Ar važiuos autobusas į Šilutės kapines?

kapines autobusas gelezinkelisAuksinė taisyklė: kai ką nors prarandame, tada suprantame to vertę.

Štai jau keleri metai, kai Šilutėje nebėra galimybės viešuoju transportu nukakti iki miesto kapinių. O iki jų atstumas nemažas – keli kilometrai net Šilutės gyventojams.

Kelios garbaus amžiaus moterys kreipėsi į „Šilutės naujienų“ redakciją, klausdamos, ar nėra galimybės, kad autobusas bent rudenį, artėjant Vėlinėms, ir pavasarį, kai reikia po žiemos sutvarkyti kapus, pavėžėtų žmones iki kapinių.

Autobuso reikėtų

Kažkada miesto autobusas prasukdavo pro kapines net kelis kartus per dieną. Deja, šis maršrutas buvo nuostolingas – autobuse, sukančiame link amžinosios poilsio vietos, dažniausiai sėdėdavo vos vienas ar du keleiviai. Dėl to ir buvo nuspręsta panaikinti maršrutą.

Po tokio sprendimo šilutiškiams nebeliko nieko kito, kaip į kapines pėdinti pėsčiomis per geležinkelio bėgius, per miškelį, arba riedėti savomis mašinomis. O kaip tiems, kas mašinos arba teisės ją vairuoti neturi?.. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus moterims, kurios dažniausiai lanko, prižiūri ir tvarko kapines.autobusas  kapines takas

„Trumpėja dienos, ateina ruduo, mažai kur bekeliaujame. Bet yra vieta, kurią privalome aplankyti, tai – kapinės“, – sakė senjoros. Anot jų, skaudu žiūrėti, kai koks senukas, vos pajudantis, pasiramsčiuodamas lazdele, kabarojasi per geležinkelio bėgius, norėdamas įveikti nemažą atstumą iki kapinių.

„Yra padaryti laipteliai per tuos geležinkelio bėgius kiek tolėliau nuo traukinių sustojimo vietos, bet iš laiptelių belikę, galima sakyti, tik liekanos. Greičiausiai metalo vagys patrumpino atramas, tad beveik nėra į ką įsikibti. Patys laiptai išdaužyti, nutrupėję“, – pasakoja šilutiškės.

Anot jų, toks pėsčiųjų kelias į kapines yra nesaugus, tolimas ir labai nepatogus senyvo amžiaus žmonėms. O ką jau kalbėti apie nešulius: kauptuką, grėblį, laistytuvą ar gėles, kuriuos turi tempti.

„Būtų gerai, jei Šilutės autobusų parkui patogiu laiku, tam tikromis dienomis, autobusas padarytų ratą pro kapines. Taip žmonės, neturintys savo transporto, galėtų nuvažiuoti ir grįžti“, – sako į redakciją užsukusios šilutiškės. Anot jų, užtektų ir mažo autobusėlio, kuris važiuotų ne kasdien.

Spaudoje galėtų būti pateiktas tokio maršruto grafikas, žmonės galėtų planuoti savo keliones ir patogiai, nealindami savo sveikatos, nuvažiuoti.

Politikų valia

„Sprendimus dėl autobusų maršrutų mieste ir už jo ribų priima savivaldybės Taryba. Jei ji pritartų, žinoma, autobusas galėtų vežti žmones į Šilutės kapines ir iš jų“, – sako UAB „Šilutės autobusų parkas“ direktorius Artūras Stonkus.

Direktorius prisimena, kad šis maršrutas buvo nuostolingas, nes autobusu į kapines važiuodavo tik pavieniai žmonės. Autobusas, kuris per dieną kelis kartus sukdavo į šalia kapinių esančią stotelę, dažniausiai būdavo tuščias.

Bet, ką gali žinoti, gal iš tikrųjų žmonės dabar jau aktyviau naudotųsi tokia viešojo transporto paslauga? Juolab kad ne kiekvienas senjoras šiais laikais išgali išlaikyti nuosavą automobilį, pirkti brangų kurą.

kapines autobusas laipteliai1Gal ir Savivaldybei nebūtų didelių nuostolių, jei nedidelis autobusėlis nuvažiuotų iki kapinių kelias dienas po vieną ar du kartus?

Apie galimybę atnaujinti autobuso maršrutą į Šilutės kapines, esančias miesto pakraštyje, paklausėme Šilutės rajono savivaldybės administracijos Ūkio skyriaus vedėjos Stanislavos Dilertienės.

Anot jos, gyventojai pirmiausia su tokiu prašymu turėtų kreiptis į „Šilutės autobusų parko“ direktorių arba Savivaldybės administraciją.   „Kai toks raštas bus gautas, atsakingi asmenys ir spręs, ar tikslinga atnaujinti autobuso maršrutą. Vėliau galutinį sprendimą turėtų priimti rajono politikai“, – sakė S.Dilertienė, neslėpdama abejonių, ar politikai tam pritartų. Juk jei prieš kelerius metus maršrutas iki kapinių buvo nuostolingas, vargu ar dabar būtų kitaip…

Į klausimą raštu, ar atsirastų galimybė atnaujinti miesto autobuso maršrutą iki kapinių, atsakė ir Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis. Anot jo, šiuo metu miesto autobusas kursuoja maršrutu Šilutė – Traksėdžiai – Macikai. Važiuojant iš Šilutės autobusų stoties į Macikus yra tarpinis sustojimas „MSV“, nuo jo iki Šilutės kapinių, S.Šepučio teigimu, yra apie 300-400 m. Dėl šios priežasties Savivaldybės administracija mano, kad į kapines atidaryti atskiro maršruto netikslinga. (Iš tikrųjų atstumas iki kapinių, ypač – naujųjų, yra gerokai didesnis – redakcijos pastaba).