Ar esate kuklus? Kaip tapti drąsesniam? +Testas

cute girl shy smiley-wideVieni kuklumą vadina mielu, geru charakterio bruožu, kiti – trūkumu. Kukliam, droviam žmogui šiandieniame pasaulyje nelengva išgyventi. Kaip iš tiesų yra su ta išskirtinai žmogiška savybe? Juk ar galite įsivaizduoti medį, kuris nustotų augti, nes užstos saulę mažiems augalėliams…

Jei kuklaus darbuotojo darbo kokybė auga, jis aktyvus, priima puikius sprendimus, o jo atlyginimas, palyginti su kitais kolegomis, kyla labai mažai arba visai nedidėja, bet jam gerai – jaudintis nereikia. Tačiau jei kuklumas pradeda trukdyti savigarbai, šį bruožą galima vertinti kaip neigiamą.

Viena iš baimės rūšių

Drovumas paprastai pasireiškia socialinėse situacijose kaip nejaukumas, pernelyg didelis jaudulys, socialinė fobija.

„Tai viena iš baimės rūšių, kaip ir aukščio ar vorų baimė. Tik jos pasekmės kur kas skaudesnės! Bijodamas aukščio žmogus tiesiog nelipa aukštai, o štai neįveikiamas drovumas gyvenimą gali tiesiog suparalyžiuoti – paveikti visas sritis: darbą, karjerą, bendravimą, mokslus – sužlugdyti asmenybę!

Bijančiam viešai kalbėti žmogui sunkiau susirasti darbą, naujų draugų, sukurti šeimą, siekti karjeros. Pradžioje drovumas gali pasireikšti tik kaip socialinė baimė, paskui kaip psichologinis sutrikimas ir galiausiai išsivystyti į rimtą ligą“, – perspėja specialistai.

Drovumas dažnai susijęs ne tik su psichologiniu, bet ir su fiziniu diskomfortu: žmogus parausta, pradeda prakaituoti, drebėti, sutrinka kalba, ima svaigti galva, kartais net trumpam netenkama realybės nuovokos.

Tai įprasti streso požymiai, natūrali organizmo reakcija į jį: pakyla kraujospūdis, įkaitęs nuo įtampos organizmas ima vėsintis, tad pradeda pilti prakaitas, be to, ramybės neduoda mintys: apsikvailinau, esu netikęs, esu nepatrauklus…

Kaip paslėpti nerimą?

Socialinis nerimas išnyksta, kai žmogus išmoksta jį išgyventi: ilgiau ir dažniau patekdamas į keblias situacijas jis įgauna pasitikėjimo savimi, randa savitų būdų, kaip nekreipti dėmesio į perdėto drovumo pasireiškimus. Štai kelios gudrybės, kaip paslėpti išorinius drovumo požymius.

Kvėpavimas. Jei pajutote, kad sutriko kvėpavimas, susikaupkite ir mintyse kartokite: „Įkvėpti – iškvėpti, įkvėpti – iškvėpti!“ Pagal šį ritmą pasistenkite sureguliuoti kvėpavimą. Nesijaudinkite, kad praleisite dalį pokalbio – atgavę orą, kartu ir balsą, paprašykite patikslinti informaciją.

Klausa. Kai kada nuo pernelyg didelio drovumo suprastėja klausa ir žmogus tik linksi galva, šypsosi. Tai trikdo pašnekovą, atrodo įtartinai, tad derėtų retsykiais nustebti: „Nejaugi?“, ar pasidžiaugti: „Puiku!“, arba pašnekovo paprašyti pakartoti sakinį.

Gurgimas pilve. Nebandykite sklindančių garsų nutildyti sulaikę kvėpavimą, susiraitę kėdėje ar pradėję itin garsiai kalbėti. Atsipalaiduokite, lygiai kvėpuokite ir pasistenkite gurgimą užmiršti. Prieš eidami į svarbų susitikimą lengvai užkąskite.

Kalba. Jei savimi nepasitikite, geriau nieko nekalbėkite: tyla – gera byla! Tačiau jei jaučiate, kad pasisakyti visgi teks, kalbėkite lėtai, apsvarstykite kiekvieną žodį.

Rankos. Susijaudinimą išduoda neramios rankos: pirštai lygina drabužius, suka plaukų sruogą ar sagą. Šiuo atveju rankose geriausia laikyti puodelį su kava, lazdelę arba rašiklį ir per pokalbį bloknote pasižymėti pastabas – pašnekovui sudarysite itin teigiamą įspūdį.

Būtina treniruotis

Minėtos gudrybės padės paslėpti socialinį nerimą, bet norint jį įveikti reikia uoliai dirbti su savimi, treniruotis.

Kasdien viešose vietose pakalbinkite bent du tris nepažįstamus žmones. Tam idealiai tinka parduotuvių konsultantai, pardavėjai. Užduokite įvairius klausimus ir jei ko nors nesupratote, nesivaržykite klausti dar kartą: informuoti pirkėjus – jų darbas.

Įsivaizduokite, kad turite be priekaištų suvaidinti tam tikrą vaidmenį. Jei žinote konkrečią situaciją, pavyzdžiui, pokalbis dėl darbo, paprašykite su jumis kartu pažaisti draugę ar vyrą. Ir nenuliūskite, jei pirmasis blynas bus prisvilęs: ieškant darbo apie 30 pokalbių su darbdaviais – visiškai normalu!

Įsipareigokite globoti už jus kur kas drovesnį žmogų. Padėdami jam tapsite drąsesnis.

Renginyje suraskite savimi pasitikintį, drąsų žmogų, atidžiai stebėkite ir pabandykite jo manieras, žodžius pritaikyti sau.
Išmokite ką nors įdomaus, nauja: linksmų istorijų, groti gitara, šokti, skaitykite žurnalus, domėkitės meno, mados ar politikos naujienomis – progai pasitaikius netylėkite, išsakykite savo nuomonę.

Ypatinga drovumo rūšis: pokalbis telefonu. Treniruokitės susirinkdami telefonu informaciją apie parduotuvių asortimentą, grožio ar buitines paslaugas. Atsipalaiduokite, būkite ramūs – juk padėti telefono ragelį ar nuspausti mygtuką galite bet kurią akimirką. Ir nesvarbu, kokią nuomonę apie jus susidarys pašnekovas – jis gi nei jus mato, nei pažįsta!

TESTAS: ar esate kuklus?

Į pateiktus teiginius atsakykite „taip“ arba „ne“.

A dalis

1) Jei vakarėlyje jūsų apdaras ryškiai išsiskiria iš kitų žmonių, jaučiatės nejaukiai.
2) Įsižeisite, jei kas perskaitys jūsų dienoraštį ar asmeninę korespondenciją.
3) Vengiate ką nors pasikviesti kartu papietauti, nes bijote, kad žmogus atsisakys.
4) Pakviestas dalyvauti nežinomame renginyje greičiausiai atsisakysite.
5) Pavėlavę į susirinkimą bijote įeiti į patalpą – visų žvilgsniai vienu metu nukryps į jus.
6) Kalbėdami prieš auditoriją negalite atplėšti akių nuo teksto, net jei jį ir mokate mintinai.
7) Vakarėlyje ar šokiuose ramstote sienas, nes manote, kad esate ne itin patrauklus, nemokate grakščiai judėti.
8) Vengiate pasakoti anekdotus ar linksmas istorijas – pastebėję, kad jūsų įdėmiai klauso, sutrinkate ir pamirštate, apie ką kalbėjote.

B dalis

9) Jei ant kažko pykstate, visada leidžiate tai suprasti.
10) Mėgstate viešose vietose rodytis madingai ir elegantiškai apsirengę.
11) Noriai dalyvaujate varžybose, nesvarbu, ar esate puikiai joms pasirengę, ar ne.
12) Jei kažko nesuprantate, nesidrovite aiškintis tol, kol tampa viskas aišku.
13) Paplūdimyje ar baseine nesivaržote dėvėti maudymosi kostiumą.
14) Kai šokiuose ar sporto klube treneriui reikia partnerio kažką pademonstruoti, visada tikitės, kad išsirinks būtent jus.
15) Jums patinka girdėti malonius atsiliepimus apie save ir savo darbą.
16) Tapę pokštų objektu, niekada nesupykstate ir juokiatės kartu su kitais.

TESTO rezultatai

Suskaičiuokite teigiamus A dalies ir neigiamus B dalies atsakymus, sudėkite gautus skaičius ir sužinokite, ar esate kuklus.
Nuo 14 iki 16 taškų. Jūs labai kuklus. Per daug sureikšminate tai, ką kiti mano apie jūsų figūrą, išvaizdą, intelektą arba bendravimo įgūdžius. Laikas tapti nepriklausomam ir garbingai ginti savo nuomonę!

Nuo 10 iki 13 taškų. Aplinkinių nuomonė jums svarbi ir tai kartais gali tapti nemalonumų priežastimi. Reikia išmokti atsipalaiduoti, tuomet pavyks atsikratyti baimės būti nepripažintam visuomenėje.

Nuo 7 iki 9 taškų. Kuklumas – viena iš jūsų charakterio savybių, kurią jums neblogai sekasi valdyti. Peržiūrėkite dar kartą klausimų sąrašą, kad atrastumėte silpniausią savo vietą: intelektas (atsakymai „taip“ į 2 ir 6; „ne“ į 12 ir 15), išorė (atsakymai „taip“ į 1 ir 5; „ne“ į 10 ir 13); socialinė padėtis (atsakymai „taip“ į 3 ir 8; „ne“ į 9 ir 16); fiziniai duomenys („taip“ į 4 ir 7; „ne“ į 11 ir 14).

Nuo 3 iki 6 taškų. Gyvenime ryžtingai einate savo keliu, bet jums įdomi ir aplinkinių nuomonė. Tai optimalus sprendimas!
Nuo 0 iki 2 taškų. Kitų nuomonė jums visai neįdomi. Plaukiate savo kryptimi nesidairydami į šalis, į aplinkinius žiūrėdami šaltai ir abejingai. Šiek tiek dėmesio kitiems jūsų gyvenimą padarytų įdomesnį ir lengvesnį.