„Apsaugok mane“: sužaloti keturi moksleiviai, iš jų vienas dviratininkas

avarija deynmeteRugsėjo mėnesį visus šalies moksleivius nelaimingų atsitikimų draudimu apdraudęs šalies draudimo rinkos lyderis „Lietuvos draudimas“ skelbia, kad šiemet pirmasis rudens mėnuo buvo saugesnis nei ankstesniais metais, tačiau be sužalojimų neapsieita. Moksleiviai pateko į autoįvykius ir eidami per perėją į mokyklą, ir važiuodami dviračiu.

„Į mūsų žalų skambučių centrą kreipėsi 4 sužalotų vaikų tėvai, kurie pranešė apie akcijos metu nukentėjusius savo vaikus. Todėl šių metų rugsėjį galime vadinti vienu saugiausių per 14 metų, kai rengiama akcija „Apsaugok mane“, skirta didinti moksleivių saugumą gatvėse prasidėjus mokslo metams. Pernai nukentėjusiųjų buvo 7, o 2010 metais – net 11.

Akcijos metu būta ir itin tragiškų nelaimių, kai vaikai, bėgantys ar einantys per gatvę, buvo sužaloti mirtinai, todėl labai džiugu, kad dėl visų eismo dalyvių didesnio atsakingumo, dėl to, kad kreipiame vis daugiau dėmesio į po atostogų sugrįžtančius vaikus, nelaimių mažėja“, – sakė „Lietuvos draudimo“ Asmens žalų skyriaus vadovas Jonas Stasinas.

Nukentėjo Kaune, Kybartuose, Šilutės rajone ir Alytuje

Šiemet visi akcijos metu nukentėję moksleiviai patyrė lengvesnius ar sudėtingesnius kojų kaulų lūžius, keliems prireikė operacijos. Kojų lūžius patyrė per pėsčiųjų perėjas ėję 16 metų mergaitė ir 15 metų berniukas. Po susidūrimo su transporto priemone smegenų sukrėtimas nustatytas 12 metų berniukui. Jauniausia nukentėjusioji – 9 metų moksleivė, kurią automobilis kliudė važiuojančią dviračiu. Visų jų tėvams arba globėjams išmokėta nuo kelių šimtų iki 3000 litų draudimo išmokų.

„Lietuvos draudimo“ duomenimis, per visą akcijos „Apsaugok mane“ laikotarpį, eismo įvykiuose pirmąjį mokslo metų mėnesį iš viso yra nukentėję daugiau nei 60 pėsčiųjų moksleivių. Jų tėvams ar globėjams išmokėta daugiau nei 70 tūkstančių litų draudimo išmokų.

„Visi Lietuvos moksleiviai rugsėjo mėnesį yra apdraudžiami nelaimingų atsitikimų draudimu. Nuostoliai atlyginami staiga ir netikėtai atsitikus nelaimei, nepriklausomai nuo to, kas kaltas dėl nelaimės. Ne paslaptis, kad vaikai kartais neatsargiai ir patys elgiasi gatvėse, ir net gali būti kalti dėl įvykusios nelaimės, net ir tokiu atveju jie gaus draudimo išmoką“, – aiškina draudimo ekspertas.

Perėjose nesijaučia saugūs

„Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad pėstieji net ir žengdami pėsčiųjų perėja nesijaučia saugūs – tik 6 proc. šalies žmonių visada pasitiki, kad link perėjos artėjantys vairuotojai sustabdys automobilį.

„Mūsų atlikto tyrimo duomenys rodo, kad pėstieji Lietuvoje vis dar jaučiasi silpnesniąja eismo grandimi. Net ir tie, kurie stipriau pasitiki vairuotojais, linkę dvejoti tol, kol įsitikina, kad vairuotojai juos mato ir jau perkėlė koją ant automobilio stabdžio pedalo. Vos kas 17-tas šalies gyventojas yra visada ramus, jog vairuotojas praleis pėstįjį. Apskritai drąsiau Lietuvoje per perėją žengia vyrai, dažniausiai tai 36-46 metų amžiaus eismo dalyviai“, – pasakoja Jonas Stasinas.

Bendrovės atlikta apklausa parodė, kad dešimtadalis gyventojų niekada nepasitiki vairuotojais. Niekada nepasitikėti jais labiausiai linkę nevedę šalies žmonės, gyvenantys didžiuosiuose miestuose bei turintys aukštąjį išsilavinimą.

Pasak J. Stasino, tokio gyventojų požiūrio nereikėtų vertinti neigiamai, nes jis rodo, kad žmonėms svarbi jų sveikata ar gyvybė. „Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, dėl nelaimingų eismo įvykių 66 kartus iš 100 kalti būna vairuotojai, o pėstieji atsakingi už 10 jų. Žinoma, baimėms daug įtakos daro ir pačių pėsčiųjų nuostatos ar elgsena, taip pat pažįstamų ar artimųjų pasakojimai apie įvykusias nelaimes. Tai gyventojams primena, kad eidami per gatvę jie turi nuolat galvoti apie savo saugumą, – tęsia „Lietuvos draudimo“ Asmens žalų skyriaus vadovas.

Skaudžių nelaimių sumažėjo

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, per dešimtmetį užvažiavimo ant pėsčiųjų atvejų šalyje sumažėjo per pusę (51,4 proc.). Jei 2002 m. tokių įvykių šalyje buvo 2 166, tai pernai jų skaičius siekė 1 112.

Apskritai 2012 m. dėl eismo įvykių kelyje buvo sužeisti 1 074 vairuotojai bei tiek pat pėsčiųjų, o kelyje pernai žuvo 103 vairuotojai bei 105 pėstieji.