Apsauga nuo saulės – kremai su ultravioletinių spindulių filtrais

436464 21825336Vasarą odą rekomenduojama tepti dieniniu kremu. Taip sudaromas plonas apsauginis sluoksnis, kuris neleidžia dulkėms ir nešvarumams giliai prasiskverbti į odos poras, užkimšti ir išplėsti jas.

Odos apsaugos kremus reiktų rinktis pagal odos tipą ir apsaugos nuo saulės faktorių (SPF), kuris nurodytas ant pakuočių. SPF skaičius nurodo kiek kartų priemonė padidina saugaus buvimo saulėje laiką.

12-15 val. saulės intensyvumas yra didžiausias, tuo metu net ir naudojant apsauginius kremus nerekomenduojama degintis saulėje.

Vyrauja klaidinga nuomonė, kad veido odą patepus apsauginiais kremais įdegti neįmanoma. Net ir veidą patepus apsauginiu kremu oda vis tiek gauna pakankamai saulės spindulių ir įdega, tačiau toks įdegimas odai yra mažiau kenksmingas.

Mūsų klimato juostoje rekomenduojama naudoti 15-20 SPF ultravioletinių spindulių filtrus turinčias kosmetikos priemones.

Apsauginis pieštukas, kurio SPF yra 50-60, yra skirtas probleminėms odos vietoms, apgamams.

Didesnį SPF reikėtų rinktis ir lūpų apsaugai.

Filtro pasirinkimas pagal odos tipą

I tipas. Šiam odos tipui būdinga: šviesūs plaukai ir oda, mėlynos akys, strazdanotas veidas. Šie asmenys turi labai jautrią odą, net ir neilgai pabuvę saulėje dažnai nudega. Praktiškai niekada negali įdegti. Apsauginės priemonės jiems yra rekomenduojamos net ir tuomet, kai saulė nekaitri.

SPF filtrai turėtų būti daugiau nei 25.

II tipas. Mažai skiriasi nuo I tipo. Antram tipui būdinga: šviesūs, pilkšvi plaukai ir oda. Oda jautri, pabuvus saulėje paraudonuoja, tačiau formuojasi bronzinis įdegimas.

SPF filtrai turėtų būti daugiau nei 25.

III tipas. Būdinga: plaukai – nuo rusvų iki rudų atspalvių, odos atspalvis spalvų paletėje būtų tarp šviesios, blyškios ir tamsios. Akys – tamsesnio atspalvio. Būnant saulėje oda nestipriai parausta. Formuojasi rudas įdegis.

SPF filtrai turėtų būti 15-25.

IV tipas. Būdinga: tamsūs plaukai, akys, oda, nėra strazdanų. Oda saulėje greitai ruduoja.

SPF filtrai turėtų būti 10-20.

Filtrų sudėtis

Pagal sudėtį apsauginiai kremai skirstomi į cheminius ir fizinius, kurie skiriasi veikimo principu.

Fiziniai apsauginiai kremai (dar vadinami natūraliais) atspindi ir išskaido tiek A, tiek ir B spindulius. Tinka žmonėms, turintiems jautrią odą. Tai yra geriausia priemonė nuo saulės vaikams. Alergines odos reakcijas sukelia labai retai. Šių kremų trūkumas yra tai, kad padengdami odos paviršių jie palieka matomą apsaugos plėvelę.

Sudėtyje yra ZnO ar TiO2. Metalų oksidų dalelės yra stambios, nepatenka į gilesnius odos sluoksnius, todėl manoma, kad jos nėra biologiškai aktyvios.

Cheminiai apsauginiai kremai sugeria UV spindulius, susidariusi energija išspinduliuojama kaip šiluma ar panaudojama cheminėse reakcijose.