Ar šiandien jau valgei daržovių salotų?

 Gemischter-SalatKasdienis salotų valgymas turi tapti sveiko gyvenimo įpročiu. Salotos yra skanios, traškios, pikantiško skonio, įvairių spalvų ir išvaizdos, pagardintos įvairiais ingredientais. Tereikia turėti šviežių daržovių ir pasirinkti tinkamą salotų receptą.

Salotų gausu kiekviename restorane, prekybos tinklų parduotuvėse ir kitose viešojo maitinimo įstaigose. Tačiau nieko nėra geriau, kaip pasigaminti šviežių žalių salotų namuose.

Daržovių ir vaisių salotose yra gausybė skaidulų, kurios reikalingos mūsų organizmui. Suvalgę salotų galime jaustis sotūs: valgome mažiau, bet turime tiek pat energijos, kiek gautume suvalgę dešros. Todėl nenuostabu, kad sveikuoliai dažnai maitinasi vien salotomis.

Dauguma ekspertų pripažįsta, kad lietuviai per mažai valgo salotų, ir pataria valgyti kuo daugiau tamsiai žalių daržovių ir oranžinės spalvos vaisių. Jeigu žmogus reguliariai valgo tokias salotas, jo kraujo kokybė bus geresnė, organizmas gaus vitamino C ir E, alfa ir beta karotinų. Šie antioksidantai apsaugo mūsų organizmą nuo kenksmingų ir pavojingų laisvųjų radikalų.

Žmogus, valgantis daug vaisių ir daržovių, atsparesnis įvairioms ligoms, netgi vėžiui. Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad salotos sugeba išvalyti organizmą nuo alkoholio ir nikotino. Tai yra didelė pagalba geriantiems ir rūkantiems.

Nustatyta, kad tokie produktai kaip pupelės, žirniai, pomidorai, morkos, nektarinai, persikai, slyvos, kriaušės, braškės ir žemuogės sugeba apsaugoti mūsų organizmą nuo neigiamų faktorių. Valgydamas salotas žmogus jaučia vidinį pasitenkinimą, kuris mažina stresą, neapsunkina papildomomis kalorijomis.

Jeigu norite numesti svorio, turite į savo valgiaraštį įtraukti kuo daugiau žalių salotų. Tačiau tai nereiškia, kad valgydami salotas visiškai negausite riebalų. Kai kurios daržovės savyje turi vadinamųjų gerųjų riebalų – jų daugiausia galima gauti vartojant alyvuogių aliejų, avokadus, riešutus.

Pavyzdžiui, žmogaus organizmas ypač gerai absorbuoja likopeną ir liuteiną valgant avokado aliejaus šlakeliu pagardintas morkas su špinatais.

Likopenas – tai unikalios struktūros ir cheminių savybių karotinoidas, turintis specifinių biologinių ypatybių. Likopenas nudažo vaisius ir daržoves raudona, oranžine ar geltona spalva. Daugiausia likopeno yra greipfrutuose, papajose, pomidoruose, arbūzuose, raudonuosiuose pipiruose.

Žmogus likopeną gauna su maistu, jis kaupiasi kepenyse, plaučiuose, prostatoje, storojoje žarnoje ir odoje.

Likopenas – tai profilaktinė priemonė nuo širdies ligų, prostatos ir virškinimo organų problemų, stiprina imuninę sistemą, spartina ląstelių atsinaujinimą, didina fermentinių organizmo sistemų aktyvumą. Likopenas – vienas stipriausių natūralių antioksidantų, jis didina spermatozoidų koncentraciją ir jų judrumą.

Liuteinas – vienas iš natūralių karotenoidų, kurių gamtoje yra apie 600. Jis yra aptinkamas žaliose lapinėse daržovėse – špinatuose, kopūstuose ir kt. Liuteiną organizmas naudoja kaip antioksidantą bei mėlyną šviesą absorbuojantį pigmentą. 

Liuteinas yra labai svarbus akims, jo daugiausiai yra sukaupiama akies tinklainėje. Akyse filtruodamas ultravioletinius spindulius, liuteinas saugo lęšiuką ir tinklainę nuo pažeidimo. Šiuo metu vyrauja nuomonė, kad, norint išsaugoti gerą regėjimą iki senatvės, kasdien turėtumėte gauti ne mažiau 10 mg liuteino.