Ar karo grėsmė artėja ir prie Lietuvos? Parduotuvių dar nešturmuojame, bet  neramu net paaugliams

Pastarųjų mėnesių įvykiai dėl kilusios politinės krizės tarp Maskvos ir Vakarų bei gausiai sutelktų Rusijos karių, supančių Ukrainą iš trijų pusių, daugeliui kyla nerimas.

Daug šilutiškių irgi su nerimu stebi, kaip Rusija telkia savo pajėgas šalia Ukrainos, Lenkijos ir Lietuvos. Asociatyvi nuotr.

Svarstome, ar vis dėlto kils karo banga? Ar tokia įtempta padėtis galiausiai išsispręs taikiu būdu? Be abejonės, kiekvieną kankina nerimas, ar tokie veiksmai, jei vis tik karas įsiplieks Ukrainoje, neatsiris iki mūsų šalies? O kas tada?

Tiek žiniasklaidoje, tiek socialiniuose tinkluose apstu įvairios informacijos, kad ir mes, lietuviai, turime ruoštis karui. Kad ši grėsminga situacija, kurią dabar išgyvena Ukraina, vienaip ar kitaip palies ir Lietuvą. O kas, jeigu tai – tiesa?

Ko siekė, tą ir gavo?

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas siekė konfrontacijos su Vakarais ir ją gavo. Jungtinės Valstijos paskelbė apie tūkstančių karių aukštą parengtį, o Europos sąjungininkai siunčia ginklus ir amuniciją į Ukrainą bei NATO rytinį flangą. JAV prezidentas Joe Bidenas svarsto daugybę tolesnių priemonių – nuo griežtų ekonominių sankcijų iki karių siuntimo.

Viso to centre yra V. Putinas – mįslingas lyderis, siekiantis valdžios ir labai pasipiktinęs Vakarais. Pasauliui „laukiant“ galimo karo, ekspertai sako, kad V. Putino elgesio neįmanoma nuspėti. Vieni teigia, kad tikisi V. Putino įsiveržimo į Ukrainą, o kiti mano, kad jis greičiausiai suteiks diplomatijai daugiau laiko.

Pasak portalo 15min.lt straipsnio, kuriame pateikiamas interviu su Rusijos politikos ekspertais, vargu, ar pats V. Putinas žino, koks bus jo kitas žingsnis. Nors daugelis yra įpratę jį vertinti kaip racionalų žmogų, tačiau jis – emocijų žmogus. Taip juk buvo aneksuotas ir Krymas. Putinas gali staiga priimti asmeninį, neracionalų sprendimą.

Apie tai, kaip vertina situaciją prie Ukrainos ir ar yra bent kokia tikimybė, kad karas prasidės ir mūsų šalyje, paklausėme ir Šilutės gyventojų bei Savivaldybės atstovų nuomonių. Taip pat paprašėme jų įvertinti kilusią politinę krizę tarp Maskvos ir Vakarų, galimus Rusijos prezidento V. Putino sprendimus ir žingsnius.

Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis: 

– Tai yra nestandartinė situacija, ji daug įtampos kelia visiems žmonėms. Koks bus tolimesnis žingsnis iš Rusijos pusės, turbūt težino tik tos šalies prezidentas V. Putinas. Kasdien žiniasklaida praneša, kiek daug Rusijos kariuomenės dislokuota prie Ukrainos sienos. Ir tos kariuomenės greičiausiai tik daugės.

Aišku, nesinorėtų, kad kiltų karas, tačiau pasąmonėje turbūt daugelis nujaučiame, kad jo tikimybė yra labai didelė. Galimi įvairūs scenarijai. Ši nerami situacija pagrįstai kelia nerimą ir Lietuvos žmonėms, kai negalime nuspėti, ką galvoja Baltarusijos ir Rusijos prezidentai.

Anot mero V. Laurinaičio, vargu, ar V. Putinas žengs žingsnį užkariauti ir Lietuvą. Jei taip atsitiktų, tai tikrai svarbų žingsnį ir dar stipresnius veiksmus tuomet atliktų NATO, kurios narė yra ir mūsų šalis. Tačiau meras mano, kad tolimesni įvykiai jau duoda užuominų, jog tai, kas vyksta iš Rusijos pusės, turėtų nesibaigti gerai pačiam jos prezidentui. To dar atvirai neįvardija didžiųjų valstybių vadovai, bet tam tikri jų veiksmai jau tą sako.

Civilinės saugos specialistas Rimantas Zimantas: 

– Aš manau, kad viskas išsispręs taikiu būdu. Ukrainai galbūt Rusijos agresijos ir karo veiksmų klius daugiau, bet mums neklius. Aš taip pat manau, kad jei vis dėlto Lietuvoje kiltų karo grėsmė, į tai sureaguos NATO. Bet kokiu atveju, visoms NATO narėms, tarp kurių ir Lietuva, galioja NATO 5 straipsnis. Jame parašyta: „Ginkluotas išpuolis prieš vieną ar daugiau (NATO narių) turi būti laikomas išpuoliu prieš visas“. Tad, kilus karui, visos narės nedelsiant padės tokio išpuolio aukai ar aukoms.

R. Zimantas mano, kad apie karo tikimybę Lietuvoje labai daug negatyvios informacijos sklinda iš įvairios žiniasklaidos. Žmonėms nesmagu, baimės dėl karo grėsmės užkrečia, nes mes, lietuviai, esame konfrontacijos linijoje.

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Valdas Kundrotas:

– Manau, kad dėl to, jog Lietuva yra NATO sąjungos narė, mes būsime apsaugoti. Žinoma, turime būti pasiruošę bet kokiai situacijai. Asmeniškai aš jaučiuosi saugus.

Anot V. Kundroto, nebūtinai tikintis, kad tuoj kils karas, bet apskritai, kiekvieno gyventojo namuose turėtų būti radijo imtuvas. Tai – garantuota ryšio ir informacijos perdavimo priemonė, jei staiga dėl kokių nors veiksmų neliktų šalyje elektros. Tačiau baimės ir prognozės dėl dabartinių Rusijos veiksmų ir galimo karo Lietuvoje baimintis nereikėtų. Pats V. Kundrotas jaučiasi saugus, o dėl įvairios negatyvios informacijos, anot pašnekovo, reikėtų gebėti daryti realias išvadas.

Savanoris karys Simas Knapkis:

– Aš domiuosi istorija. Kiekvienais laikais kiekvienai situacijai buvo įvairių pavyzdžių, kodėl galėjo kilti karas ar kodėl galėjo jo nebūti. Ši situacija – ne išimtis. Visada turime žinoti vieną taisyklę: priešas negalvoja taip, kaip tu. Jei manome kitaip – klaida. Šiai situacijai apibūdinti žinau vieną gerą rusišką posakį: „Россию нам не понять“ (lietuv. – Rusijos mes nesuprasim). Kadangi aš taip pat gerai žinau ir rusų mentalitetą, tai manau, jog kas vyks toliau, sunku nuspėti. Rusai yra impulsyvūs, užsispyrę… O karai kartais, deja, įvyksta dėl kvailiausių priežasčių.

Anot kario savanorio S. Knapkio, Ukrainoje dabartinė situacija tikrai labai įtempta. Visa tai gali išvirsti į tikrą karą. Vien tai, jog šiuo metu prie Ukrainos yra sutelkta tiek daug Rusijos karinių pajėgų, kurios prilyginamos 12 metų Afganistano karui, nežada nieko gero. Kaip sakė pašnekovas, karas iš Rusijos pusės nėra racionalus dalykas ir tai – netoliaregiška. Tačiau V. Putinas taip pat turi asmenines savybes, kurias ne taip seniai viešojoje kalboje įvardijo ir vienas iš jo patarėjų: „Putinas visada laimi“.

Parduotuvių dar nešturmuojame

Apie galimą grėsmę iš Rusijos pusės ir Lietuvai, dažnai girdime ne tik stebėdami televizijos laidas ar skaitydami laikraščius. Tai – viena iš dažnų šiandienos pokalbių temų. Aiškėja, kad situacija emociškai jau palietė ne tik suaugusiuosius, bet ir paauglius. Paauglę dukrą auginanti šilutiškė Birutė pasakoja, kad liko nustebusi ir šiek tiek sutrikusi, kai pastebėjo, kiek įtampa Ukrainoje paveikė jos dukrą. Mergaitė nuolat klausinėja suaugusiųjų, kas bus, jeigu prasidės karas?.. Esą apie galimą grėsmę, galimą karo situaciją mūsų šalyje gausu įvairios informacijos ir socialiniuose tinkluose, kuriuos taip mėgsta jaunimas. Toji negatyvi, baimę sėjanti žinia sklinda ne tik „Facebook“, bet ir „TikTok“, „Instagram“, „Snapchat“ platformose.

Ar šilutiškiai, apimti masinių baimių ir nežinios, nepradėjo ruoštis galimam karui, pasidomėjome ir didžiuosiuose prekybos centruose. „IKI“, „Maximos“, „Norfos“ prekyviečių atstovai ryšiams su visuomene teigia, kad parduotuvėse Šilutėje kol kas nėra pastebima nei pirkėjų padaugėjimo, nei išskirtinio negendančių produktų pardavimų augimo.