Ar Šilutė suvokia, kokia jiems paruošta dovana? Kintų muzikos festivalis!

„Renginys, gimęs iš asmeninės iniciatyvos, – Kintų muzikos festivalis per 4 metus tapo tarptautiniu bei pripažinimą pelniusiu festivaliu. 2014 m. Šilutės savivaldybė pripažino festivalį savivaldybės kultūros strateginiu reprezentaciniu renginiu. Taip pat šiais metais tapome EFA (Europos festivalių asociacijos) pilotinio projekto EFFE („Europa festivaliams – Festivaliai Europai“) nariu. Tai reiškia, kad renginys, atitinka aukštus muzikinius kriterijus“, – renginio prezentacijoje Kintuose penktadienį sakė jo iniciatorė Audronė Juodeškienė.

Jau rytoj Kintuose suskambės šiuolaikinė profesionalioji muzika, ir šia išskirtine kultūrine dovana bus galima mėgautis iki liepos 17 dienos.

Savo kūrybą Pamaryje pristatys Lietuvos vardą užsienyje garsinantis kompozitoriaus Gedimino Gelgoto vadovaujamas Naujų idėjų kamerinis orkestras kartu su profesionaliausiais Lietuvos ir užsienio atlikėjais.

Šių metų festivalio ypatingoji naujiena – suburtas Tarptautinis Kintų muzikos festivalio orkestras.

Festivalio tikslas – garsinti savo kraštą

A.Juodeškienė pabrėžė, kad festivalio organizatorių tikslas yra garsinti savo kraštą, sukuriant išskirtines sąlygas Lietuvos ir užsienio muzikantų kūrybai, poilsiui bei atlikimui, o regiono žmonėms patirti profesionaliosios muzikos teikiamą malonumą. Ji pasakojo svajojanti, kad Kintai bei Kuršių marių krantas iki Ventės rago ateityje taps tarptautine menininkų rezidencija jauniesiems kūrėjams ir muzikantams, o vaikų laisvalaikiui ir muzikiniam lavinimui bus atgaivinta senoji „Vėtrungės“ stovykla Kintuose.

Tačiau festivalio rengėjai, pasak A.Juodeškienės ir G.Gelgoto, susiduria ir su netikėtais iššūkiais. Grėsmė šiam kraštui kyla iš noro čia išgauti naftą. „Tikimės, kad naftos gavyba nebus agresyvi miestelio gyventojų, svečių, vandens sporto mėgėjų ir gamtos mylėtojų atžvilgiu“, – sakė A.Juodeškienė.

Kitu iššūkiu A.Juodeškienė pavadino Kintų krašto turizmo infrastruktūros trūkumus. Jos manymu, turizmo verslininkai turėtų būti lankstesni ir sparčiau kurti aukštesnio lygio apgyvendinimo paslaugas.

Erdvė, kurioje vyks festivalio koncertai – liuteronų evangelikų parapijos namų ir bažnyčios teritorija, kurią dabar dar „puošia“ viso kvartalo daugiabučių namų konteineriai, nelabai išvaizdi daržinė ir t.t. Festivalio organizatoriai tikisi, kad konteinerius laikinai – bent porai savaičių – seniūnija perkels į kitą vietą.

Aukščiausio lygio atlikėjai

Kintų muzikos festivalio meno vadovas G.Gelgotas pristatė festivalio programą. Festivalyje dalyvaus ne tik Lietuvos, bet ir gausus būrys užsienio atlikėjų. Tarp jų – Vilniaus savivaldybės choras „Jauna muzika“ su specialiu, estų kompozitoriaus Arvo Põrt skirtu pasirodymu „Tribute to Arvo Põrt“, festivalio reziduojantis artistas – violončelininkas Justas Kulikauskas, žymi fleitininkė iš Japonijos Misao, kartu su smuikininke Dalia Simaška atliksianti autentiškas, sumodernintas japonų liaudies dainas. Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO pasirodys viename iš laukiamiausių festivalio renginių – naktiniame koncerte, smuikininkų duetas iš Vokietijos „The Twiolins“ pristatys išskirtinę progresyvios šiuolaikinės muzikos programą „Sunfire“.

Be pasaulinio garso atlikėjų, festivalyje dalyvaus ir jauni muzikantai, rajono meno mokyklos ugdytiniai. Jiems meistriškumo kursus ves smuikininkė Augusta Jusionytė bei violončelininkas J. Kulikauskas.

Be jokios konkurencijos

Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė sakė, kad kartais išgirsta klausimų, ar nejaučianti konkurencijos dėl šalia vykdomos privačios iniciatyvos festivalio veiklos. Ji patikino, kad ne tik nejaučia jokios konkurencijos, bet atvirkščiai – norinti, jog Kintų seniūnijos krašto kultūros gyvenimas būtų kuo įvairesnis.

Ji pasakojo, kad jos vadovaujamam Vydūno kultūros centrui pavyko išpuoselėti aukšto lygio metalo keramikos dirbinių plenerus, kuriuose kuriami nuostabūs emalio meno kūriniai. Norėta lygiagrečiai puoselėti ir muzikos atlikėjų meną, tačiau sekėsi nekaip. Dabar Audronės iniciatyvos dėka muzikos kultūros lygis Kintuose yra pakylėtas neprilygstamai aukštai.

Šilutės savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė, kalbėdama apie 4 kartą rengiamą festivalį, svarstė, ar Šilutės gyventojai iki galo suvokia, kokia kultūros dovana jiems kasmet organizuojama Kintuose. Ji neabejoja, kad Kintų muzikos festivalis yra vertas didesnės paramos, kurią gali suteikti rajono Savivaldybė.

Savivaldybės mero pavaduotojas Virgilijus Pozingis prisiminė, kad prieš 6 metus matė festivalio ištakas, o dabar gali džiaugtis, kad tuometiniai planai virto darbais. Jis pasižadėjo kartu su seniūnu Antanu Kliženčiu pasirūpinti, kad festivalio aplinka būtų geresnė (bent be atliekų konteinerių). Pasak V.Pozingio, Savivaldybė ir toliau rems festivalio organizatorius bei jų idėjas, tik, kaip įprasta savivaldoje, ne viskas taip greit ir iš karto.

Bažnyčia jau patyrė naudą

Festivalio prezentacijoje dalyvavę liuteronų evangelikų kunigas Mindaugas Žilinskis ir katalikų kunigas Vytautas Tamašauskas patvirtino žodžius, kad festivalis padeda telkti abi religines bendruomenes.

Dar daugiau: pasak V.Tamašausko, festivalio renginių, kurie vyko bažnyčios patalpose, fotografijos tapo svariu argumentu gaunant lėšų bažnyčios išorės remontui. Finansavimą skyrusiam Norvegijos paramos fondui buvo svarbu, jog bažnyčios pastatas naudojamas ne tik religinėms apeigoms. Čia vykę trys muzikos festivaliai buvo puikus įrodymas apie visuomeninę maldos namų paskirtį.

4-asis tarptautinis Kintų muzikos festivalis

Liepos 1-17 dienomis

Liepos 1 d. 20 val. Kintų didžiojoje bažnyčioje – Kintų muzikos festivalio atidarymo koncertas „Tribute to Arvo Põrt“

Dalyvauja: Vilniaus savivaldybės choras „Jauna Muzika“. Bilieto kaina – 8 Eur.

19 val. – susitikimas su klausytojais Vydūno centre,

23 val. – filmo apie Arvo Põrt peržiūra.

Liepos 3 d. 20 val. Kintų didžiojoje bažnyčioje – „Shostakovitch Project“

Dalyvauja: Festivalio reziduojantis artistas, violončelininkas Justas Kulikauskas. Bilieto kaina – 8 Eur.

Liepos 4 d. 20 val. Kintų didžiojoje bažnyčioje – „Sakura Sakura“

Dalyvauja: fleitistė iš Japonijos Misao, smuikininkė Dalia Simaška. Bilieto kaina – 10 Eur.

Liepos 6 d. 14 val. Kintų kultūros namuose – meistriškumo kursų atidarymas

Dalyvauja: smuikininkė Augusta Jusionytė, violončelininkas Justas Kulikauskas.  Koncertas – nemokamas.

Liepos 8 d. 23 val. Kintų mažojoje bažnyčioje – Naktinis koncertas

Dalyvauja Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO.

Koncertas – nemokamas.

Liepos 9 d. 14 val. Kintų kultūros namuose – koncertas vaikams ir meistriškumo kursų uždarymas

Dalyvauja Naujų idėjų kamerinio orkestro NIKO artistai, meistriškumo kursų dalyviai. Koncertas – nemokamas.

Liepos 10 d. 20 val. Kintų didžiojoje bažnyčioje – VšĮ „Kintai Arts“ projekto „Dabarties ir praeities muzika Lietuvos – Islandijos dialoge“ su EEA Grants dalis

Dalyvauja styginių kvartetas „Skark“ (Islandija) ir Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO (Lietuva).
Koncertas – nemokamas.

Liepos 13 d. 20 val. Kintų didžiojoje bažnyčioje – „Sunfire“

Dalyvauja smuikininkų duetas iš Vokietijos „The Twiolins“.
Bilieto kaina – 10 Eur.

Liepos 15 d. 21 val. Daržinėje – „The Amazing Cello“

Dalyvauja festivalio reziduojantis artistas, violončelininkas Justas Kulikauskas. Koncertas – nemokamas.

Liepos 17 d. 20 val. Kintų didžiojoje bažnyčioje – Kintų muzikos festivalio uždarymo koncertas „Extracultural“

Dalyvauja: tarptautinis Kintų muzikos festivalio orkestras, Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO, dirigentas – Martynas Stakionis. Bilieto kaina – 10 Eur.

P.S. Ikimokyklinio amžiaus vaikai įleidžiami tik į vaikams skirtus koncertus.