Apie nemokamus skiepus nuo vėžį sukeliančio viruso primena ir vaistinės

plakatasMinėdamas Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitę Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) drauge su vienu didžiausių šalies vaistinių tinklų „Eurovaistinė“ tėvams ir globėjams  primena apie galimybę nemokamai paskiepyti dukras nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį. Apie tai vaistinių lankytojus informuoja plakatai ir  pranešimai vaizdo ekranuose prie kasų.

Nuo pernai rugsėjo visos vienuolikos metų mergaitės Lietuvoje nuo ŽPV skiepijamos valstybės lėšomis, tačiau informacijos apie galimybę nemokamai paskiepyti dukras tėvams ir globėjams vis dar trūksta.

„Skiepytis galima ir vyresniame amžiuje, tačiau šios vakcinos veiksmingiausios jaunoms, neturėjusioms lytinių santykių ir ŽPV neinfekuotoms mergaitėms. Pasiskiepijus galima išvengti ne tik gimdos kaklelio vėžio, bet ir makšties, lyties organų, išangės vėžio bei lyties organų karpų. Tad labai džiaugiamės galėdami bendradarbiauti su „Eurovaistine“ ir skleisti žinią apie gyvybes išsaugančius skiepus“,  – sako ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas.   

Anot „Eurovaistinės“ valdybos pirmininkės Ingridos Damulienės, bendrovės tikslas – tapti informaciniu partneriu, kad visą reikalingą informaciją gyventojai galėtų gauti kiekvienoje tinklo vaistinėje.

„Matome tendenciją, kad žmonėms pritrūksta laiko apsilankyti pas gydytojus, o ir patys sveikatos priežiūros specialistai dėl įtempto darbo grafiko ne visada spėja priminti apie nemokamus skiepus, tyrimus ir vykdomas prevencijos programas. Į vaistinę žmonės užsuka ne tik įsigyti reikalingų medikamentų, bet ir pasikonsultuoti, gauti profesionalų patarimą, taigi tai puiki terpė užpildyti žmonių žinių spragas, suteikti jiems visą reikalingą informaciją“, – dalyvavimą gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitėje komentuoja I. Damulienė.

Sergamumas ir mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje išlieka vienas didžiausių Europoje. Kasmet mūsų šalyje nustatoma apie 400 – 500 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų, o nuo šios ligos miršta daugiau nei 200 moterų.

Gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė Europoje tradiciškai minima paskutinę sausio savaitę. Kartą per trejus metus visos moterys nuo 25 iki 60 metų dėl gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje gali išsitirti nemokamai.

Visos vienuolikos metų mergaitės valstybės lėšomis skiepijamos nuo ŽPV, vakcinacijos schemą sudaro 2 vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Dėl nemokamos vakcinacijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.