Apie naujokę rajono politikoje ir atsinaujinusį TS – LKD Šilutės skyrių

tamasauskiene sandra 1Artinasi nauji savivaldos rinkimai, kurie turi įvykti 2015 metų kovo pabaigoje. Jie bus kitokie nei jau įprasti – prie rinkimų urnų žmonės spręs, ne tik kokios partijos ar visuomeninio judėjimo politikams patikėti Savivaldybės tarybos valdžią, bet patys nuspręs, kuris politikas vadovaus Savivaldybės tarybai, – kitaip tariant, patys išsirinks rajono merą.

Nėra abejonės, kad viena įtakingiausių partijų Savivaldybės taryboje – Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai – stengsis nugalėti ir pretenduos į svarbiausią savivaldos postą. Juolab kad minėtos partijos Šilutės skyrius demonstruoja ryžtą atsinaujinti, skaidrinti veiklą ir į savivaldos politiką rengiasi įtraukti daug naujų energingų žmonių.

17 metų šios partijos Šilutės skyriui vadovavo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų politikas Šarūnas Laužikas. Per šį laikotapį net tris kartus buvo tapęs rajono meru, pusmetį visuomeniniais pagrindais ėjo vicemero pareigas ir vieną kadenciją vadovavo Savivaldybės administracijai.

Š.Laužikas turėjo daug laiko ir progų laimėti patikimo žmogaus ir politiko reputaciją, tačiau politinės karjeros Fortūna jam atsuko užpakalį. Šiemet skyriaus bendražygių dauguma pasmerkė jo suokalbius dėl valdžios su konservatoriams nepriimtinomis Darbo, Tvarkos ir teisingumo partijomis ir nebepatikėjo partijos lyderio posto.

Šiemet vasarį skyriaus pirmininke išrinkta, o dabar savivaldos rinkimų lydere paskirta naujos kartos politikė, pedagogė Sandra TAMAŠAUSKIENĖ.

Daugiausia su jaunimu veikusiai politikei patikėta sudėtinga misija – atstatyti pašlijusį TS-LKD skyriaus autoritetą tarp rajono žmonių ir kitų savivaldos politikos partnerių. Pasidomėjome, kaip jai sekasi?

– Daugeliui rajono žmonių Jūs esate politikos naujokė. Kada pradėjote dalyvauti politiniame gyvenime ir kodėl pasirinkote Tėvynės sąjungą – Lietuvos krikščionis demokratus?

– Į mūsų partiją atėjau 2006 metų pabaigoje. Pastaruosius dvejus metus buvau skyriaus vicepirmininkė.

Yra tokia šmaikšti anglų tautos patarlė: kas jaunystėje nemaištavo – neturi širdies, kas suaugęs netapo konservatoriumi – neturi proto.

Geriausiais politikais laikau Vytautą Landsbergį ir Andrių Kubilių, jų politika drąsi, ryžtinga ir atsakinga. Kitokios politikos nepripažįstu, todėl ir atėjau į TS-LKD.

– Jūs nesate Savivaldybės tarybos narė. Ar tai reiškia, kad Jūsų partijoje ateina kartų kaitos metas? Kaip sekasi rasti bendrą kalbą su senąja jūsų skyriaus valdžia? Ar sunku būti skyriaus pirmininku, sąrašo lyderiu nebuvus aktyviu rajono politiku?

– Mes – konservatoriai – ne revoliucionieriai, kerpame devynis kartus pamatavę.  Todėl kardinalus skyriaus atsinaujinimas užtruko. Tiek partijos skyriaus pirmininko, tiek rinkimų sąrašo lyderio rinkimuose mane parėmė ir jauni skyriaus nariai, ir garbingo amžiaus sulaukę TS-LKD nariai, buvę politiniai kaliniai ir tremtiniai. Tai rodo, kad dauguma skyriaus narių norėjo pokyčių.

Renkant skyriaus pirmininką buvo klausiama, kokios partijos mes norime: ar tos, kuri savo veiklą vykdo tik Savivaldybės taryboje, ar mums reikia, kad partija būtų atvira, dinamiška ir bendruomeniška, ar ji reikalinga tik tam, kad keli asmenys būtų išrinkti į Savivaldybės tarybą, kur jie galėtų vykdyti savo, o ne partijos politiką.

Savivaldybės tarybos nariai nėra dievai, jie yra mūsų išrinkti atstovai, kad vykdytų rajono žmonių valią ir jiems tarnautų. Jei rajono žmonės jaučia, kad taip nėra, kažkas yra negerai ir tai reikia keisti. Kad tai suprastum, nereikia būti rajono taryboje.

– Kas Jums nepatinka rajono politiniame ir Jūsų partijos vidiniame gyvenime ir ką norėtumėte pakeisti?

– Labiausiai politikoje man nepatinka uždarumas, nepasitikėjimas savo partneriais ir smulkios intrigėlės. Susidaro įspūdis, kad šiandien Šilutės rajoną valdantys asmenys gyvena sau, o mes – šilutiškiai – gyvename sau. Valdantieji skundžiasi, kad iš Šilutės išvažiuoja gyventojai, tačiau nedaro nieko, kad žmonės rajone jaustųsi reikalingi. Kartais atrodo, kad politikams skaudu dėl išvažiuojančių žmonių tik todėl, kad kituose rinkimuose bus renkami nebe 27, o tik 25 Savivaldybės tarybos nariai.

Man tokia politika yra nepriimtina. Neskirstau žmonių į savus ir svetimus. Aš esu už atvirą politiką, kurioje yra rungiamasi ne dėl statybinių užsakymų, o dėl idėjų: kokiu keliu eisime, ką darysime.

Mūsų skyriaus viduje man nepatinka kai kurių patyrusių politikų požiūris į santykius politikoje. Melas, klasta, demagogija, intrigos – tai yra tapę norma rajono politikoje, taip, deja, buvo praktikuojama ir pas mus.

Turime padaryti tam galą, kita vertus,  gaila tų nelaimingų žmonių, todėl prašau: atleisk, Viešpatie, jie nežino, ką daro.

– Kaip jūs vertinate savo partijos perspektyvas ateinančiuose savivaldos rinkimuose? Kodėl rajono gyventojai turėtų pasitikėti konservatoriais? Ką matote savo partneriais būsimojoje valdančiojoje koalicijoje?

– Manau, kad dauguma politinių partijų Šilutėje užsižaidė asmeninėse intrigėlėse ir asmeninėse tarpusavio nuoskaudose. Mes iš tikrųjų nežinome, ką žmonės mąsto apie vieną ar kitą projektą. Dar blogiau – mes nustojome užduoti klausimus, kokią naudą vienas ar kitas projektas atneš mums, rajono žmonėms. Ar tai duos darbo vietų, ar tai pagerins mūsų gyvenimo kokybę?

Šiuo metu rengiame ir rudenį pradėsime projektą, kurio metu paklausime įvairių Šilutės bendruomenės gyventojų apie tai, kokias problemas turėtų išspręsti naujo šaukimo Savivaldybės taryba. Mes ne šiaip ketiname suregistruoti žmonių skundus, tačiau realiai ir atvirai įvardyti jų sprendimo galimybes ir laiką. Tikiu, kad rajono žmonės supras mūsų ketinimus ir juos parems.

Jei rajono žmonės mus parems, esu įsitikinusi, kad mes surasime partnerių, kurie šias idėjas įgyvendintų būsimos tarybos valdančiojoje koalicijoje. Mes nesieksime koalicijos bet kokia kaina, mes sieksime, kad naujoji koalicija būtų sudaroma pagal tuos įsipareigojimus, kuriuos įgyvendinsime, ir tuos darbus, kuriuos mes darysime.

Daug kas jau pasikeitė paskutiniuoju metu TS-LKD partijos Šilutės skyriuje, štai ir dabar jūs kalbinate naują skyriaus pirmininkę, būsimo rinkimų sąrašo lyderę, suburta stipri, ryžtinga lyderių komanda, kurią netrukus pristatysime rajono bendruomenei.

Man tapus skyriaus pirmininke tik per pusmetį į partijos skyrių atėjo 35 nauji nariai. Jie tikrai nesitikėjo, kad gautų darbą ar bijotų jo netekti. Jie atėjo todėl, kad pasijautė reikalingi. Žmonės pajuto, kad gali pakeisti netenkinančią esamą situaciją. O tai yra didelis postūmis partijai ir rajonui.

Į 2015 metų savivaldybės tarybos rinkimus ateina atsinaujinusi TS-LKD Šilutės skyriaus komanda. Ar pokyčiams atvira mūsų rajono bendruomenė, parodys rinkimų rezultatai.

– Ar nebijote pralaimėti Šilutės mero rinkimų?

– Geriau paklauskite, ar nebijau laimėti. Šiuose rinkimuose laimėtojų nei pralaimėtojų nebus. Situacija mūsų rajone yra kritinė – mes vis krentame į skolas, į nepasitikėjimą, melą. Gyventojai nepasitiki politikais. Visa tai reikia ne tik sustabdyti, bet ir pakeisti. Tie žmonės, kurie dalyvaus tiesioginiuose mero rinkimuose, turbūt įvertino savo ir komandos galimybes įveikti korupciją, demaskuoti  demagogus, apkiautusius valdininkus. Daugeliui tai šiandien atrodo neįmanoma.

Aš vedu komandą, kuriai keliami aukšti politinės moralės, darbštumo ir atsakomybės reikalavimai – šiomis vertybėmis visada vadovaujuosi pati. Mano tikslas – suvienyti partijų politikus, prikelti Šilutę naujam gyvenimui.

O jei rajono žmonės pasirinks ne mano kandidatūrą, ne mano komandą, mes savo idėjas, energiją ir patirtį pasiūlysime tik tiems politikams, kurie sieks geriausio mūsų krašto žmonėms.

Mano pasiryžimas dalyvauti mero rinkimuose – atsakomybės prisiėmimas už švarią politiką. Jei nelaimėsiu, vadinasi, dar ne laikas.

– Ačiū už pokalbį.