Ar esate matę kaip žydi ąžuolai?

Pavasarį akį traukia žydintys sodai: vyšnios, slyvos, obelys... O ar esate matę kaip žydi ąžuolai?

Ąžuolų žiedai.

Ąžuolas žydi gegužės mėnesį, besiskleidžiant lapams, žydėjimas trunka 4–7 dienas. Ąžuolas – vienanamis medis, kurio moteriški ir vyriški žiedai sukrauti ant to paties medžio. Vyriški žiedai neryškūs, ilgi (3-4 cm ilgio), nusvirę plonais žirginėliais, kurie sudaryti iš 10 ar daugiau žalių žiedelių. Jie išskiria žiedadulkes, kurios apdulkina moteriškus žiedus.

Ąžuolų moteriški žiedai daug mažesni ir mažiau pastebimi. Jie statūs, kolbutės pavidalo, rausvais pakraščiais, susitelkę į pavienius žiedynus. Po apdulkinimo moteriški žiedai išsivysto į giles, ąžuolo sėklas. Įdomu tai, kad ąžuolo gilės – didžiausios šalies miškų medžių sėklos, 1000 gilių sveria net 2-3 kg.

Skirtingai nei kai kurių kitų augalų, ąžuolo žiedai nėra naudojami kulinariniais ar medicininiais tikslais, tačiau jie atlieka svarbų vaidmenį dauginantis ąžuolams ir yra esminė ekosistemos dalis, aprūpinanti maistu laukinės gamtos atstovus. Ąžuolo gilės tinkamos kaip pašaras kiaulėms, kurios praeityje jomis ir buvo maitinamos. Jas noriai ėda dalis žinduolių gyvūnų, tokie kaip taurieji elniai (rudenį jos sudaro iki 25 % jų maisto raciono), šernai, voverės, pelės ir kiti graužikai. Labiausiai giles mėgsta kėkštai – vienu kartu savo žiočių maiše gali neštis iki 6 gilių, o slapsto jas nuo kelių metrų iki kelių kilometrų spinduliu. Dažnai slepia saulėtose, atvirose ganyklose, pievose – tokios vietos ypač tinkamos ąžuolams augti. Taigi, jei pievoje, toliau nuo miško pamatote ąžuolą, tikėtina, kad jį pasodino kėkštas.

Ąžuolai planetoje atsirado prieš 65 milijonus metų. Per tokį milžinišką laikotarpį vystėsi, atsirado ir nyko begalė rūšių, tačiau šie medžiai išliko. Kaip teigia mokslininkai, pagrindinė to priežastis, jog ąžuolo sėklos apsaugotos kietu kevalu. Ąžuolo gilės ir lapai yra apsitraukę rūgštiniu apvalkalu, dėl to labiau apsaugoti nuo grybų ir vabzdžių grėsmių.

Medžio stiprybė – ne tik šaknyse, žydėjimas parodo jo gyvybingumą. Nors ąžuolai tvirti ir galingi medžiai, juos taip pat privalome saugoti nuo žalą galinčių padaryti faktorių, žmogaus ūkinės veiklos žalos.

Pagal Valstybinės miškų tarnybos inf.