Apklausa: trečdalis Lietuvos tėvų skiria per mažai dėmesio vaiko higienai

HigienaKas trečias tėvas Lietuvoje mano, kad stebėdamas mamą ar tėtį vaikas kasdienės higienos įpročių išmoksta pats, rodo Lietuvos tėvų apklausos rezultatai. Bet ekspertai su tuo nesutinka. Šeimos gydytojos Aušros Urbutienės ir kūdikių kosmetikos gamintojo „Johnson‘s Baby“ specialistų teigimu, tinkamų kasdienės švaros taisyklių vaiką būtina mokyti nuo mažens – vaikystėje išmoktas įgūdis atžalai padės išvengti įvairių  ligų bei infekcijų ir užaugus.

Kasdienės švaros savo vaiką nuo mažens moko du trečdaliai respondentų (64,2 proc,), kurie yra įsitikinę, kad tėvai turi atžalai paaiškinti svarbiausias higienos taisykles. Svarbiausią informaciją dalis apklaustųjų nurodė vaikui dažniausiai perteikiantys žaidimo forma: beveik 28 proc. tėvų maudynes paverčia pramoga, leisdami pasirinkti norimus žaislus. Dar beveik penktadalis respondentų teigia naudojantys atžalai patinkančius higienos produktus.

Beveik pusė apklausoje dalyvavusių tėvų nelinksta eksperimentuoti ir kasdienei savo vaiko priežiūrai renkasi tik specialius, mediciniškai patikrintus, žinomų gamintojų produktus. Visgi daugiau nei penktadalis tėvų atžalų priežiūrai naudoja tas pačias priemones kaip ir sau, o 1 iš 3 tėvų nuolat eksperimentuoja ir išmėgina naujus higienos produktus vaikams, nepaisydami galimų nenumatytų pasekmių sveikatai.

„Svarbu suvokti, kad vaikai neturėtų naudoti tokių pačių higienos priemonių kaip jų tėvai. Dėl ypatingo jautrumo ir skirtingos rūgščių bei šarmų pusiausvyros, dar vadinamos pH, netinkamų produktų naudojimas gali pakenkti atžalos odai, plaukams ir bendrai fizinei būklei. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į vaiko odos tipą ir naudoti papildomas priemones, kurios atitiktų atžalos odos poreikius“, – pataria Aušra Urbutienė.

Apklausos duomenimis, 4 iš 10 tėvų vaikų higienai naudoja pagrindinį higienos reikmenų kompleksą: šampūną, kūno prausiklį bei aliejų. Visgi trečdalis respondentų, atsižvelgdami į atžalos odos poreikius, atidžiai ieško ir papildomų priemonių.

Rinkdamiesi higienos produktus penktadalis tėvų patys atidžiai skaito jų aprašymus arba remiasi medikų rekomendacijomis. Kas ketvirtas apklausos dalyvis nurodė labiausiai pasikliaujantis draugų ir giminaičių patarimais. 20 proc. tėvų teigia vaikui renkantys higienos produktus, kurie tuo metu yra madingi.

„Naudoti madingas priemones ne visuomet yra blogas sprendimas, bet aklai pasitikėti tokiais produktais nerekomenduoju. Laiko patikrintos ir medikų patvirtintos priemonės paprastai yra saugesnis bei patikimesnis pasirinkimas“, – teigia šeimos gydytoja.

Internetinė apklausa vaikų kosmetikos gamintojo „Johnson‘s Baby” užsakymu atlikta spalio mėn. Apklausti 300 Lietuvos gyventojų, auginančių vaikus iki 12 metų.