Aplinkosaugos biurokratai žlugdo rusniškių verslą

LEDO TRANSPORTASRusnės kaimo turizmo sodybų, žuvies rūkymo ir viešojo maitinimo įmonių savininkai pajuto, kad sumažėjo svečių srautas. Anksčiau po kalėdinių ir naujamečių švenčių maratono visą likusią žiemą rusniškius nuo verslo sąstingio apsaugodavo žvejai mėgėjai, iš visos Lietuvos plūstantys į salą, kad iš čia patogiausiai ledu galėtų pasiekti ešerių, stintų ar kuojų žvejybos vietas Kuršių mariose.

Dabar rusniškiai poledinės žūklės mėgėjams pervežimo ledu paslaugų nebegali teikti.

Jau antrą žiemą galioja ankstesnio aplinkos ministro Valentino Mazuronio išleistas įsakymas, kad vaikšioti ar kokiu nors transportu keliauti regioninio parko teritorijos pievomis ar ledu draudžiama.

Taip uždraustos patogiausios ir saugiausios poledinės žvejybos mėgėjų kelionės link išsvajotų žuvelių – į Naikupės žiotis.

Nemuno deltos regioninio parko (NDRP) inspektoriai yra įpareigoti bausti tuos žmones, kuria nusižengs tokiam įsakymui. Todėl žvejai dabar aplenkia Rusnę ir ant Kuršių marių ledo keliauja iš Ventės, kitų pamario kaimelių.

 Naikinama dešimtmečius puoselėta paslauga

Kaimo turizmo sodybos „Pakalnės vingis“ šeimininkas, bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininkas Raimondas Plikšnys „Šilutės naujienoms“ guodėsi, kad vienu ministro brūkštelėtu įsakymu griaunami daug metų puoselėti turizmo paslaugų, rūkytos žuvies gamybos bei prekybos verslai žiemos metu. Ministerijose sėdintys valdininkai mažai nutuokia, kokią įtaką jų sprendimai padaro žmonių susikurtam gyvenimui.

R.Plikšnys prisimena, kaip aplinkosaugos ir Savivaldybės civilinės saugos biurokratai prieš porą metų tramdė rusniškių iniciatyvą pievų ledu susisiekti su „didžiąja žeme“, kai žiemos potvyniai apsemia kelią į Rusnę. Tarsi gamtai geriau, kad automobiliai važiuoja ne ledu, o šimtus kartų per dieną užrieda ant traktorių tralų, ir pastarieji migruoja pirmyn atgal apsemtu keliu, taškydami potvynio vandenis.

Valdininkų pagimdyti įsakymai žymiai pablogino Rusnės salos verslo sąlygas ir atbaidė poilsiauti, pažvejoti atvykstančius svečius. Koks tikslas žvejui apsigyventi kaimo turizmo sodyboje Rusnėje, jeigu jis negali pasiekti Kuršių marių ledo?

Su baltu pavydu…

Kalbėdamas apie svečių, pasiryžusių žvejoti ant Kuršių marių ledo aptarnavimą, R.Plikšnys sakė, jog per daugelį metų rusniškiai verslininkai susikonstravo ar įsigijo specialių ledo rogių, vadinamųjų „šumacherių“. Tai didžiulius ratus turintys keturačiai, tempiantys roges, ant kurių susėdę žvejai saugiai kelis kilometrus pavežami marių ledu iki žvejybos vietų.

„Šumacherių“ savininkai gerai žino saugius takus link žuvingų vietų, jie registruodavo savo keliones pasienio apsaugos tarnyboje, todėl buvo stebimi. Taip būdavo užtikrinama pasienio ruože būtina tvarka ir žmonių saugumas. Todėl į Rusnę atvykstančių poledinės žvejybos mėgėjų kelerius metus tik daugėjo.

Dabar, pasak R.Plikšnio, rusniškiai verslininkai su baltu pavydu stebi, kaip minėta verslo infrastruktūra ir paslaugos klesti Nidoje, Preiloje – savaitgaliais ten suplūsta po 2 tūkstančius žmonių, po tūkstantį ir daugiau svečių šaltomis šios žiemos dienomis atvyksta į Minijos bei Ventės kaimus ir laukia pervežimo ledu paslaugų. Ten svečių daugėja, nes Rusnėje teikti paslaugas poledinės žvejybos mėgėjams kelius užkirto aplinkosaugos biurokratai.

Rašo prašymus

Rusniškiai neketina nuleisti rankų ir klusniai susitaikyti su neadekvačiais ministerijos draudimais. Juos piktina faktas, kad draudimas specialiuoju transportu keliauti regioninio parko vandens telkinių ledu yra skirtas tik privatiems asmenims ar turizmo verslu užsiimantiems žmonėms. O pasienio apsaugos transportu ir verslinės žvejybos įmonių specialiuoju transportu galima važiuoti net rezervato vandens telkinių ledu – verslininkams suteikta teisė gabenti tinklus ir sugautą laimikį.

Nemuno deltos regioninio parko direktorius Vaidas Pavilonis „Šilutės naujienoms“ negalėjo paaiškinti, kokia žala gamtai gali būti padaryta einant ar specialiuoju transportu važiuojant Naikupės žiočių ledu į žvejybos vietas Kuršių mariose. Jis tik aiškino neturįs jokios teisės ignoruoti ministro įsakymo ir privalantis bausti pažeidėjus.

V.Pavilonis sakė jau informavęs Aplinkos ministerijos vadovybę apie Rusnės verslininkų priekaištus, tačiau nustatytos tvarkos pakeitimų dar nesulaukęs.

Pasak R.Plikšnio, asociacija „Rusnės kaimo turizmo sodybų draugija“ ir bendruomenė „Rusnės sala“ išsiuntė motyvuotus raštus Seimui, Vyriausybei ir Savivaldybei, kad būtų koreguojamas buvusio ministro įsakymas ir žiemos metu būtų leidžiama specialiu transportu keliauti ledu kertant ir marių pakraščio rezervatą. Draudimų saugomą Naikupės vietą rusniškiai parodė Seimo nariams Kęstui Komskiui ir Remigijui Žemaitaičiui ir prašė jų tarpininkauti, kad būtų panaikinti biurokratiniai trukdžiai verslui.