Ar bus apginti daugiabučių namų savininkai nuo šilumininkų?

pinigaiSeimo Ekonomikos komiteto pirmininkas R. Žemaitaitis užregistravo Šilumos ūkio įstatymo 25 straipsnio ir atitinkamas Civilinio kodekso pataisas, kuriomis siūloma apginti daugiabučio namo savininkų interesus ir užkirsti kelią šilumos tiekėjų savivalei, teikiant nepagrįstas sąskaitas už bendrojo naudojimo patalpų šildymą tais atvejais, kai patalpos yra visai nešildomos.

Ši problema yra itin opi Lietuvos gyventojams: šildymo sąskaitos už gyvenamąsias patalpas kiekvieną žiemą vis muša naujus rekordus. Daugiabučių namų gyventojų kišenes dar labiau patuština mokestis už bendrojo naudojimo patalpų, kurioms priskiriami rūsiai, laiptinės, koridoriai, sandėliai ir kitos patalpos daugiabučiame name, šildymą. Išimtiniai atvejai yra tie, kuomet daugiabučių namų gyventojai yra priversti mokėti už bendrojo naudojimo patalpas netgi tais atvejais, kuomet jos yra visiškai nešildomos, kadangi yra atjungta visa šildymo sistema. Suprantama, kad dar vienas papildomas mokestis už paslaugą, kuri yra netiekiama, kelia didelį pasipiktinimą gyventojų tarpe.

Svarbu pažymėti, kad tokioje padėtyje atsidūrusių gyventojų yra ne mažai: bendrojo naudojimo patalpų šildymo sistemos yra atjungtos Klaipėdoje 40 daugiabučių, tokių namų yra ir Šilutėje, bei Šilalėje. Neabejotina, kad kituose miestuose tokioje padėtyje atsidūrusių gyventojų taip pat atsirastų.

Galbūt ši problema nebūtų tokia aktuali, jeigu bent mokestis už nešildomas bendrojo naudojimo patalpas būtų simbolinis. Tačiau šilumos tiekėjai šiose situacijose nesikuklina ir gyventojams už nešildomas bendrojo naudojimo patalpas atsiunčia sąskaitas, kurios šią žiemą siekė iki 50 Lt. Nenuostabu, kad tokios sąskaitos už paslaugas, kurios yra netiekiamos, piktina daugiabučių namų gyventojus, ypač mažas pajamas gaunančius.

Ekonomikos komiteto pirmininkui R. Žemaitaičiui ši gyventojų problema yra žinoma: siekdamas spręsti esamą padėtį, jis pateikė Šilumos ūkio įstatymo 25 straipsnio projektą, kuriuo siūloma netaikyti apmokėjimus už bendrojo naudojimo patalpas, kuriose šildymo sistema yra atjungta. Gal taip bus apginti daugiabučio namo savininkų finansiniai interesai ir užkirstas kelią šilumos tiekėjų savivalei, teikiant nepagrįstas sąskaitas už nešildomas bendrojo naudojimo patalpas?