Archajiška fotografijų paroda Švėkšnoje „Namai ir žmonės“

Europos žydų kultūros diena pirmąjį rugsėjo sekmadienį minima jau daugiau kaip 20 metų.

Lietuva prie šios iniciatyvos prisijungė 2004 metais. Šiemet tarptautiniai renginiai vyksta po NOA (Networks Overcoming Antisemitism) stogu. Lankytojai kviečiami į renginius, pasakojančius apie žydų kultūrą Europoje. Šių metų tema – Dialogas.

Tobula tema gyvenantiems šiame laikmetyje, pavargusiems nuo apribojimų ir norintiems šiek tiek atsigauti, pabendrauti, pamatyti. Juk bendrystė sklaido tamsą ir negandas, o dialogas įkvepia pasitikėjimą bei kuria darną pasaulyje.

Šių metų renginio dialogas – edukacinis pokalbis vyko su fotografu Artūru Šeštoku, Švėkšnos sinagogoje atidariusiu fotografijų parodą „Namai ir žmonės“. Paroda nepaprasta, autoriaus įamžinti Švėkšnoje buvusio štetlo pastatai ir žmonės, juose gyvenantys esamuoju laiku.

Agnė Duobinienė, Švėkšnos muziejininkė patikino, kad šiųmetė paroda – dar prieš keletą metų Europos žydų kultūros dienose pradėtų veiklų tęsinys. Namai – nevienareikšmis pavadinimas, nes namai be žmonių – tik pastatai, o pastatų gyventojams namai – svarbiausia vieta jų gyvenime.
Paroda sukurta naudojant šlapio kolodijaus technologiją. Tai archajiška, dar XIX amžiuje naudota fotografijos technika, kuria sukuriami ambrotipai – fotografijos antspaudas ant stiklo. Parodos kūrybos procese specialiai nebuvo stengtasi atkartoti ar imituoti praeities – namai ir žmonės įamžinti tokie, kokie yra šiandien. Tačiau ambrotipuose sukurti atvaizdai nejučia nukelia į XIX a., kai Švėkšna buvo štetlas – žydų gausiai gyvenamas miestelis.

Šlapio kolodijaus technologija – lėtas procesas, tad visas parodos kūrybos procesas užtruko kelis mėnesius. Fotografuojant miestelio bendruomenė aktyviai įsitraukė į kūrybą – gyventojai domėjosi fotografijos technologija, noriai pasakojo savo patirtis, giminių prisiminimus apie miestelyje gyvenusius žydus.

Parodos autorius A. Šeštokas padėkojo renginio sumanytojai muziejininkei Agnei ir įteikė prisiminimui savo fotografijų albumą, trumpai papasakojęs apie kūrybinį procesą. Jis visus pakvietė dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse gyvai demonstruojant šlapio kolodijaus technologinį kūrybos procesą. Dalyviai buvo laiku nukelti į XIX a. ir jiems vizualiai atskleista ambrotipų kūrybos paslaptis. Tai buvo kerintis reginys su superkelione laiku.

Fotomeninko gyvai kuriami laikui atsparūs, vienetiniai atvaizdai ant stiklo plokštelių stebino vaizdo tikroviškumu. Neįtikėtina kaip šis archajiškas procesas geba atskleisti fotografijos grožį!

Šlapio kolodijaus fotografijos metodas sukurtas XIX amžiuje buvo sėkmingai naudotas tris dešimtmečius. Šią sudėtingą ir kruopštumo reikalaujančią techniką Lietuvoje yra įvaldę tik keletas fotografų, vienas jų klaipėdietis A. Šeštokas, nuo 1990 m. – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, 2005 m. jam suteiktas meno kūrėjo statusas. Yra surengęs 10 personalinių parodų Lietuvoje, nuolat dalyvauja grupinėse fotografijų parodose, kūrybiniuose projektuose. Šiuo metu užsiima individualia kūrybine ir fotografijos paslaugų veikla Klaipėdoje.

Paroda kurį laiką bus eksponuojama Švėkšnos sinagogoje, o vėliau – Švėkšnos muziejuje.