvejai ir visuomenė, norinti sužinoti, kuria linkme krypsta žuvininkystės laivas.
Naujojoje knygoje daug informacjos apie žuvų paplitimą Nemuno žemupyje, populiacijos struktūrą ir išteklių pokyčius. Pateikti tyrimų duomenys, kaip žuvų populiaciją veikia pasirinkti žvejybos įrankiai.
Monografijoje „Lietuvos žuvininkystė žemupio regione“ daug informacijos pateikta apie per kelis dešimtmečius sukurtą pamario krašto polderinę sistemą, kuri iš esmės buvo sukurta reguliuoti pievų ir pasėlių drėgmę. Dr.K.Gaigalo nuomone, dėka jo rekomendacijų ir SAB „Šilutės polderiai“ išradingo bei patyrusio inžinieriaus įmonės vadovo Rimanto Liatuko darbo Pamario vasaros polderiai tapo savotiškomis natūraliomis žuvų veisyklomis, pajėgiomis konkuruoti su specialiomis dirbtinio žuvų veisimo įmonėmis pamario krašto regione.
Naujoji K.Gaigalo knyga vertinga ne tik gamtininkams, bet ir krašto istorijos mėgėjams. Knygoje pateikta informacijos apie paskutiniuosius žvejus lietuvininkus, kurie, be abejonės, buvo iš Didžiosios Lietuvos į šį kraštą atsikėlusių gyventi žmonių žvejybos amato mokytojai. Plačiau aprašyti žymiausi krašto žvejai Adomas Goberis, Heincas Goberis, Vilius Žemaitaitis, Ernstas Žemaitaitis, Ervinas Prūsas, Erčius Jurgenaitis.
Rašyti atsakymą