Apsileidęs ūkininkas galvijus klampina mėšle

apsileides ukininkas meslina karveVyksta gyvulių kankinimas: prie Petrelių kaime esančios fermos šlitiniuoja pusbadžiu laikomi galvijai, o prie tvarto tyso nudvėsę veršiai. Tokį pranešimą su nupieštu makabrišku vaizdeliu gavo „Šilutės naujienų“ redakcija.

Apsilankius ūkyje su veterinarijos specialistu Valdu Šimėnu, paaiškėjo, kad spalvos kiek sutirštintos, tačiau išties rasta nemažai gyvūnų gerovės pažeidimų.

Apsileidęs ūkininkas pats nelabai susigaudė, kiek tiksliai gyvulių turi, 5 galvijai „mistiškai“ pradingę, o likusieji maknoja po mėšlą kone iki kelių…

Nepranešė apie gaišenas

Situacijos kartu aiškintis pasikvietėme Šilutės r. valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistus. Tiesa, ištraukti padirbėti šiltame kabinete sėdinčius valdininkus nebuvo taip paprasta. Tirti skundą jie sutiko tik po kelių skambučių.

Atvykęs apžiūrėti ūkininko sodybos Petrelių kaime Šilutės r. valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyr. veterinarijos gydytojas inspektorius V.Šimėnas konstatavo, kad tvarkos aplink akivaizdžiai trūksta. Nudvėsusių veršių lauke nebuvo matyti.

Iškviestas kitame kaime gyvenantis ūkio šeimininkas prisipažino, kad du kritę gyvuliai tikrai yra. Jo teigimu, jie išputo priėdę kombinuotųjų pašarų ir nudvėsė. Tai įvyko audros metu iš sekmadienio į pirmadienį. Vyras teisinosi, kad gaišenų per kelias dienas nesutvarkė, nes nebespėjo per kitus darbus. Apie gaišenas jis taip pat nepranešė atsakingoms institucijoms.

Pagal įstatymą, už gyvūnų gaišenų tvarkymą yra atsakingas teritorijos, kurioje rasta gaišena, savininkas. Nugaišus ūkinės paskirties gyvūnams, gyvūnų savininkai privalo apie tai nedelsdami pranešti rajono VMVT ar privačiam veterinarijos gydytojui.

Visi nugaišę gyvuliai turi būti surinkti ir nuvežti utilizuoti į  gyvūninių atliekų perdirbimo įmonę UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“.fui karves

Nepasitvirtino teiginys, jog galvijai marinami badu, mat tvarte ir lauke vaikštinėjantys veršeliai neatrodė išbadėję ar perkarę. Jiems padėta pašarų, vandens atsigerti.

Iš pradingusių galvijų – šašlykas?

Inspektorius ūkyje pastebėjo ir kitų pažeidimų. VMV tarnybai buvo deklaruota, kad ūkininkas laiko 34 galvijus, tačiau jų visų jis neturėjo. Pradėjus ieškoti galų gale, paaiškėjo, kad 7 galvijus vyras pardavė, bet, jo teigimu, irgi kaip tik prieš pora dienų, todėl dokumentų nespėjo sutvarkyti.

Suskaičiavus parduotus ir nugaišusius gyvulius net ne matematikui aišku, jog trūksta dar 5 gyvulių. Sutrikęs ūkininkas komentavo, jog jie greičiausiai pasimetė ganiavos metu, gal prisiplakė prie kitos bandos. Vyras sakė tikintis, kad jie dar atsiras…

„Netvarka. 5 gyvulių neranda, nepraneša policijai, kad dingo. Dabar laukia, kol atsiras, arba nesako teisybės. Gal nuskendo, gal pavogė, gal kas šašlykus iškepė, jei jau nesirūpina savo gyvuliais“, – svarstė V.Šimėnas.

Pasak V.Šimėno, šiame ūkyje ne tik netvarkinga dokumentų apskaita, bet ir yra gyvūnų gerovės, higienos reikalavimų pažeidimų. Iš tvarto, kuriame glaudžiasi veršeliai, mėšlas neišvežamas, jis įmirkęs, todėl gyvuliai neturi sausos vietos atsigulti.

Ir aptverta teritorija, po kurią laisvai vaikšto veršiai, irgi šlapia, į žemę gyvulių kojos susminga iki kelių. Ūkininkas įspėtas susitvarkyti.

„Mėšlo daugybė, gyvuliams sunku net į tvartą iš lauko įeiti. Ką gyvuliai darys, jei pašaltų iki minus 20 laipsnių? Rasi dar penkis pastipusius!“ – piktinosi inspektorius. Jis ūkininkui aiškino, jog gyvuliai gali ir žiemos metu vaikščioti po lauką, bet jiems turi būti užuovėja, vieta sausai atsigulti.

apsileides ukininkas iejimas i tvartaNubaustas 20 Lt bauda

VMVT specialistai iš ūkininko pareikalavo kitą dieną pristatyti į tarnybą visus reikiamus dokumentus, būtinai susisiekti su „Rietavo veterinarine sanitarija“ ir sutvarkyti gaišenas. Petrelių kaimo ūkininko pažeidimai buvo svarstyti, jis nubaustas. Pagal įstatymą už įvairius VMVT pažeidimus galima skirti baudą nuo 20 iki 1000 litų. Kadangi ūkininkas baudžiamas pirmą kartą, jam paskirta minimali 20 Lt bauda.

Bet jei pažeidėjas suskumba baudą sumokėti per 10 dienų, užtenka valstybei pervesti pusę paskirtos baudos. Tad Petrelių ūkininkas dėl gyvulių nepriežiūros neteko 10 litų. Aišku, dar prisidėjo nuostoliai dėl kritusių veršių ir jų utilizavimo.

Ūkininkas „Šilutės naujienoms“ sakė, jog sutinka su visais išvardintais pažeidimais, pripažįsta ir savo aplaidumą. Vyras aiškino, kad prieš porą metų ūkininkavimas buvo pagrindinis jo pragyvenimo šaltinis, laikė apie 100 galvijų. Dabar, pasikeitus situacijai (aplink ūkį supirkta daug žemių, nebėra kur ganyti gyvulius), ruošiasi išparduoti visus gyvulius ir nebeūkininkauti.

Vyr. veterinarijos gydytojas inspektorius V.Šimėnas informavo, kad dėl šalutinių gyvūnų produktų tvarkymo šiemet buvo gautas vienas skundas. Pranešta, kad katytiškis vietoj malkų krosnį kūreno gyvulių kaulais. Kaulai iš skerdyklų taip pat turi būti išvežami utilizuoti. Šis skundas pasitvirtino. Katytiškis gavo baudą.