Apgaulinga šiluma grasina inkstų ligomis

sexy-shadowAtokvėpio valandėlė ant šaltos žemės ilgam prikausto prie ligos patalo

Šilta pavasario saulė gydytojams nefrologams reiškia įtempto darbo pradžią.  Žieminius drabužius palikę namie ir ant žemės prisėsti nevengiantys žmonės į ligonines suguža gydytis šlapimo takų infekcijų. Itin dažnai nuo šios bėdos kenčia vaikai ir paaugliai.

Sveikatai kenkia mada

„Vienai buvusiai pacientei gatvėje pasiūliau savo šaliką ir liepiau apsijuosti liemenį. Ta mergina, vos išsigydžiusi rimtą infekciją, vėl vaikščiojo nuoga bamba. Buvo su vaikinu, matyt, stengėsi gražiai atrodyti, bet kvaila šitaip rizikuoti savo sveikata“, – pasakojo Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės nefrologė Rimantė Čerkauskienė, stebėdamasi, kodėl žmonės taip nesirūpina savimi.

„Atrodo, visi žino, jog ankstyvą pavasarį negalima sėdėti ant žemės, laiptų ar šaligatvio krašto. Bet visi tikisi, kad liga būtent juos aplenks. Šiemet jau sulaukėme pirmosios peršalusių paauglių bangos“, – sakė gydytoja. Susirgimo priežastimi gali būti ne tik metų laikas, bet ir mada.

„Labai laukiame, kol visos merginos nustos nešioti džinsines kelnes žemu liemeniu. Bet atrodo, kad šiuo metu kitokių netgi neįmanoma nusipirkti“, – liūdnai konstatavo nefrologė.

Dažniausiai kenčia moterys

Nuo šlapimo organų infekcijos dažniausiai nukenčia mergaitės ir moterys. Beveik pusei jų infekcija po metų pasikartoja.

„Turime nuolatinių pacienčių, kurios dėl tų pačių bėdų ateina kasmet. Kartą susirgus, pasigauti infekciją tampa labai paprasta“, – paaiškino R.Čerkauskienė.

Lengviausiai išsisuka tie, kuriems šlapimo organų infekcija paliečia tik šlapimo pūslę. Jos uždegimas, dar vadinamas cistitu, yra labai nemalonus negalavimas. Šlapinimasis tampa skausmingas ir dažnas. Tačiau žmonės linkę šiuos sveikatos sutrikimus ignoruoti. Ypač tada, kai kūno temperatūra būna normali.

„Būna, kad cistitas ir negydomas praeina. Moterys kartais tiesiog išgeria žolelių arbatų, šilčiau apsirengia ir pasveiksta. Bet jei imunitetas nusilpęs, verčiau nerizikuoti ir apsilankyti pas gydytoją“, – patarė R.Čerkauskienė.

Inkstai nustoja funkcionuoti

Jei nemalonūs simptomai pamažu išnyksta savaime, tai nereiškia, kad galima atsipalaiduoti. Užtenka peršalti dar kartą, ir liga gali atsinaujinti. Tik antrą kartą sergama daug rimčiau.

„Viena mano pacientė cistitą antibakteriniais vaistais išsigydė per savaitę. Tačiau jau kitą savaitgalį išvyko į gamtą ir nusprendė atsisėsti ant žolės. Po dviejų dienų ji smarkiai karščiavo, skundėsi pilvo skausmais, ją pykino. Paauglę teko guldyti į ligoninę ir gydyti antibiotikais“, – pasakojo gydytoja.

Kartais infekcija gali nukeliauti iki inkstų. Tuomet susergama pielonefritu, jis gydomas ligoninėje. Pavojingiausia, kai inkstų uždegimas kartojasi. Inkstų geldelės randėja ir po kurio laiko gali nustoti veikti.

„Teko susidurti su tokiais atvejais, kai nekaltas pasėdėjimas ant žolės baigėsi ligoninėje, pacientams teko atlikti dializės procedūras, nes nefunkcionavo inkstai. Tai itin dažnai nutinka, kai yra įgimtų šlapimo organų defektų“, – perspėjo R.Čerkauskienė.
Ir priminė, kad pajutus bet kokius šlapimo takų infekcijos požymius verta kreiptis į gydytojus, nes tik jie gali atlikti išsamų tyrimą ir rasti įgimtas pakitimus. Pavyzdžiui, jei išsiplėtę šlapimtakiai, infekcija sparčiau patenka iš šlapimo pūslės į inkstus.

Susergama ir dėl maudynių

Specialistai pataria vengti sėdėti ant žemės iki pat birželio. Net jei oras šiltas, vis tiek verta rinktis suolelius ar bent jau pasitiesti drėgmės nepraleidžiantį audeklą.

„Paklodės neužteks, reikia, kad patiesalas būtų impregnuotas. Be to, dabar galima įsigyti ir mažų sulankstomų kėdučių. Tikrai nenoriu uždrausti žmonėms iškylauti gamtoje, tik priminti, kad reikia saugotis“, – sakė nefrologė.

Antra ligonių bangai pasirodo, kai iškylautojai ima maudytis, net jei vanduo vis dar šaltas.

„Kai pacientams tai primenu, visi sutartinai linksi, kad ir patys puikiai viską žino. Bet kiekvieną pavasarį ligonių srautas nemažėja. Matyt, labiau nei žinios veikia bandos jausmas. Juk daugiausia ligonių sulaukiame prasidėjus mokinių išvykoms“, – skėstelėjo rankomis R.Čerkauskienė.

 Šlapimo pūslės uždegimo (cistito) požymiai:

* dažnas ir skausmingas šlapinimasis;
* drumstas ir pakitusio kvapo šlapimas;
* kūno temperatūra gali pakilti iki 37,5 laipsnių;
* skausmas pilvo ar nugaros apačioje;

Inkstų geldelių uždegimo (pielonefrito) požymiai:

* kūno temperatūra didesnė kaip 38 laipsnių;
* skausmas pilve, šone ar nugaroje;
* pykinimas ir vėmimas;
* šaltkrėtis
* dingęs apetitas
* viduriavimas.