Ar išorinės reklamos mieste netrikdo praeivių ir vairuotojų?

isorines reklamos ziedine sankryzaReklama televizijoje, spaudoje ir gatvėje nori nenori į siūlomų prekių bei paslaugų rinką įtraukia ir mus, paprastus vartotojus. Tačiau niekas mūsų neklausia – norime to ar ne? Kiekvieną dieną gatvėje galime pamatyti vis spalvingesnių naujų reklamų, dygstančių kaip grybai po lietaus.

Visiška tiesa, kad sėkmė versle labai daug priklauso nuo reklamos – ar ji tinkamai padaryta, įrėminta, nuspalvinta, koks tekstas skelbia apie paslaugą ar akcijos žinią ir taip toliau. Svarbiausia – nedideliame afišos plote arba garso takelyje turi tilpti visi esminiai dalykai, kurie gali paveikti vartotoją.

Dar vienas labai svarbus dalykas – kur toji reklama publikuojama.
Išklausydami skaitytojo siūlymą atkreipti dėmesį į Šilutės mieste atsirandančias reklamas, pasidomėjome, ar visos jos legalios, kokiu būdu, kur, kaip ir už kiek reklaminiai tekstai, skelbimai gali būti kabinami ant sienų, pastatų fasadų, ar net tvorų.

Reklama – ne trikdanti nuogybė

Teko girdėti kelių vairuotojų nusiskundimus ir abejones, kad Šilutėje, Klaipėdos – Gluosnių gatvių žiedinėje sankryžoje, ties greta vykstančiomis statybomis, ant tvoros „išdygo“ keletas akį rėžiančių reklamų. Pasak vairuotojų, tokios reklamos trukdo susikaupti vairuojant, blaško pravažiuojančiųjų dėmesį ir vargu, ar yra legalios, nes publikuojamos ne itin tam tinkamoje vietoje. Taigi ar nekyla grėsmė vairuotojams, užsispoksojusiems į reklamas, padaryti avariją?

Kalbintas Šilutės r. savivaldybės vyriausiasis architektas Edmundas Benetis, išgirdęs šilutiškių nuogąstavimus, nevengė isorines reklamos pamario rpekybos centraspajuokauti, jog reklama – ne nuoga mergina, kuri galėtų sutrikdyti pravažiuojančiųjų dėmesį.

Pasak architekto, leidimai įrengti išorinę reklamą Šilutės mieste ir rajone išduodami bei panaikinami, vadovaujantis LR reklamos įstatymu, Ūkio ministro 2013 m. liepos 30 d. įsakymu patvirtintomis Išorinės reklamos įrengimo taisyklėmis.

Tiesa, norintieji savo veiklą ar paslaugas reklamuoti mieste (ar rajone) turi praeiti netrumpą biurokratijos kelią: derinti reklamos tekstą ir dizainą su vietos valdžia ir pateikti reikiamus dokumentus. Reklamos projektas turi būti suderintas su seniūnija, rajono Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriumi ir Kanceliarijos skyriaus atsakingu už kalbos tvarkymą darbuotoju (jei išorinė reklama pateikta su tekstu), VĮ „Klaipėdos regiono keliai“, policija (jei reklamos šalia kelio).

Išorinių reklamų kainos – vienos mažiausių

 

Kaip sakė vyr. architektas E.Benetis, Šilutės savivaldybėje išorinių reklamų kainos yra vienos mažiausių šalyje.

Pasiteiravę Šilutės seniūnijoje, kuri administruoja mieste esančias reklamas ir už jas renka mokesčius, sužinojome, kad gyventojai ar įmonės reklamuotis gali tik pateikę dokumentus, kurie atitinka Savivaldybės administracijos direktoriaus 2013 m. spalio 31 d. įsakymu patvirtintą „Leidimų įrengti išorinę reklamą Šilutės rajone“ išdavimo tvarkos aprašą.

Be jokių leidimų ir specialių suderinimų su seniūnija mieste gali būti statomos tik laikinosios reklamos, tokios, kurias matome pastatytas tiesiog ant šaligatvio eidami Lietuvininkų gatve, pro grožio paslaugų ar prekybos centrus.
Jei įmonė ar privatus asmuo nori pritvirtinti reklamą ilgesniam laikui, pavyzdžiui, ant kokio nors fasado, ar žaliojo ploto, miesto teritorijoje už 1 kv. m tenka mokėti 150 Lt kas mėnesį. Žaliuosiuose plotuose – 100 Lt už 1 kv. m.
Ne miesto teritorijoje išorinių reklamų įkainiai gerokai mažesni – apie 50 litų už 1 kv. m.

Tačiau tam, kad reklamą būtų galima tvirtinti ant kokio nors fasado, pastato ar tvoros, turi būti savininkų leidimai.
Pasak vyr. architekto E.Benečio, kalbant apie konkrečią reklamą prie žiedinės sankryžos, Klaipėdos ir Gluosnių gatvių sankirtoje, ją pakabinę užsakovai nepadarė jokių nusižengimų. Viskas suderinta ir su tvoros savininkais, ir su vietos policija, ir su kelininkais.

Trūksta griežtesnės kontrolės

isorine reklama laikinosKalbėdamas apie galiojantį „Leidimų įrengti išorinę reklamą Šilutės rajone“ išdavimo tvarkos aprašą, E.Benetis pripažino, jog kol kas Savivaldybėje nėra nustatyta konkrečios tvarkos, kaip kontroliuoti reklamuotojų pažeidimus, kokio dydžio jiems skirti baudas.

Pasak vyr. architekto, geriausias išorinių reklamų mieste pavyzdys yra ant prekybos centro „Pamarys“ tvarkingai ir skoningai pritvirtintos afišos.

„Jų daug, bet visos išdėliotos tvarkingai ir netrikdančiai“, – sakė E.Benetis.

Reklamos gamyba