Ar raudonas šviesoforo signalas remontuojamame kelyje nulėmė vyro mirtį?

greitoji 2Kai buvo pradėtas remontuoti kelias į Žemaičių Naumiestį, Stasė ir šiandien jau palaidotas jos vyras Zenonas džiaugėsi, kad gyvenimas gerėja. Tačiau, kai 58 metų vyrą ištiko infarktas, prireikė beveik valandos, kad greitosios pagalbos automobilis suvažinėtų šiuo spąstais tapusiu keliu ir perduotų sunkų ligonį reanimacijos medikams.

 

„Ar galėjo raudonas šviesoforo signalas remontuojamame kelyje tapti Zenono mirties priežastimi?“, – klausė į Šilutę atvykę TV3 laidos „Prieš srovę“ žurnalistai.

Šiandien dėl vyro mirties atsakomybės prisiimti nenori ne tik kelininkai, bet ir Šilutės rajono meras. Tuo tarpu velionio artimieji – žmona Stasė ir sūnus Arvydas nori tik vieno – kad tokia nelaimė dėl kelio remonto darbų nepasikartotų ir kitiems žmonėms.

Siekia, kad nelaimė nepasikartotų

„Ar 58 metų vyras mirė laiku nesulaukęs pagalbos, nes Šilutės valdžia užsimojo remontuoti kelią nepagalvojusi, kaip atsitikus nelaimei, čia pravažiuos pagalbos tarnybų automobiliai“, – spalio 22 dieną parodytame reportaže keliama tokia problema.

„Prieš srovę“ atvažiavo į Šilutę, kur jų laukė prieš mėnesį mylimą vyrą palaidojusi Stasė ir jos sūnus Arvydas. Žurnalistai matė, kad kelio remonto darbai pačiame įkarštyje, o eismą reguliuoja 4 šviesoforai. Tikriausiai kantriai savo eilės važiuoti laukiantys vairuotojai nežino, kad šiame kelyje įvyko gyvybės ir mirties drama – greitosios pagalbos automobiliu buvo gabenamas mirštantis ligonis – Stasės vyras.

Našlė sako negalinti susitaikyti su tuo, kas įvyko, ji vis dar laukia sugrįžtančio vyro. Moteris įsitikinusi, kad infarkto ištiktas Zenonas į ligoninę pateko per vėlai. Jai nesuvokiama, kad per kelio remontą turėjo numirti žmogus. Juk infarkto ištiktam žmogui kiekviena minutė yra auksinė, o šiuo atveju greitajai prireikė valandos, kad nuvežtų vyrą į ligoninę.

„Aš nieko nenoriu laimėti, tik noriu užkirsti kelią kitoms nelaimėms“, – sako vyrą palaidojusi Stasė.

Artimieji kelia klausimą, kodėl prieš imdamasi grandiozinio projekto, valdžia nepagalvojo, kaip šiuo keliu reikės išgelbėti žmones. Kaip juo turės pravažiuoti specialiųjų tarnybų automobiliai.

„Kelius remontuoti reikia, bet kodėl šis remontas turėjo vykti mano tėčio gyvybės sąskaita“, – klausia Zenono sūnus Arvydas.greitoji 3

Jis nemano, kad apie tai nebuvo pagalvota. Greičiausiai tiesiog tam reikia skirti papildomų pinigų, o jų, anot Arvydo, niekas nenori papildomai mokėti.

Šiandien Stasė ir jos sūnus Arvydas savo vyrą ir tėvą jau lanko kapuose. Širdis jiems drasko netektis, tačiau jie niekada nesužinos, ar tos prie šviesoforų praleistos minutės, būtų išgelbėjusios Zenono gyvybę.

„Šilutės valdžia džiaugiasi ir giriasi, kaip gražiai jie kelią suremontuos, o mano vyras jau niekada nepareis namo“, – verkdama sakė moteris.

Greitoji užstrigo kelyje

Šilutės medikai greitosios pagalbos automobilyje darė viską ką galėjo – mėgino gaivinti ligonį, užčiuopti ir nepaleisti gyvybės siūlo. Bet vyro būklė blogėjo akyse, svarbi buvo kiekviena sekundė. Kelią į Šilutės ligoninės Reanimacijos skyrių greitosios pagalbos automobiliui negailestingai užtvėrė raudonas šviesoforo signalas ir iš priekio nepaliaujamu srautu judanti mašinų vilkstinė.

Žurnalistai ir patys įsitikino, kad dėl kelio darbų čia prasilenkti neįmanoma, todėl greitosios pagalbos automobilio vairuotojas, vežantis sunkų ligonį, neturėjo kitos išeities, kaip tik stoviniuoti prie šviesoforo – vieno, kito, paskui trečio.

Šilutės greitosios pagalbos medikų dokumentuose užfiksuota, jog greitoji tuos kelis kilometrus važiavo 15 minučių. Atrodo neilgai, bet tuo kliūčių ruožu virtusiu keliu automobilis su mirštančiu vyru turėjo grįžti ir atgal į ligoninę. Kelionė pirmyn ir atgal užtruko apie valandą.

Pasak Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės Linos Stanišauskienės, tą dieną greitosios pagalbos medikai darė viską, kad Zenono gyvybė būtų išgelbėta. Vairuotojas net per raudoną šviesoforo signalą nesėkmingai mėgino važiuoti, kad tik greičiau ligonis pakliūtų į reanimacijos medikų rankas.

„Jeigu kelias būtų neremontuojamas, ligonis būtų atvežtas greičiau. Gyvybei išsaugoti labai svarbi kiekviena minutė“, – pripažįsta PSPC direktorė.

Pakeliui į ligoninę Zenoną ištiko koma, reanimacijoje jis išgyveno dar kelias valandas.

Pažadėjo pakalbėti su kelininkais

Remontuojamas kelio ruožas tęsiasi apie 10 kilometrų, jame daug gyvenviečių ir kaimų.

„O jei užsidegs namas ir reikės gelbėti žmones? Negi gaisrinės automobiliai turės bejėgiškai stoviniuoti prie šviesoforo, nes prasilenkti šiame kelyje nėra galimybių? Negi kelio remontas yra stichinė nelaimė, kurios nesuplanuosi ir kuriai nepasiruoši? Kodėl niekas iš valdininkų nesugalvojo, kaip 10 kilometrų remontuojamu keliu be kliūčių galėtų pravažiuoti pagalbos tarnybų automobiliai?“, – piktinasi velionio artimieji.

Atsakymus į šiuos klausimus „Prieš srovę“ tikėjosi rasti Šilutės rajono savivaldybėje.

Šilutės meras Vytautas Laurinaitis, nors ir labai skubėjo į susirinkimą, bet rado laiko pabendrauti su televizijos žurnalistais. Jis pažadėjo pakalbėti su kelininkais, kad šie sudarytų sąlygas remontuojamu keliu pravažiuoti pagalbos automobiliams.