Ar šilutiškiai žino, kur dėti senas padangas?

padangos prie konteineriuNuo lapkričio dešimtosios  įsigaliojo Kelių eismo taisyklės, kai šalies keliuose draudžiama važiuoti su vasarinėmis padangomis. Tad, savaime suprantama, autoservisuose dabar pats darbymetis ir dažniausiai atvykę klientai prašo pakeisti vasarines padangas į žiemines.

Paklausti apie vasarinių padangų bumą Šilutėje veikiančių autoservisų darbuotojai atvirauja, jog kol kas didelių eilių pakeisti automobilių padangas nėra. Tačiau vis dar išlieka vienintelė problema – kur padėti senas padangas?
Aplinkos ministerija primena, kad praėjusių metų gegužę įsigaliojo dešimteriopai didesni aplinkai padarytos žalos atlyginimo dydžiai. Šis dydis už ne vietoje išmestas padangas yra padidėjęs nuo 1,3 tūkst. Lt iki 15 tūkst. litų už toną. Taigi už keturias išmestas padangas gali tekti sumokėti apie 500 litų.

Ne visi šilutiškiai žino

Senas padangas galima patiems nuvežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.

Kaip skelbta, penkias susidėvėjusias automobilio padangas per metus kiekvienas šilutiškis gali nemokamai priduoti į Rumšų kaime esančią Šilutės rajono didžiųjų atliekų, antrinių žaliavų, buityje susidariusių pavojingų atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę. Tačiau vėlgi – kiek rūpesčių…

Senas padangas, nuimtas nuo įvairių transporto priemonių, priima Šilutėje, Pramonės g. 5B, įsikūrusi UAB „Sauliaus transporto sistemos“.

2013 m. pavasarį Savivaldybėje buvo skelbtas tokių atliekų surinkimo konkursas, kurį ir laimėjo mažiausius įkainius už paslaugas pasiūliusi UAB „Sauliaus transporto sistemos“. Pastaroji įmonė sudarė sutartį su Savivaldybės administracija, jog iš šilutiškių priims susidėvėjusias padangas arba jų atliekas. Už tai įmonei išlaidas apmoka Savivaldybė.

Verslininkai patys moka už senų padangų utilizavimą

Kalbinti autoserviso „Dorkas“ šeimininkai Olga ir Darius Daukšai sakė, kad senų padangų žmonės neskuba  vežti į Rumšų sąvartyną, o ieško lengviausio būdo, kaip atsikratyti. Daugiausia su nusidėvėjusiais automobilių batais ir vargsta būtent tie, kas thumb padangos keliamos serviseužsiima padangų keitimo verslu.  Anot O. ir D. Daukšų, jų servisas priima iš klientų tas padangas, kurios atlieka, automobiliui uždėjus naujas.

Įmonė „Dorkas“ yra sudariusi sutartį su UAB „Žalvaris“ (Klaipėda), kuri nebenaudojamas padangas utilizuoja.

Anot verslininko Dariaus,  už klientų paliktas senas padangas neima jokio mokesčio, o įmonei, kuri jas superka, turi užmokėti. Kad būtų pigiau, žmona Olga, važiuodama į Klaipėdą, senas padangas pati nuveža ir priduoda. Kitaip atvykę UAB „Žalvaris“ darbuotojai dar papildomai paskaičiuoja ir mokestį už kilometrus“, – sakė Darius.

Autoserviso „Dorkas“ savininkai pripažino, kad nemaža dalis vairuotojų padangas pasiima, nes dar tikisi jas panaudoti kitą sezoną.

Įmonė čia pat vietoje ir prekiauja naujomis padangomis. Kaip pasakojo Olga, šiemet labiau populiarios būtent naujos padangos, o ne restauruotos, nes jos yra patikimesnės bei ilgiau galioja.

Už Šilutės pieninės esančiuose garažuose įsikūrusio autoserviso darbuotojai irgi sakė, kad senas padangas, kurias palieka vairuotojai, atiduoda utilizavimu užsiimančiai įmonei. Anot autoserviso savininko Artūro Šimkevičiaus, viena susidėvėjusi padanga įmonei kainuoja iki 4 litų. Pašnekovai priminė, kad pagal naujai priimtus įstatymus, nusipirkęs naujas padangas pirkėjas senąsias gali palikti ir parduotuvėje.

Primename, ką ne taip seniai Aplinkos ministerija paskelbė. Pardavėjai, tarp jų ir prekybos centrai, privalo iš vartotojo nemokamai priimti padangų atliekas, jeigu jos skirtos to paties tipo transporto priemonei ir jeigu jų atiduodama tiek, kiek perkama.

Prekybos padangomis vietoje turi būti paskelbta rašytinė informacija vartotojams, kaip jie gali atiduoti padangų atliekas.
Keičiant padangas automobilių remonto įmonėse, senosios priimamos nemokamai.

Beje, apie tai, ar pardavėjai prima senas padangas, pasiteiravome automobilių detalėmis ir padangomis prekiaujančios parduotuvės „Pas Adą“ darbuotojų. Pardavėjas Laurynas atviravo, jog nepasitaikė nė vieno atvejo, kad šilutiškiai atvežtų ar bent jau pasiūlytų palikti senas padangas, tad parduotuvėje tokių paslaugų kol kas nebuvo teikiama.

Išmonei ribų nėra

Beje, ne visi šilutiškiai linkę atsikratyti senomis, nusidėvėjusiomis automobilių padangomis. Kaip mums papasakojo autoservisų darbuotojai, pasitaiko, kad ūkininkai ar kiti asmenys patys atvyksta paimti senų padangų.  Anot verslininko Dariaus, kai kurie ūkininkai senomis padangomis įsigudrino kloti siloso duobes ir taip sutaupo lėšų, kurias anksčiau skirdavo brangiai, bet per laiką suyrančiai polietileno plėvelei.

Kaip atviravo autoservise dirbantis Justinas, kai kurie jo pažįstamieji senas padangas naudoja statybose ar net iš jų gamina tvoras.