Apribojama verslinė žvejyba vidaus vandenyse

Seimas pritarė verslinės žvejybos ribojimui. Priimtos Žuvininkystės įstatymo pataisos, kuriomis, siekiant pagausinti žuvų išteklius, numatoma drausti verslinę žvejybą vidaus vandenyse, taip pat skirti išmokas žvejams verslininkams, pasitraukiantiems iš verslo Kuršių mariose ir kituose vidaus vandenyse.

Pasak aplinkos ministro Simono Gentvilo, upės ir ežerai išlaisvinami nuo verslinių žvejybos tinklų ir gaudyklių, o Kuršių mariose žvejybos kvotos bus supirkinėjamos valstybės vardu. Verslinė žvejyba vidaus vandenyse nebebus vykdoma, išskyrus tradicinę aukštaitišką stintelių žvejybą ant ledo. Kuršių marių žvejams verslininkams bus siūloma savanoriškai trauktis iš veiklos, jų kvotas palaipsniui superkant valstybei ir galiausiai jas panaikinant.

Ateityje išmokant valstybės kompensacijas už nutrauktą veiklą, pamaryje veikiančių žvejybos įmonių skaičius mažės. Šiuo metu Kuršių mariose verslinę žvejybą vykdo 46 įmonės.

Nuo 2026 m. vidaus vandenų telkiniuose bus leidžiama tik specializuota verslinė stintų žvejyba ir tautinio paveldo žvejyba. Kitų rūšių žuvų verslinė žvejyba leidžiama tik Kuršių mariose, polderiuose ir privačiuose vidaus vandenų telkiniuose.

Įstatymo projekte numatyta, kad 2024 ir 2025 m. besitraukiantiems verslininkams bus skiriama 100 proc. siekianti išmoka, apskaičiuota pagal patvirtintą tvarką. 2026 m. besitraukiantys iš žvejybos verslo gaus 80 proc. išmoką, o nuo 2026 m. vidaus vandenyse liks stintų verslinė žvejyba, tačiau kitų žuvų verslinė žvejyba vis tiek bus galima, jei ji bus vykdoma kaip tautinis paveldas.

 Parengta pagal ELTA  inf.