Apie gyvenimo džiaugsmus ir vargus – iš ilgaamžių pasakojimų

ilgaamzes Kazlauskiene_ir_KuskieneŠilutės rajono savivaldybė tęsia tradiciją jubiliejų proga pasveikinti rajono ilgaamžius. Kovo pabaigoje Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis ir socialinė darbuotoja Oksana Kalitina aplankė šilutiškes Zofiją Ščerbetkienę, Bronę Kuskienę ir Aldoną Kalinauskienę. Senolėms linkėta daug stiprybės ir sveikatos.

Vargo Sibire

95-erių metų jubiliejų atšventusi Bronė Kuskienė gyvena Šilutėje, privačiuose senelių namuose „Pamario senjorų namai”.

Senolė gimė Vainute, augo devynių vaikų šeimoje. Moteris su vyru Petru  susilaukė šešių vaikų – trijų sūnų ir trijų dukrų. Pati nesunkiai suskaičiuoja, kad turi 20 anūkų, 15 proanūkių, šypteli, kad jau yra ir proproanūkių.

Gyvenime Bronei daug teko patirti. Su trimis sūneliais šeima buvo ištremta į Sibirą, ten susilaukė ir pirmosios dukros Valentinos.

Sibire moteris praleido 10 metų, daug vargo matė, buvo ir tokių dienų, kai valgyt neturėjo. Prisimindama tai, senolė apsiašaroja.

Mergaitei buvo dveji metukai, kai visi grįžo namo. Lietuvoje gimė dar dvi dukros.ilgaamze Zofija_Scerbetkiene

Bronė ir Petras Kuskiai taikiai sugyveno. Dukros prisimena, kad tėveliai labai balsingi buvo, tad abu su mama giedojo bažnyčios ir tremtinių chore. Pasak dukterų, mama visada buvo ir yra labai gera, nuoširdžiai mylinti, laukianti.

„Visus išlydi, visiems palinki, labai jaudinasi dėl visų, kad tik gerai visiems sektųsi. Mama nepamiršta pasiteirauti, ar niekas neserga, visada perduoda linkėjimus”, – apie mylimą mamą kalba jos vaikai.

Visą gyvenimą dirbo mokytoja

Tuose pačiuose „Pamario senjorų namuose” gyvenanti Aldona Kalinauskienė atšventė 90 metų jubiliejų.

Visą gyvenimą pedagogės darbą dirbusi moteris pasakojo, kad gimė Kupiškio rajone, Karaliūnų kaime. Turėjo vieną seserį.

Tėvai vertėsi ūkiškai, turėjo žemės ir daug dirbo. Prie darbo įpratino ir dukras. Aldona prisimena, kad sesuo, norėdama užsidirbti suknelei, ganė gyvulius.

Nuo mažų dienų Aldona norėjo mokytis. Puikiai baigusi keturis mokyklos skyrius, išvyko mokytis toliau. Gimtinėn parvykdavo tik atostogų. „Man atrodė, kad pats svarbiausias dalykas yra mokslas – ir pati mokiausi visą laiką, kiek pajėgiau. Labai norėjau būti mokytoja”, – sakė Aldona.

Pedagoginį universitetą ji baigė 1952 metais ir atvyko dirbti į Šilutę. Tuometinėje 1-ojoje vidurinėje mokykloje (dabar – Pirmoji gimnazija) dėstė lietuvių kalbą.

A.Kalinauskienė susilaukė dukros Astos, turi 1 anūkę. Senolė džiaugiasi, kad visi jai geri – ir vaikai, ir „Pamario senjorų namų” darbuotojai.

Jubiliatei skaityti jau sunku, nes blogai mato. Bet ji domisi politika, seka žinias, žiūri televizijos laidas. „Lietuviai – darbštūs, geri žmonės ir turi mylėti savo Tėvynę Lietuvą. Valdžios keičiasi, bet prie visų reikia dirbti. Nė viena valdžia nieko negali veltui duoti, viską reikia užsidirbti”, – sakė šviesaus proto ilgaamžė.