Aplink Šilutę – įspūdingiausiais Lietuvoje pripažinti medžiai

 

raganuLietuvoje auga maždaug 400 saugomų medžių. Kai kurie jų – itin traukiantys akį, turintys beveik dvi dešimtis kamienų, laikyti šventais, patys storiausi, patys aukščiausi ar plačiausi visoje šalyje ar net Europoje. Keli tokių išskirtinių medžių auga ir Šilutės apylinkėse.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos sudarytame 25 įspūdingiausių medžių Lietuvoje sąraše puikuojasi Rambyno regioniniame parke auganti Raganų eglė ir Kintų seniūnijoje į dangų besistiebianti Didžioji Kintų tuja. Juos aplankyti raginami visi smalsūs šilutiškiai – visą šią vasarą gyventojai kviečiami dalyvauti kelionių žaidime „Aplankyk 25 įspūdingiausius medžius“ ir laimėti įsteigtus prizus.

Raganų eglė – tikra įžymybė

Rambyno regioniniame parke stūksanti daugiakamienė Raganų eglė – tikra Lietuvos įžymybė, praėjusiais metais kovojusi dėl Europos metų medžio titulo. Šiais metais eglė vėl skina laurus – tapo vienu iš 25 įspūdingiausių Lietuvos medžių.

„Raganų eglė išties yra vienas įdomiausių Rambyno parko ir Lietuvos medžių, tad šiuo titulu labai didžiuojamės. Tikimės, kad tai paskatins lankytojus atvykti ir pamatyti unikalų medį. Lietuvoje jis toks – vienintelis“, – sako Rambyno regioninio parko direkcijos vyr. specialistas Saulius Dragūnas.

Raganų eglė yra išties solidžių matmenų: visas eglės aukštis yra apie 36 m ir ji jau 170 metų auga Pagėgių savivaldybėje, Vilkyškių miške.

Kodėl eglė „raganų“?

„Įdomiausia tai, kad šis medis turi 18 kamienų, kurie stiebiasi į viršų ir primena raganos šluotą. Ji atrodo išties ypatinga, o pirmą kartą eglę pamatę žmonės visuomet labai nustemba. Sekame komentarus socialiniuose tinkluose, kur lankytojai mini, kad eglės vaizdas užgniaužia jiems kvapą“, – sako S. Dragūnas.

Apie Raganų eglę ne vieną dešimtmetį sklando legendos. Vieni sako, kad įpykęs Napoleonas po nesėkmingo susirėmimo su Rusija, keliaudamas pro Rambyno apylinkes taip mosavo kirviu, kad eglę iškapojo; kiti, kad medis kadaise išties buvo raganaitės šluota, tačiau ji, įsižiūrėjo vieną vietinį jaunuolį ir pavėlavo išskristi, todėl jos šluota ėmė ir sužaliavo.

Užkerėta sėkmė

Pasak vyr. specialisto S. Dragūno, Raganų eglė tikra čempionė – ji jau kelerius metus iš eilės skina laurus įvairiausiuose nacionaliniuose ir tarptautiniuose konkursuose.

„2017 m. ji buvo išrinkta Lietuvos metų medžiu ir 2018 m. atstovavo šalį Europos metų medžio konkurse. Negana to, eglė pateko į 10-uką Europoje ir surinko beveik 11 tūkst. internautų balsų. Europos medžio rinkimai yra pakankamai solidus konkursas, kuris kasmet suburia keliasdešimt pačių įdomiausių, labiausiai akį traukiančių medžių iš įvairiausių šalių“, – pasakoja S. Dragūnas.

Šilutėje auga dar viena žvaigždė

Kartu su Rambyno regioninio parko gražuole, Šilutės miškų urėdijoje auga dar vienas išskirtinis medis – Didžioji Kintų tuja. Tai pati didžiausia tuja Lietuvoje ir viena aukščiausių Europoje. Ūgiu ją lenkia tik Šveicarijoje auganti aukščiastiebė.

Gali būti, kad Kintų tuja jau siekia 20 m aukštį. Paskutinis jos ūgio matavimas buvo atliktas 2004 m., tuo metu užfiksuotas 18,2 m aukštis. Kasmet tuja paauga po kelis centimetrus.

Amžiaus geriau neklausti

Įdomu tai, kad Didžioji Kintų tuja – nenusakomo amžiaus. Ji yra dvikamienė, o tokio medžio rievių skaičių, kuris nusako apytikslį amžių, pamatuoti beveik neįmanoma. Vyriausieji Kintų gyventojai medį pamena jau kaip suaugusį, o 1995 m. Kintuose lankęsis buvusio vietos girininko sūnus Hubertas Lindenau pasakojo, kad gali būti, jog jo tėtis tują pasodino tik atvykęs dirbti į Kintus – maždaug 1927 m. Neatmetama, kad į rekordininkę išaugusi tuja gali būti pasodinta keliolika metų anksčiau, statant girininkijos pastatą.

Reikia pripažinti, kad tujos – populiarios, pastaraisiais metais jas sodinti labai pamėgo privačių namų savininkai. Jie mažaūgėmis tujomis puošia savo sklypus. Lengvai atpažįstami dekoratyviniai medeliai nė iš tolo neprimena Kintų gigantės, todėl ją verta pamatyti ne tik botanikos mylėtojams, bet ir visiems smalsiems gamtos mėgėjams.
Kiekvienas, atvykęs prie didžiausios Lietuvoje tujos, net ir neturintis botanikos žinių, plika akimi pamatys, kaip dekoratyviniai medeliai skiriasi nuo augančių natūralioje aplinkoje.

Konkurse – visi nugalėtojai

Raganų eglė ir Didžioji Kintų tuja – vos keli medžiai iš gausaus 25 įspūdingiausiųjų sąrašo. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos kviečia Lietuvos gyventojus aplankyti visus 25 medžius, o šilutiškius – pradėti nuo savo apylinkių.

Visą medžių sąrašą su tiksliomis jų koordinatėmis galima rasti tinklalapyje www.pamatyklietuvoje.lt – čia pateikiami tikslūs duomenys kaip ir kur auga tam tikras medis. Nors daugelis žalialapių yra aiškiai matomose vietose ar parkuose, yra ir tokių, kurių gali tekti paieškoti miške, naudojantis navigacija.
Juos reikės ne tik surasti, bet ir pasižymėti savo mobiliajame telefone (naudojantis GPS siųstuvu).

Jei iki 2019 m. rugsėjo 10 d. aplankysite visus 25 įspūdingiausius medžius, tapsite nugalėtojais – gausite specialų žaidimo kodą, kurį bus galima iškeisti į prizus.

Konkursą „Aplankyk 25 įspūdingiausius medžius“ organizuoja Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos ir portalas pamatyklietuvoje.lt.

 

AMESfond