Ar Šilutės teismas gaus naujus namus?

TEISMOŠilutės rajono apylinkės teisme, dirbančiame prieš beveik 115 metų statytame nedideliame pastate, darbo sąlygos 35 žmonių kolektyvui ir šimtams besibylinėjančiųjų – itin prastos.

Pastatas teismui pritaikytas beveik prieš 40 metų. Nuo 1977-ųjų jokių rimtesnių remonto darbų jame nebuvo. Teisėjai dirba mažyčiuose kabinetuose, kad ištiesę į šonus rankas gali sienas pasiekti, skyla pastato sienos, nelaiko elektros instaliacija, po pamatais veriasi kiaurymės…

Ilgus metus dėl varginančių darbo sąlygų įvairių institucijų duris varsčiusi teismo pirmininkė Virgina Pankauskienė dabar vėl turi viltį – galbūt pavyktų gauti lėšų teismą perkelti į Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklai nebereikalingą pastatą Lietuvininkų gatvėje, šalia seniūnijos.

Pastatas per ankštasTEISMO 2

Teismo pirmininkė V.Pankauskienė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad 1977 metais, kai pastatą rekonstravo pritaikydami rajono apylinkės teismui, jame dirbo tik trys teisėjai ir pora pagalbininkų. Dabar apylinkės teisme dirba 8 apylinkės teisėjai, kuriems talkina 4 padėjėjai, yra sekretoriatas, buhalterė – iš viso 35 žmonių kolektyvas.

Pasak V.Pankauskienės, visas kolektyvas nedrąsiai jaučiasi žinodamas, jog pastato elektros instaliacija buvo apskaičiuota praėjusio amžiaus 8-ojo dešimtmečio elektros vartojimo poreikiams. 2011 metų sausį darbuotojus išgąsdino pavojingas sienos trūkis – pastato konstrukcijoms neatlaikius sniego dangos svorio ant stogo, šiaurinėje pastato sienoje prie pakraigių atsivėrė plyšiai. Dvi teisėjas iš įprastų kabinetų teko perkelti dirbti į posėdžių sales ir laukti sienų remonto.

Beje, teismo pastate labai trūksta posėdžių salių, todėl teismo procesai dažnai vykdomi teisėjų darbo kabinetuose.
Apie teismo proceso dalyvių patogumus kalbėti visai neverta. Dažnai jiems lieka tik siauri koridoriai, kuriuose nėra jauku laukti ar advokatui su klientu pasitarti dėl svarstomos bylos ir t.t.

Dėl patalpų trūkumo teisėjų padėjėjai įkurdinti teismo kieme esančiame ūkiniame pastate, kur yra ir bylų sandėliai. Tai labai apsunkina teisėjų bei jų padėjėjų bendradarbiavimą, nes kasdien, ir per lietų, ir per sniegą, dešimtis kartų tenka vaikščioti iš pastato į pastatą su dokumentais rankose.

Paradoksalu, bet pastate yra tik vienas tualetas, kuriuo naudojai visi: ir darbuotojai, ir teisiamieji, ir visi kiti teisminio proceso dalyviai…

Rekonstruoti nebeverta

Teismo pirmininkė V.Pankauskienė sakė, kad prieš ketverius metus buvo paskaičiuota preliminari sąmata, kiek reikėtų lėšų apylinkės teismo pastatui remontuoti ir jame sudaryti šiuolaikiškas darbo sąlygas. Reikiamų lėšų suma perkopė 3 mln. litų.
Tačiau ir tokias lėšas investavus į senąjį pastatą, teisėjų, jų padėjėjų bei procesų dalyvių darbas nepagerėtų, nes paprasčiausiai nėra erdvės dirbti.

TEISMO 6V.Pankauskienė netiki, kad ateityje mažės teisminių bylų, nors gyventojų skaičius mažėja. Jos nuomone, žmonės kuo toliau, tuo dažniau naudojasi teismais.

Apžiūrėjo naują vietą

Pasak V.Pankauskienės, puikią naują vietą apylinkės teismui prieš porą savaičių rekomendavo Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos direktorius Pranas Avižinis. Jo vadovaujamai mokyklai jau nebereikalingas pastatas, esantis Lietuvininkų gatvėje, netoli Šilutės seniūnijos. Tuščias pastatas prieš kelias savaites buvo perduotas į Švietimo ir mokslo ministerijos balansą, bet švietimo reikmėms jo nereikia.

V.Pankauskienė, pasitarusi su savo vyresnybe, nutarė prašyti Seimo nario Artūro Skardžiaus tarpininkauti, kad apylinkės teismas būtų perkeltas į Švietimo ir mokslo ministerijai nereikalingas patalpas.
Pertvarkius šį pastatą, teismas čia įsikurtų patogiai, turėtų pakankamai erdvų kiemą.

A.Skardžius „Šilutės naujienoms“ sakė, kad jau susipažino su teismo pirmininkės V.Pankauskienės prašymu ir teigiamai vertina minėtų įstaigų vadovų rūpestį, kaip paprastais sprendimais racionaliai išspręsti teismo darbo sąlygų gerinimo problemą.

Jis tik apgailestauja, kad prašymas įteiktas tik dabar, kai valstybės biudžeto projektas kitiems metams jau suderintas su visomis ministerijomis. Tačiau, pasak A.Skardžiaus, dėl geros idėjos verta pasistengti, kad problema būtų išspręsta kuo operatyviau. A.Skardžius ketina aplankyti Šilutės apylinkės teismą bei asmeniškai įsitikinti ten dirbančių žmonių sąlygomis ir jų lūkesčiais.