Aplinkosaugininkai vėl rado nelegalių tvorų

Minijos tvora 14-08-21 018Ketvirtadienį ir Šilutės aplinkosaugininkai prisijungė prie respublikinės akcijos „Tvora“ – kartu su šimtais kitų kolegų jau antrą kartą per šią vasarą tikrino, kaip vykdomas reikalavimas nugriauti vandens telkinių apsaugos zonose užtvertas tvoras. Tuo siekiama, kad visos vandenų pakrantės būtų grąžintos visuomenei.

Nuo panašaus tikrinimo birželio pabaigoje šis skyrėsi tuo, kad Aplinkos apsaugos agentūros specialistai nebe vandeniu plaukė ir fotografavo, o sausuma važiavo ir aptikę neleistinoje vietoje stovinčią tvorelę ėjo kalbėtis tiesiai pas jos savininkus.

Sutiko įvairiai mąstančių ūkininkų. Vieni dėkojo liepos 1-ąją savo pavardę (ir savo tvorą) aptikę „Šilutės naujienų“ publikacijoje ir sakė, kad tai privertė tvorelę panaikinti. Kiti nereagavo nei į straipsnius laikraštyje, nei į aplinkosaugininkų reikalavimus.

Savo tvorą pamatė laikraštyje

Nurodymą griauti vandens telkinių apsaugos zonose užtvertas tvoras dar gegužę davė tuometinis aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, jo neatšaukė ir naujasis aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas. „Ministerija ir toliau sieks, kad visi Lietuvos vandenys būtų išlaisvinti nuo nelegalių tvorų“, – neseniai sakė ministras ir paskelbė dar vieną visuotinę tokių statinių vietų apžiūros akciją – rugpjūčio 21-ąją.

Tądien į jau kartą tikrintas upių pakrantes išsiruošė Šilutės agentūros vedėja Galina Misevičienė ir specialistas Pranas Sirtautas.

Tikrintojus maloniai nustebino Bundalų kaime gyvenantis ūkininkas, kuris sakė minėtame liepos 1-osios „Šilutės naujienų“ numeryje pamatęs nufotografuotą būtent savo ūkį ir vandenį siekiančią tvorą. Bundališkis nedelsė – tvorą jau užtvėrė taip, kad gyvuliai iki upės neprieitų.

„Gera, kai žmonės geranoriškai reaguoja, kai nereikia keletą kartų pyktis, o paskui rašyti protokolų“, – sakė G.Misevičienė.

Sakūčių ūkininkui gresia rimtos sankcijos

Įspėjimas teko kitam Bundalų kaime gyvenančiam ūkininkui E.K. Ir šis ūkininkas aplinkosaugininkus nudžiugino – per 2 valandas nuėmė iki upės vandens nuleistus elektrinius piemenis.

Bet geranoriški, deja, ne visi aplinkosaugos taisyklių pažeidėjai. Štai jau nebe pirmą kartą su aplinkosaugininkais pykstasi Kintų seniūnijos Sakūčių kaime gyvenantis ūkininkas A.M. Šis pilietis šalia Minijos upės turi ne vieną ganyklą ir piktybiškai jau nebe pirmus metus leidžia eiti į upę savo galvijams. Ir šįkart tikrintojai aptiko tuos pačius pažeidimus.Minijos tvora 14-08-21 014

„Nebe pirmus metus kariaujame su šiuo piliečiu, jis jau yra baustas ir už mėšlo tvarkymo taisyklių pažeidimus, ir dėl tų tvorų“, – sakė G.Misevičienė.

Praėjusią savaitę sakūtiškiui surašytas privalomasis nurodymas susitvarkyti – nuardyti iki vandens einančias tvoras. Aplinkosaugininkai tikisi, kad bent dabar vyras imsis tvarkytis, mat priešingu atveju jam gresia didelės baudos.

Jei per nurodytą laiką sakūtiškis tokių prieigų prie upės nepanaikins, jam bus surašytas naujas protokolas ir skaičiuojama gamtai padaryta žala – po 500 litų už kiekvieną tiesinį tvoros metrą.

Ir kituose ūkiuose vandens telkinių apsauginėse zonose dažniausiai aptikti elektriniai piemenys, o ne tikros tvoros. Bet, pasak G.Misevičienės, tai vis tiek yra aptvaras leidžiantis gyvuliams laisvai prieiti prie vandens ir mindžioti telkinių pakrantes. Žinia, ūkininkams tai be galo patogu, mat nebereikia rūpintis gyvulių girdymu ir vežioti jiems į ganyklas cisternas su vandeniu. Tačiau aplinkosaugininkai nežada daryti nuolaidų ir tikina pasieksią, kad mūsų upių pakrančių gyvulių kanopos nemindžios.

Aplinkos ministerijos duomenimis, nuo gegužės mėnesio, kai prasidėjo akcija „Tvora“, šalyje jau pašalinta beveik 250 tvorų. Tai penkis – šešis kartus daugiau, palyginti su ankstesniais metais. Vidutiniškai kasmet būdavo pašalinama po 40-50 nelegalių tvorų.

Akcijos „Tvora“ metu aplinkos apsaugos pareigūnai jau yra surašę 120 privalomųjų nurodymų nuardyti tvoras. Šio mėnesio pradžioje už nelegalias tvoras jau skirta daugiau nei 19 tūkst. litų baudų.