Apsisaugoti nuo uodų padės eteriniai aliejai ir malta kava

Tikriausiai teko girdėti pasakymą: „jei bus nors vienas uodas, tai jis būtinai kąs mane“. Tikra tiesa, kad vieni žmonės uodams patrauklesni nei kiti, sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Raimonda Truncė.

Pixabay.com nuotr.

Nulinę kraujo grupę turinčius žmones uodai gelia dukart dažniau, nei turinčius A grupę, jie renkasi labiau sušilusį žmogų ir kuo daugiau iškvepiama anglies dvideginio – tuo labiau kimba uodai. Uodams labiau patinka vaikai nei suaugę ir šviesiaplaukiai žmonės nei tamsiaplaukiai. Besiruošdami į gamtą venkite mėlynos ir kitų tamsių spalvų drabužių, nes jie du kartus labiau traukia uodus nei šviesios spalvos.


Eteriniai aliejai ir kava

Ši drėgna vasara ypač palanki veistis kraujasiurbiams, kurių dauginimuisi reikalinga drėgmė, todėl ypač aktualu apsaugos priemonės. „Pirmoji ir svarbiausia apsauga – tinkama apranga. Rinkitės šviesius, sintetinio audinio, sportavimui skirtus rūbus, nes medvilniniai ir lininiai lengviau „įkandami“ uodams. Uodai nemėgsta aštrių kvapų, todėl rinkitės natūralius eterinius aliejus – pipirmėtės, citrinžolės, gvazdikėlių ar jų mišinį. Efektyviausias gvazdikėlių aliejus, tačiau dėl specifinio kvapo dalis žmonių jo nemėgsta, todėl jį galima maišyti su mėtos ar citrinžolės aliejais. Tai natūralios priemonės, jos tinka ir vaikams, jas reikia naudoti dažniau nei cheminius repelentus“, – vardija vaistininkė.

Stovyklaujant ar leidžiant laiką pavėsinėje, patariama pasigaminti vabzdžius atbaidančias priemones. Į karščiui atsparų indelį įdėti 2-3 valgomuosius šaukštus maltos kavos ir ją padegti, mat smilkstanti kava puikiai atbaido uodus. Norint sustiprinti poveikį – galima įmaišyti maltų gvazdikėlių.

„Renkantis cheminius repelentus, svarbu atkreipti dėmesį į jų sudedamąsias dalis, ypač, jei esate linkę į alergines reakcijas. Cheminius repelentus būtina naudoti ypač atsargiai, kad jų nepatektų į gleivines, akis ar burną, todėl negalima purkšti tiesiogiai aplink galvą. Verčiau įsipurkšti kiek priemonės į delną ir tada tepti kaklą ar už ausų – taip išvengsite preparato patekimo į gleivines“, – pataria ji.

Keliaujant su vaikais, reikėtų nepamiršti uždangalų vežimėliams, ant kurių taip pat galima užlašinti kelis lašus eterinio aliejaus.

Įkandus – svogūnas arba actas

Visas priemones rekomenduojama naudoti 10-15 min. prieš atvykstant į gamtą. Ypač derėtų apsaugoti vaikus, norint išvengti sukandimų ir galimų alerginių reakcijų.
Jei visgi nepavyko apsisaugoti, venkite kasyti įkastą vietą, nes oda jau yra pažeista ir lengvai formuojasi žaizdelės, per kurias gali patekti užkratas. Galite naudoti vaistinėje įsigytas priemones, malšinančias niežulį bei patinimą. Galite panaudoti ir aplink dažnai turimas priemones – niežtinčią vietą patrinkite svogūnu ar svogūno laiško vidine puse, citrinos griežinėliu, patepti skiesto acto tirpalu.

Alergiškiems žmonėms po uodo įkandimo rekomenduojama išgerti vaistą nuo alergijos – tai sumažins galimas reakcijas, tinimą bei apmalšins niežulį.