Apie miško kelių priežiūrą ir remontą

misko keliukasAtėjus rudeniui, po vasaros darbų ir išvykų svetur, dauguma užsuka pasigrožėti rudenėjančiais miškais, lanko pažintinius takus, o galbūt randa laisvo laiko ūkininkauti savo miško valdoje.

Norint pasiekti kelionės tikslą, tenka naudotis ir miško keliais, kurių būklė įvairi: vieni – duobėti, provėžoti, kiti – puikios būklės, ką tik sutvarkyti. Natūraliai kyla įvairūs klausimai – kodėl iki šiol apleistas miško kelias šiemet buvo sutvarkytas, kas prie to prisidėjo bei kas turėtų tvarkyti miško kelius. Tai šįkart ir aptarsime.

2016 metais valstybės įmonės miškų urėdijos visoje Lietuvoje papildomai, t.y. neskaičiuojant kasmetinio miškų urėdijų savomis lėšomis vykdomo miško kelių priežiūros ir remonto, sutvarkė 1000 kilometrų miško kelių. Daugiausia tokių, kurie eina per privačius miškus, veda prie lankomiausių objektų miškuose. Šiai priemonei įgyvendinti Aplinkos ministerija iš Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos lėšų skyrė 4,04 milijonus eurų. Atrodo, kad viskas paprasta, tačiau nuo idėjos iki jos įgyvendinimo teko nueiti ilgą ir tikrai nelengvą kelią.

Iki 2015 metų miško kelių priežiūra ir remontas, kaip ir naujų kelių įrengimas ar rekonstrukcija, buvo finansuojami miškų urėdijų, privačių miškų savininkų, kitų miško valdytojų, taip pat Kelių priežiūros ir plėtros programos ir, galiausiai, Lietuvos kaimo plėtros programos lėšomis. Visi šie lėšų šaltiniai aktualūs ir šiuo metu. Tačiau miško kelių būklė kasmet vis blogėjo, todėl Aplinkos ministerija ėmėsi iniciatyvos ir parengė Miškų įstatymo pakeitimus, sudarančius teisines prielaidas miško kelių priežiūrai ir taisymui papildomai naudoti ir Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos lėšas bei valstybės įmonėms miškų urėdijoms pavedančius vykdyti bendrą miško kelių priežiūrą ir remontą visų nuosavybės formų miškuose (papildoma valstybės deleguota funkcija).

Seimas pritarė šiems Aplinkos ministerijos parengtiems Miškų įstatymo pakeitimams, tačiau prieš imantis juos įgyvendinti dar reikėjo parengti ir patvirtini tvarką, kuri nustatytų, kaip turi būti organizuojami ir atliekami bendros miško kelių priežiūros ir taisymo darbai.

Vyriausybei 2015 m. gruodžio 2 d. nutarimu Nr. 1250 patvirtinus Aplinkos ministerijos parengtą Bendros miško kelių priežiūros ir taisymo (remonto) visų nuosavybės formų miškuose tvarkos aprašą, galutinai sureglamentuota bendra miško kelių, esančių visų nuosavybės formų miškuose, priežiūros ir taisymo sistema, kurią nedelsiant pradėta įgyvendinti.

Vadovaujantis Vyriausybės patvirtintu tvarkos aprašu, kiekvienoje miškų urėdijoje šių metų pradžioje sudaryta komisija, į kurios sudėtį įėjo miškų urėdijos, Valstybinės miškų tarnybos, Nacionalinės žemės tarnybos, miško savininkų asociacijų ir savivaldybių atstovai. Šios komisijos sudarė prioritetinių miško kelių, kuriuos siūloma prižiūrėti ir taisyti (remontuoti), sąrašą ir planą, o atitinkamos miškų urėdijos miškų urėdas, atsižvelgdamas į iš Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos skirtą lėšų sumą ir komisijos parengtą sąrašą ir planą, patvirtino prioritetinių miško kelių, kuriuose numatoma atlikti miško kelių priežiūros ir taisymo (remonto) darbus, sąrašą ir planą, kuriuo vadovaujantis kieviena miškų urėdija vykdė miško kelių priežiūros ir remonto darbus. Patvirtinti sąrašai ir planai skelbiami miškų urėdijų interneto puslapiuose.

Bendra miško kelių, esančių visų nuosavybės formų miškuose, priežiūros ir taisymo sistema jau veikia, tačiau tai nereiškia, kad miškų urėdijos yra vienintelės atsakingos už miško kelių būklę. Miškų įstatyme numatyta, kad miško kelių, einančių per keleto miško savininkų ir valdytojų valdas, priežiūrą ir tvarkymą privalo atlikti tų valdų valdytojai, savininkai ar naudotojai teisės aktų nustatyta tvarka.

Taigi miško kelius tvarkyti privalo ne tik miškų, kuriais eina tie keliai, savininkai ar valdytojai, bet kiti asmenys, kurie naudojasi keliu ir jį sugadina. Kitaip tariant galioja bendra taisyklė: jei sugadinai kito asmens turtą, šiuo atveju – miško kelią, privalai jį sutaisyti ar tinkamai atlyginti savininkui už jo turtui padarytą žalą.

Miškų urėdijos ir ne tik jos miško kelių remonto darbus šiemet jau baigia, tačiau tik nuo mūsų visų supratimo ir pastangų priklausys, ar ilgai galėsime džiaugtis pasiektais rezultatais, todėl raginame visus tausoti miško kelius, ypač – šlapiuoju metų laiku, paisyti eismą ribojančių ženklų.