APVA planuoja skelbti 40 mln. eurų kvietimą saulėms elektrinėms įsirengti

Gyventojai, ketinantys tapti gaminančiais vartotojais, jau gali pradėti ruoštis įsirengti nuosavą saulės elektrinę, praneša Energetikos ministerija.

Šiam kvietimui numatyta 40 mln. eurų. Paraiškas administruosianti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kvietimą norintiems gauti valstybės dotaciją saulės elektrinės įsirengimui planuoja paskelbti jau šį mėnesį. Iki metų pabaigos planuojama paskelbti dar kelis kvietimus, taip pat įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių parkų. Tam planuojama skirti dar 50 mln. eurų.

Skelbiama, kad vien per 2021–2022 metus daugiau nei 42 tūkst. namų ūkių skirta beveik 110 mln. eurų valstybės dotacijų gyventojų saulės elektrinėms. Artėjanti dar viena 40 mln. Eur parama – dar vienas žingsnis, priartinantis prie tikslo, kad jau 2030 m. kas trečias namų ūkis elektros energiją gamintųsi pats.

Vietoj ankstesnio konkurso, kai gyventojai galėjo teikti paraiškas konkurso tvarka ribotą laiką, dabar organizuojama tęstinė atranka. Tai leis kreiptis finansavimo nebe 1, o 6 mėnesius, arba tol, kol prašoma suma pasieks numatytą kvietimui biudžetą. Paramą galės gauti ir tie namų ūkiai, kuriuose fizinis asmuo arba juridinis asmuo vykdo ekonominę veiklą.

Saulės elektrines gyventojai turės įsirengti per 9 mėn., tačiau jie jau dabar yra raginami susipažinti su finansavimo sąlygomis ir projektams keliamais reikalavimais, apsispręsti dėl būsimos elektrinės galios ir kreiptis į elektros skirstomųjų tinklų operatorių, kad gautų prijungimo sąlygas. Sąlygos, kurias reikės teikti kartu su paraiška, galios 90 dienų, per kurias gyventojai turėtų apsispręsti galutinai dėl elektrinės įsirengimo. Tuomet pasirašoma sutartis su elektros skirstomųjų tinklų operatoriumi ir prijungimo sąlygų galiojimas dar pratęsiamas 9 mėn. laikotarpiui.

Dotacijos dydis nesikeičia – skiriama 323 Eur su PVM už 1 kW įrengtosios saulės elektrinės galios, ir 243 Eurai su PVM už 1 kW, kai didinama jau įrengtos saulės elektrinės galia, nebestatant inverterio.

Gaminančių vartotojų skaičius pastaruosius du metus Lietuvoje auga, dauguma jų naudojasi valstybės dotacijomis. Palyginimui, 2021 m. pabaigoje gaminančių vartotojų buvo 18,8 tūkst., pernai metų pabaigoje – jau virš 42 tūkst., o per 3 šių metų mėnesius jų skaičius jau viršija 50 tūkst. Visų jų saulės elektrinės sugeneruoja daugiau nei 550 MW elektros energijos.

Dauguma gaminančių vartotojų – 93,6 proc. – fiziniai asmenys, likę 7,7 proc. – juridiniai asmenys. Tai reiškia, kad Lietuvoje elektra savarankiškai apsirūpina virš 46 tūkst. namų ūkių ir beveik 4000 įmonių bei organizacijų.

Aktyviausiai į savo energetinį savarankiškumą investuoja didžiųjų savivaldybių gyventojai, apie 45 proc. gaminančių vartotojų gyvena Vilniaus ir Kauno miestuose bei savivaldybėse. Klaipėdos rajono gyventojai aktyvesni už Klaipėdos miesto gyventojus: Klaipėdos mieste 2022 m. atsirado 539 nauji gaminantys vartotojais, o rajone – 1286.

ELTA inf.