Ar pasitikite vakcina nuo COVID – 19? Ar patys skiepysitės?

Šilutės rajone jau įsibėgėja skiepijimas nuo COVID - 19 infekcijos. Jau paskiepyti visi to norėję Šilutės ligoninės ir Greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojai, pradėti skiepyti ir sunkiomis ligomis sergantys pacientai, globos namų gyventojai bei darbuotojai.

Ekspertų parengtame ir Sveikatos ministro pasirašytame įsakyme numatyta pirmąjį šių metų ketvirtį skiepyti medikus ir savanorius, dalyvaujančius COVID-19 ligos gydyme, didžiausios rizikos pacientus, mobiliųjų punktų ir karščiavimo klinikų, slaugos, palaikomojo gydymo ir socialinės globos įstaigų darbuotojus ir gyventojus.

Visgi Lietuvoje pastebima, kad skiepytis nori ne visi. Net kai kurių Europos šalių, pavyzdžiui Prancūzijos, vos pusė gyventojų ketina skiepytis, ne ką daugiau skiepų laukia Didžiojoje Britanijoje.

Nors yra paskaičiuota, jog pandemija bus suvaldyta tik tuomet, kai bent 70 proc. žmonių populiacijos bus paskiepyti. Skeptikams kyla abejonių dėl palyginti greit pagamintų ir mažai tyrinėtų vakcinų kokybės. Tuo tarpu, pavyzdžiui, Seimo narys, sveikuolis ir sveikos gyvensenos ilgametis propaguotojas Dainius Kepenis yra už tai, kad kovoje prieš COVID – 19 žmonės savo gyvensena stiprintų sveikatą ir imuninę sistemą.

Kaip Jūs vertinate artėjantį skiepijimą, ar pasitikite medikų ir mokslo rekomendacijomis? Ar skiepysitės, kai Jums ateis eilė?

Violeta ŠIMELIONIENĖ, Juknaičių pagrindinės mokyklos direktorė:

– Visada pasitikiu visais medicinos pasiekimais, PSO duomenimis ir sprendimais, taigi – ir vakcina.
Kodėl aš skiepysiuos? Manau, kad dirbantys didelėse bendruomenėse, norintys aktyviai gyventi ir keliauti turės tai daryti ir turėti tai patvirtinantį vienokį ar kitokį dokumentą.

O kaip kitaip mes pasieksime 70 proc. imunitetą? Todėl tai dar ir vadovo pilietinė pozicija. Skeptikams noriu pasakyti, kad iš dviejų blogybių reikia rinktis mažesnę…

Jolita STONKUVIENĖ, Savivaldybės kontrolierė:

– Kadangi mano eilė dar labai toli, tai šiuo klausimu dar nesu apsisprendusi. Manau, kad niekam nesudarysiu problemų.

Kęstutis ANDRIJAUSKAS, ūkininkas, Ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas:

– Tai, kad vakcina nuo COVID-19 sukurta per ganėtinai trumpą laiką rodo, kokį lygį yra pasiekęs mokslas su savo pažanga ir atsinaujinančiomis technologijomis. Nes jei būtų kitaip, tai vakcinai sukurti prireiktų kelių metų. Kai vakcina sukuriama per trumpą laiką, tada ir kyla įvairių klausimų dėl jos kokybės ir veiksmingumo. Bet kai pandemija šalyje ir pasaulyje darosi sunkiai sukontroliuojama, kito pasirinkimo ir nėra. Todėl turime naudotis tuo, ką sukūrė specialistai, pasitelkę mokslą ir pažangiausias technologijas.

Skiepytis ar nesiskiepyti? Mano ir šeimos narių nuomonė – reikia tai daryti atėjus eilei. Dėl pasirodančios informacijos, kad skiepytis žalinga, manau tai tiesiog dezinformacija, nuteikianti visuomenę prieš skiepus. Tai tiesiog radikalus požiūris. Kad vakarų valstybėse yra daug pasisakančių prieš skiepus, jokia naujiena, tai tiesiog politikavimas ir kyšančios komercijos „ausys“. Jeigu mes nepasitikėtume šiandienine medicina, tai kuo tada mums pasitikėti?

Gerbiu ir dėkoju visam sveikatos apsaugos personalui, kovojančiam priešakinėse linijose su COVID-19 pandemija.

Asta GUŽAUSKIENĖ, Kintų pagrindinės mokyklos direktorė:

– Teigiamai vertinu artėjantį skiepijimą. Pasitikiu medikų ir mokslo rekomendacijomis, skiepysiuos, kai ateis eilė.

Genefa ENDRIUKAITIENĖ, rusniškė pensininkė:

– Skiepai yra reikalingi, tačiau aš šiek tiek abejoju jų efektyvumu. Kadangi esu alergiška, todėl bijau skiepytis. Nuo gripo vakcinos irgi turėjau alerginę reakciją, todėl jau keletas metų nesiskiepiju. Norėčiau dar palaukti efektyvesnės vakcinos.

Vidmantas GEČAS, veterinarijos gydytojas:

– Jeigu tik būtų tokios sąlygos, kad atsisako žmogus skiepo ir gali užleisti eilę kitam – iškart stočiau į jo vietą, ar bent paskubinčiau savo mamos vietą eilėje. Skiepų nauda pasitikiu be jokių baimių ir abejonių. Juk pagrindinės žmoniją žudžiusios ligos buvo įveiktos tik skiepų pagalba. Prieš šimtmetį subujojusi afrikinio gripo infekcija nusinešė apie 50 mln. gyvybių, kol ši infekcija nebuvo suvaldyta mokslo atrastais vaistais ir skiepais.

Taigi, laukiu savo eilės skiepytis nekantriai. Manau, kad Lietuvai reikia įstatymo, kuris atsisakiusius skiepytis priverstų asmeniškai, savo lėšomis gydytis nuo COVID – 19 infekcijos sukeltos ligos.

Siga JAKUBAUSKIENĖ, Žuvininkystės įmonių asociacijos „Lampetra“ tarybos pirmininkė:

– Manau, jeigu žmogus neturi imuniteto, tai jo neįgysi per keletą mėnesių, kad ir kiek besistengtum. Juk žinome, kad imuniteto stiprumas formuojamas visą žmogaus gyvenimą, todėl turintiems silpną imunitetą tikrai reiktų skiepytis. Mokslu reikia pasitikėti, bet kai matome viešojoje erdvėje skelbiamus atvejus apie komplikacijas, kurios galėjo būti išprovokuotos gautų skiepų, abejonės kyla.
Asmeniškai aš norėčiau palaukti kol bus paskelbta geriausius rodiklius turinti vakcina, t. y. turinti mažiausią šalutinį poveikį.

Romas GEČAS, VMU Šilutės regioninio padalinio vadovas:

– Mano nuomone, medikų bei mokslininkų, bandančių įveikti COVID-19 problemą pagrindinis tikslas – išgelbėti kuo daugiau gyvybių. Naujai sukurta vakcina – tai didžiulis mokslo proveržis pandemijos suvaldymui. Labai noriu tikėti, kad tai duos maksimalų rezultatą. Manau, kad sveika gyvensena ir imuniteto stiprinimas turėtų būti prioritetas kiekvienam siekiančiam gyvenimo kokybės, tačiau kartais, norint tiesiog išgyventi būtinas mokslininkų ir medikų įsikišimas. Galimybės pasiskiepyti neatsisakyčiau, jei prieš tai vakcinavimas būtų užtikrintas labiau pažeidžiamoms visuomenės grupėms.

Vladas KAINOVAITIS, verslininkas:

– Aš ką tik pats persirgau šia liga ir labai sunkia jos forma. Dabar po truputį atsigaunu. Visiems skeptikams galiu pasakyti, kad tai labai klastingas virusas ir nežinai kaip jis sureaguos tavo organizme. Mano liga buvo sunki. Tik bendromis gydytojos Eglės Petrošienės ir mano žmonos pastangomis aš išsikapsčiau.

Kas yra skiepai? Juk juos gauname nuo pat vaikystės ir nesergame įvairiomis pandeminėmis ligomis. Aš už skiepijimąsi, nes kitaip pasaulis nesusitvarkys su šia pandemija. Gal vakcina pagaminta greitai, bet mokslas eina daug greičiau negu bet kada. Tegu ji bus veiksminga 70 procentų, bet tai reiškia, kad tokia dalis žmonių nesusirgs arba sirgs lengviau. Skiepytis reikia ir eilės sudarytos, manau teisingai.

Dainora BUTVYDIENĖ, Savivaldybės švietimo ir kultūros skyriaus vedėja:

– Skiepams pritariu ir laukiu tos dienos, kada galėsiu pasiskiepyti nuo šios ligos. Visuomet savanoriškai skiepijuosi nuo gripo, erkinio encefalito. Tik skiepų dėka išnyko arba pasitaiko retai daugelis ligų, pavyzdžiui, tymai ir kt. Skiepydamiesi mes ne tik saugome save ir savo artimuosius, bet ir kitus pažeidžiamus visuomenės narius.

Pasitikiu sukurtomis vakcinomis, nes visos vakcinos, tarp jų ir vakcinos nuo COVID-19, yra ilgai vystomos ir nuodugniai tiriamos. Taip, COVID-19 vakcina – nauja, tačiau tikiu, kad ji yra veiksminga. Imunitetą galima įgyti ir persirgus, tačiau ligos forma gali būti sunki ir kritinė, kai iškyla grėsmė žmogaus gyvybei. Lengviau ir paprasčiau yra apsisaugoti skiepų pagalba. Noriu palinkėti visiems sveikatos ir pasitikėti mokslu ir medicina.

 

Komercijos direktorius, korespondentas