Apdovanoti 5-ojo literatūrinio rudens „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ laureatai

literaturinis ruduo dovanos aktoriaiĮ pamarį atklydęs ruduo pažėrė gausybę jubiliejų ir po F.Bajoraičio viešosios bibliotekos pastoge. Minintis savo 70-ąsias bibliotekos įkūrimo metines, bibliotekininkų kolektyvas šiemet visus sutelkė ir jau į penktąjį kartą surengtą literatūrinio rudens konkursą – šventę „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“. Jam pristatyti per pastaruosius 3 metus išleisti Šilutės kraštiečių ir šilutiškių – 58 autorių 82 leidiniai.

Konkurso nuostatus atitiko ir buvo vertinamos 45 autorių 65 knygos.

Penktadienį vykusioje kūrėjų pagerbimo šventėje antrą kartą įteikta pirmojo Mažojoje Lietuvoje knygynėlio įkūrėjo Fridricho Bajoraičio literatūrinė premija – literatūrinio rudens laureate šiemet tapo brandžių istorinių romanų kūrėja Edita Barauskienė už romaną „Tolminkiemio sodininkas“ apie Kristijono Donelaičio gyvenimą.


Žvelgiant į praeitį

Pradėdamas iškilmingą šventę renginio vedėjas, poetas Marijus Budraitis susirinkusiesiems priminė literatūrinio rudens konkurso istoriją bei buvusius laureatus.

Konkursas – šventė „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ pirmąkart surengta 2005 m. Tuomet konkursui pristatytos 22 autorių 22 knygos, 3 pradedančiųjų Pamario literatų kūryba ir tekstai dainoms. Literatūrinio rudens laureate tapo prozininkė, radijo žurnalistė Astrida Petraitytė.

2007 m. konkursui pristatyti 30 autorių 42 leidiniai ir vienos moksleivės kūryba. Laureatu pripažintas poetas, prozininkas Sigitas Poškus.

2009 m. 54 knygas pristatė 41 autorius. Laureate tapo docentė, habilituota humanitarinių mokslų daktarė, Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedros vedėja, knygų autorė Dainora Pociūtė.

2012 m. buvo pristatytos 56 autorių 75 knygos. Laureato premija skirta poetui, novelistui Audriui Šikšniui.

Komisijos pastebėjimai

Šių metų literatūrinio rudens baigiamajame renginyje – laureato šventėje  pasidžiaugta ne tik konkurse dalyvavusių kūrėjų darbais, bet ir aptartos komisijos narių, per vasarą perskaičiusių 65 knygas, pastabos.

Konkursui pristatytus leidinius analizavo profesionalūs literatūrologai ir humanitarai šilutiškiai: humanitarinių mokslų daktarė poetė Ilona Čiužauskaitė, rašytoja publicistė Astrida Petraitytė, laikraščio „Šilutės naujienos“ redaktorė Skirmantė Galvydė, lituanistai Dalia Šulcienė ir Algirdas Navickas, vyr. bibliotekininkė Žaneta Jokužytė.

Vertinimo komisijos pirmininkė, humanitarinių mokslų daktarė, rašytoja, literatūros tyrinėtoja, vertėja Alma Lapinskienė susirinkusiesiems sakė, jog komisija, vertindama darbus, pastebėjo ryškėjančią keistoką leidybos tendenciją – į vieną knygą dėti ir poeziją, ir prozą. „Knyga praranda žanro grynumą. Pralaimi tiek poezija, tiek proza, nes meniniu požiūriu silpnesnis žanras timpteli žemyn ir stipresnįjį. Be to, prozos leidyboje pasitaiko ir neleistino aplaidumo: nušokinėję sakiniai, eilutės, šlubuoja skyryba, kartojasi ištisos pastraipos“, – sakė A.Lapinskienė.

Anot jos, kraštiečių kūryba – įvairių žanrų. Konkursui buvo pateikta vien 14 poezijos knygų, iš kurių 5 – perpus su proza.

Paminėtinas ir 1 literatų kūrybos rinkinys bei padavimų knygutė. Vertimų šįkart mažiau – vienas romanas ir dvi knygos vaikams, tačiau padaugėjo literatūros vaikams – konkursui šiemet jos pateikta nliteraturinis ruduo barauskiene editaet 14 knygų ir viena debiutinė pasaka „Lietuvos vaikų pasakų“ knygoje. Memuaristikos, publicistikos – 11 knygų ir 1 publikacija poezijos knygoje. Mokslinės humanitarikos – 4 leidiniai, vizualinės raiškos – 8 pozicijos. Atskirą poziciją sudaro 8 kraštotyros leidiniai.

Vėliau aptardama visus žanrus komisijos pirmininkė negailėjo nei pagiriamų žodžių, nei pamokančių pastabų, dėl ko reikėtų labiau susitelkti atskirų kūrinių autoriams.

Paskelbti 9 nominantai

Ant stalų puikavosi devynios įspūdingos juvelyrikos plaketės – menininkės Aušros Mačiulaitienės autoriniai darbai, skirti literatūrinio rudens laureatui ir nominantams. Įteikti apdovanojimus pakviestos F.Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė ir vertinimo komisijos pirmininkė A.Lapinskienė. Renginiui iškilmingumą kūrė ne tik laukimas, kas bus laureatai, bet ir Šilutės kamerinio dramos teatro aktorių dalyvavimas bei varinių pučiamųjų instrumentų ansamblio „Pamario Brass“ muzikiniai intarpai.

Nominacijos „Ištikimybė Šilutės ir jos krašto tematikai“ laureatu pripažintas žurnalistas Stasys Mėlinauskas, knygoje „Macikai: sugrįžimas atminties takais“ išsamiai ir patraukliai aprašęs daugiausiai skausmo ir kančių mačiusio mūsų rajono kampelio – Macikų lagerio istoriją.

„Mokslo populiarinimo“ nominacijos laureatu tapo Švėkšnos pedagogas, kraštotyrininkas, esperantininkas Petras Čeliauskas už istorinę apybraižą „Švėkšnos „Saulė“: 100 metų jubiliejų pasitinkant“.

„Memuaristikos“ nominacijos laureate pripažinta pedagogė, literatė, poetė, Žemaitijos rašytojų sąjungos narė Dalia Žibaitienė, šiemet konkursui pristačiusi vertingas prisiminimų knygas „Dainininko likimas. Tonius“ ir „Gyvenimas, nutekėjęs kaip upė“.

„Kūrinių vaikams ir jaunimui“ nominacijos laurai paskirti poetui, prozininkui, Lietuvos rašytojų sąjungos nariui, siužetų mažiesiems skaitytojams kūrėjui Sigitui Poškui, per paskutiniuosius 3 metus išleidusiam knygeles vaikams „Pietų skaitiniai“, „Pusryčių skaitiniai“, „Vakarienės skaitiniai“, „Naktipiečių skaitiniai“, „Priešpiečių skaitiniai“.

Už iliustracijas autorinei knygai „Žaliosios istorijos“ akvarelistei, tapytojai, grafikei, plakatų kūrėjai, poetei ir prozininkei, Lietuvos dailininkų sąjungos narei Giedrei Bulotaitei įteiktas „Vizualinės raiškos“ nominacijos diplomas ir ženklas.
Nominacijos „Literatūrinio rudens staigmena“ regalijos įteiktos Šilutės Hermano Zudermano literatūrinės kraštotyros klubui, išleidusiam knygą „Laiškai mokytojui“.

„Mokslinės literatūros“ nominacijos nugalėtoja tapo docentė, habilituota humanitarinių mokslų daktarė, Vilniaus universiteto lietuvių literatūros katedros vedėja prof. Dainora Pociūtė, parengusi knygą „Du laiškai“.

Literatūrinio rudens „Poezijos“ nominacijos apdovanojimai paskirti lyriškų ir vaizdingų, būties grožio kupinų eilių autoriui Algimantui Kiminiui, išleidusiam eilėraščių knygą „Vakaro posmai“.

Fantastinę apysaką „Mes iš žemės“ parašiusiam Oskarui Venckui, talentingam jaunuoliui, kuris garsina Šilutės kraštą aukštais mokslo pasiekimais, žaviomis fotografijomis bei kuriamomis istorijomis, sugulusiomis į knygos puslapius, paskirta Jaunojo kūrėjo nominacija.

Laureatė – etnokultūros puoselėtoja Edita Barauskienė

Literatūrinio rudens „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…2015-ieji“ laureato pagerbimo ceremonijoje viešėjo ir savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, kuris kartu su vertinimo komisijos pirmininke iškilmingai įteikė pagrindinės 10-osios nominacijos regalijas bei F.Bajoraičio literatūrinę premiją.

Jos atsiimti pakviesta pedagogė, rašytoja, Mažosios Lietuvos krašto etnokultūros puoselėtoja Edita Barauskienė, konkursui pristačiusi dvi knygas: istorinius pasakojimus „Karūna žalčių karaliui“ ir istorinį romaną „Tolminkiemio sodininkas“. Pagiriamųjų komisijos vertinimo žodžių labiausiai nusipelnė pastaroji knyga, kuri yra istorinis biografinis romanas, skirtas K.Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms.

Vertinimo komisijos pirmininkė A.Lapinskienė sakė, kad, įsigilinusi į XVIII a. Rytų Prūsijos istoriją, to meto politines socialines ir tautines realijas, ši autorė sukuria gyvą epochos ir krašto paveikslą, atskleidžia Donelaičio aplinką, jo šeimos, giminės likimą. „E.Barauskienė atidžiai, įžvalgiai ir pagarbiai seka Donelaičio gyvenimo kelią, jo pasaulėjautos formavimąsi, santykį su savo tauta, rūpestį dėl gimtosios kalbos“, – sakė A.Lapinskienė, apibūdindama romano kalbą kaip vaizdingą, gyvą, gražią, gausią metaforų.

E.Barauskienė yra išleidusi knygą ir apie Ievą Simonaitytę – „Vyžeikių karalienė“, sudariusi ir išleidusi pasakojimų knygas „Mažas miestelis prie didelio kelio“, „Prisiminimai ir kūryba. Priekulė“, istorinį romaną apie Martyną Mažvydą „Žodi, nekrisk ant akmens“, romaną „Amžinasis keleivis Abraomas iš Kulvos“. Už knygą „Vyžeikių karalienė“ E.Barauskienė apdovanota Klaipėdos apskrities administracijos įsteigta I.Simonaitytės literatūrine premija, už Mažosios Lietuvos krašto etnokultūros puoselėjimą – Agluonėnų seniūnijos įsteigta I.Simonaitytės premija. Rašytoja yra Martyno Jankaus Mažosios Lietuvos kultūros paveldo premijos laureatė ir Gargždų miesto garbės pilietė. Už romaną „Amžinasis keleivis Abraomas iš Kulvos“ E.Barauskienei paskirta Amerikos lietuvių tautinės sąjungos Lietuvos tūkstantmečio jubiliejaus minėjimo premija, už knygą „Karūna žalčių karaliui“ – Jono Marcinkevičiaus premija.

Literatūrinio rudens laureatai dėkojo Šilutės bibliotekininkams už jų atsidavimą knygai, literatūrai, kūrėjams, skaitytojams, džiaugėsi iš bibliotekos gaunamais tikrais „meilės laiškais“, visais bibliotekininkų rengiamais susitikimais, knygų pristatymais, kitais įspūdingais ir vertingais renginiais. Visi pritarė žodžiams, kad mūsų biblioteka yra gyva, pulsuojanti ir į priekį vedanti kultūros arterija.