Ar būtina vartoti papildus sportuojant?

Treniruotės ir mankšta – puikūs būdai palaikyti formą ir pagerinti sveikatą. Tačiau jie taip pat sukelia organizmui nemažai krūvių, su kuriais jis paprastai nesusiduria kasdieniame gyvenime. Mankštindamiesi taip stipriai apkraunate savo kūną, kad jo raumenyse iš tikrųjų atsiranda mažyčiai mikroįtrūkimai. Štai kodėl po treniruotės galite jausti skausmą – tai ženklas, kad raumenys atsistato stipresni nei anksčiau. Tačiau, kai sportuojame, mūsų organizmas laikinai išeikvoja tam tikras maistines medžiagas. Tai ypač aktualu, jei nesate įpratę reguliariai treniruotis arba tik pradedate sportuoti. Jei sportuojate dažnai, geriausia valgyti subalansuotą maistą, kuriame gausu vitaminų ir mineralų iš natūralių šaltinių, pavyzdžiui, vaisių, daržovių, ankštinių augalų, riešutų ir neskaldytų grūdų. Šiame straipsnyje Rawpowders.lt ekspertai dalinasi, ar sportuojant reikia papildų ir kokie yra geriausi vitaminai treniruotėms…

Kodėl svarbu vartoti papildus sportuojant?

Sportuojant svarbu vartoti papildus, nes jie suteikia organizmui papildomų maistinių medžiagų, reikalingų raumeniniam audiniui kurti ir atkurti. Jei papildų nevartojate, ne tik labiau apkraunate savo kūną, bet ir sumažinate raumenų priaugimo ir traumų tikimybę. Pratimai verčia jus prakaituoti ir laužo raumenis. Taip pat padidėja širdies ritmas, todėl jūsų organizmas gali sunaudoti daugiau natūralių tam tikrų vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, B grupės vitaminų, geležies ir kalcio, atsargų. Todėl sportuojant gali prireikti vartoti multivitaminų arba mineralų, arba ir vieno, ir kito. Pratimai taip pat išeikvoja jūsų organizmo elektrolitus – mineralus, kurie padeda organizmui tinkamai funkcionuoti. Jei sportuojate ilgiau nei valandą, gali prireikti vartoti elektrolitų papildų.

Kūno poreikiai fizinio krūvio metu

Pratimai yra veikla, kurią beveik visi atliekame, nesvarbu, ar tai suvokiame, ar ne. Tai bet kokia veikla, dėl kurios išpilame prakaitą, padažnėja širdies ritmas ir padidėja arba palaikoma kūno temperatūra. Vidutiniškai žmogus mankštinasi 60 minučių per dieną, 5 dienas per savaitę. Tačiau tik nedaugelis žino, kad fizinio aktyvumo metu mūsų organizmo mitybos poreikiai iš tikrųjų padidėja. Fiziniai pratimai sukelia daugybę biocheminių įvykių, kurie sutrikdo normalų organizmo funkcionavimą. Dėl to mūsų organizmas turi pakeisti prarastas medžiagas.

Jei reguliariai mankštinatės, jūsų organizmui reikės daugiau tam tikrų vitaminų ir mineralų nei įprastai. Tai B grupės vitaminai, kalcis, geležis, magnis, kalis, natris ir cinkas. Yra keletas kitų maistinių medžiagų, į kurias taip pat gali tekti atkreipti didesnį dėmesį, jei sportuojate. – Baltymai padeda kurti ir atkurti raumenis po treniruotės. Jos taip pat svarbios jūsų sveikatai ir gerai savijautai apskritai, todėl patartina suvartoti šiek tiek daugiau baltymų nei paprastai. – Kreatinas padeda raumenims greitai ir efektyviai kurti energiją. Jis taip pat naudojamas fosfokreatinui, iš kurio gaminamas ATP, t. y. energija, kurią raumenys naudoja susitraukimams. – Glutaminas yra aminorūgštis, padedanti raumenims greičiau atsistatyti. Jūsų organizmas pats pasigamina šiek tiek glutamino, tačiau kai sportuojate, jo reikia daugiau. – BCAA ir HMB yra aminorūgštys, kurios taip pat padeda raumenims atsigauti po treniruotės. BCAA ypač svarbios, kai intensyviai treniruojatės. – Vitamino D sunku gauti su maistu, o sportuojant – dar sunkiau. – Vitaminas C padeda atkurti raumenis ir mažina pieno rūgšties kiekį, kurį gamina jūsų organizmas.

5 vitaminai geresniems sportiniams rezultatams pasiekti

  • Vitaminas B12 gali padėti sumažinti tam tikrų rūšių fizinio krūvio sukeltą raumenų skausmą, įskaitant skausmą, kurį sukelia susikaupusi pieno rūgštis. Jis taip pat gali būti naudingas siekiant išvengti raumenų silpnumo arba jį gydyti.
  • Vitaminas B6 reikalingas serotoninui, kuris padeda reguliuoti tokias emocijas kaip stresas, nerimas ir panikos priepuoliai, gaminti. Kai sportuojate, jūsų organizmas išskiria tam tikrus hormonus, kurie gali sukelti nerimo ir streso jausmą. Vitaminas B6 gali padėti sumažinti šiuos jausmus, kad galėtumėte susitelkti į treniruotę.
  • Vitaminas C yra svarbus raumenims atkurti, todėl vitamino C papildų vartojimas sportuojant gali padėti išvengti skausmo. 
  • Vitaminas E naudojamas raumenų audiniui skaidyti, kai sportuojate, todėl treniruočių metu organizmas jo naudoja daugiau. Vitamino E papildai gali padėti išvengti raumenų pažeidimų, todėl gali sumažėti traumų rizika.
  • Vitaminas D – šis vitaminas naudingas ir sportininkams, ir nesportuojantiems, nes jis mažina uždegimus ir gerina sportinę veiklą. 

4 mineralai, kurie sustiprins jūsų kūną fizinio krūvio metu

Kalcis 

Tai svarbiausias mineralas kaulų sveikatai, be to, jis padeda gerinti raumenų jėgą. Tačiau vyrauja klaidinga nuomonė, kad pienas yra vienintelis kalcio šaltinis. Iš tikrųjų jo yra įvairiuose maisto produktuose

Magnis 

Šis mineralas svarbus daugeliui organizmo funkcijų, įskaitant širdies ritmo reguliavimą, raumenų atpalaidavimą, geros imuninės sistemos palaikymą ir ramaus miego skatinimą. 

Geležis 

Šis mineralas randamas raudonoje mėsoje ir padeda kraujui pernešti deguonį į raumenis. Ji labai svarbi sportininkams, kurie atlieka didelio intensyvumo treniruotes, nes gali sumažinti nuovargio riziką ir pagerinti rezultatus. 

Cinkas

Cinko reikia baltymams, kurie padeda formuoti raumenis ir stiprinti organizmą, gaminti. Jis taip pat gali padėti sumažinti riziką peršalti ar užsikrėsti infekcija, kai sportuojate.

Fiziniai pratimai yra svarbi sveikos ir geros fizinės būklės palaikymo dalis, tačiau jie taip pat kelia didelį krūvį organizmui. Mankštinantis reikia daugiau energijos, hidratacijos, baltymų, angliavandenių ir mineralinių medžiagų. Kasdien vartojami multivitaminų ir mineralų papildai gali padėti užtikrinti, kad gausite pakankamai visų šių maistinių medžiagų. Rawpowders.lt el. parduotuvėje rasite platų pasirinkimą įvairiausių papildų ir vitaminų sportuojantiems.