Arbūzų sezonas: kaip atpažinti, ar vaisius saldus ir sultingas?

Arbūzas – sultingas vaisius, įprastai skanaujamas žalias vietoje deserto.

Nors neturi daug kalorijų, organizmui arbūzai suteikia B grupės vitaminų ir mineralų. Pasak gydytojos dietologės Editos Gavelienės, šis vaisius – organizmo skysčių balanso užtikrintojas, tad puikiai tinka skanauti karštą dieną. „Rimi“ produktų vadovė Rūta Genienė pataria, kaip išsirinkti saldų, prinokusį arbūzą.

Pasak E. Gavelienės, labiausiai arbūzai žmogui naudingi dėl skysčių – apie 90 proc. šio vaisiaus sudaro vanduo. Arbūzuose yra B grupės vitaminų, kurie būtini energijos gamybai, vitamino C, magnio ir kalio. 100 g arbūzo turi 21 kaloriją, 4,5 g angliavandenių (0,5 g skaidulų), 0,4 g baltymų ir lygiai 0 g riebalų. Tad arbūzus puikiai tinka dėti į salotas, jie dera ir su pieno produktais ar kitais vaisiais.

Tačiau yra ir viena neigiama arbūzų savybė – jų glikeminis indeksas aukštas, tai reiškia, kad jie didina apetitą, sunkiau kontroliuoti sotumo jausmą. Todėl sergantys cukriniu diabetu arba kontroliuojantys savo apetitą turėtų saikingiau vartoti šiuos vaisius. Jei iš arbūzo gaminamas glotnutis, jis turėtų būti vartojamas saikingai.

Pasak R. Genienės, prinokusio arbūzo minkštimas visada bus ryškiai raudonas, o sėklos tamsiai rudos arba juodos, o neprinokęs turės balkšvų dryžių minkštime.

Pernokusio arbūzo minkštimas atrodo sausokas, pernelyg miltingas, iš jo krenta sėklos. Neperpjautas arbūzas turėtų būti lygus, tvirtas, simetriškos formos. Jeigu jis sunkokas, vadinasi, vandeningas ir sunokęs. Šviesi gelsva dėmė ant arbūzo šono reiškia, kad jis gerai sunokęs. Tamsiai žalios spalvos arbūzas viduje turėtų būti raudonesnis ir saldesnis.

Neperpjautą arbūzą galima laikyti vėsiau – iki 10C, o perpjautą kambario temperatūroje laikyti minimaliai. Šaldytuve perpjautas arbūzas ilgiau išliks šviežias, tik jo skonis gali išblėsti.