Ar galime maitintis greitai ir sveikai?

file61716831 fotolia 53134656 subscription xxlTikrai taip, jei pasitelksime bent kiek vaizduotės ir nebijosime paeksperimentuoti – įsitikinęs „Lieknėjimo akademijos“ sveikos mitybos ir gyvensenos specialistas Tomas Lenart.

Ar gali būti sveikas „greitas maistas“?

„Greitas maistas“ dažniausiai mums asocijuojasi su užkandinėmis, kur galime įsigyti skanaus, riebaus, saldaus, sūraus, tačiau labai mažos mitybinės vertės maisto. Šiai kategorijai, ko gero, turėtume priskirti ir pusfabrikačius, parduodamus prekybos centruose.

„Jei maitinamės kavinėse ar kitose viešojo maitinimo įstaigose, „greito“ arba „lėto“ maisto sąvoka yra labai sąlygina. Juk salotas, vaisių ar bet kokį kitą sveikesnį produktą galime įsigyti lygiai taip pat greitai kaip ir šlamštmaistį.

Reikėtų skirti bent šiek tiek laiko ir pasiieškoti, kur netoli nuo darbovietės galime įsigyti sveikesnio maisto. Be abejonės, rasime daug sveiko bei skanaus maisto“, – sako T.Lenart.

Geriausias pasirinkimas – vaisiai ir daržovės

Sveikiausias ir, ko gero, greičiausias maistas, kurį galime rinktis tiek užkąsti, tiek ir rimčiau pavalgyti, yra neapdoroti vaisiai ir daržovės. Tai gali būti obuoliai, kriaušės, slyvos, bananai, apelsinai, mandarinai, persikai, persimonai, kiviai, ananasai, melionai, arbūzai, morkos, ridikai, ropės, žiediniai kopūstai, agurkai, pomidorai ir daugybė kitų vaisių bei daržovių.

Kas gali būti greičiau nei nuplauti, nulupti ar nuskusti. Ir paruošta!

Vaisiai ir daržovės turi kelis privalumus: juose daug vitaminų ir mineralų, dažniausiai jie mažai kaloringi, tad padeda išsaugoti figūrą, greitai suteikia energijos ir pakankamai ilgai negenda.  Namie ar darbe visada galite turėti kelių rūšių produktų ir nesibaiminti, kad privalote juos suvalgyti iki darbo pabaigos arba kito greito termino.

Labai skanus ir sveikas maistas yra vaisių kokteiliai. Pavyzdžiui, bananų kokteilis su ananasu, kiviais ar bet kokiomis uogomis. Jei dar įdėsite ir varškės, bus ne tik skanu, bet ir sotu. Čia mūsų galimybes riboja tik vaizduotė.

Pusryčiams – košės

 Sotiems ir skaniems pusryčiams geras ir greitai paruošiamas pasirinkimas yra košės. Tai gali būti grikių, sorų, miežių, avižų ar kelių grūdų košės.

Parduotuvėse yra įvairių greitai paruošiamų košių, kurias pakanka užplikyti verdančiu vandeniu ir darbe pasigaminti paprasčiau nei kavą.

Namie ruošdami košes patys, visada galite jas gardinti džiovintais vaisiais, jei norite saldumo, arba džiovintomis daržovėmis ir prieskoniais, jei norite pikantiškumo.

Prie arbatos

„Prie arbatos puikus saldumynų pakaitalas yra džiovinti vaisiai arba natūralus medus. Nors šie produktai irgi pakankamai kaloringi, tačiau turi naudingų mineralų ir vitaminų, taip pat jais greičiau pasisotinsite ir mažiau suvalgysite. Tiesa, turėtumėte rinktis natūralius vaisius: slyvas, razinas, abrikosus, figas, datules, obuolius, kurie džiovinami natūraliai.

Ananasai, bananai, mangai yra verdami cukraus sirupe, todėl yra labiau saldainiai nei džiovinti vaisiai ir dažnai jų valgyti nevertėtų“, – pataria sveikos mitybos ir gyvensenos specialistas T.Lenart.

Pagrindinis patiekalas

Puikus pasirinkimas greitam ir sveikam pagrindiniam patiekalui gaminti yra šaldytos daržovės. Jų pasirinkimas didesniuose prekybos centruose yra pakankamai platus.

Ruošimas – sumesti į puodą, įdėti prieskonių, sviesto ar aliejaus pagal skonį ir patroškinti kelias ar keliolika minučių.
Jei norite sotumo, galite pagardinti fermentiniu sūriu.

Labai skubantiems

Jei neturite nėi akimirkos laiko maisto ruošai ir ketinate ką nors greitai įsigyti parduotuvėje, geras pasirinkimas yra natūralūs pieno produktai: varškė, jogurtas su sėlenomis ar su vaisiais. Taip pat – „pilno grūdo“ duonos gaminiai.